İlaçsız Tüp Bebek  6 Temmuz 2013

İlaçsız Tüp Bebek

İlaçsız Tüp Bebek, klasik tüp bebek tedavi uygulamaları (IVF) yoğun ilaç kullanımı ile beraber uygulanmaktadır. Bu uygulama bir çok tıbbi gereklilikten kaynaklanmaktadır.

Son zamanlarda bazı hasta gruplarında yapılan çalışmalar ile çok daha az ilaç kullanılarak tüp bebek tedavileri denemiş ve başarılar elde edilmiştir.

IVF Tedavilerinde amaç bol sayıda yumurta elde etmek, dolayısıyla çok sayıda embriyo oluşturmak ve böylece en iyi embriyoları seçip gebelik şansını artırmaktır. İnfertil çiftlerin bir kısmında sorun sadece erkekte olduğundan, kadında doğal olarak bile her ay 1. ila 2. yumurta zaten gelişebilmektedir .Sağlıklı gelişmiş ve doğal olarak oluşmuş 1. ila 2. yumurta bile Tüp bebekte kullanılabilmektedir. Klasik IVF uygulamalarında kullanılan FSH hormonu, tedavi masrafının hemen hemen yarısını oluşturmaktadır. Hem bu masrafı azaltmak isteyen hem de ilaç kullanmaktan çekinen bazı çifter ilaçsız tüp bebek yöntemine yönelmiş durumdadır.

Doğal siklus IVF 40. yaş altında ve eşinde ciddi sperm problemi olmayan kadınlarda uygulandığında başarı şansı çok daha yüksektir. Bunun yanı sıra genç ancak yumurtalık rezervi düşük olan ve ilaçla uyarıma yeterli cevap vermeme olasılığı olan kadınlara da uygulanabilir.

İlaçsız tüp bebek yönteminin avantajlarına bakarsak; maliyet çok daha ucuzdur, ilaç yan etkileri görülmez, çoğul gebelik olmaz, yumurtalıkların aşırı uyarımı riski kesinlikle yoktur ve hastaların tedavi uyumu oldukça kolaydır. Hastalar bu yöntemi çok rahatlıkla defalarca üst üste deneyebilirler.

Yöntemin dezavantajlarına gelirsek; gebelik şansı yaklaşık olarak yarı yarıya azalır, tek yumurtanın toplanamama ve döllenme olmamasına bağlı tedavi sonlandırılabilir.

Bazı merkezler ilaçsız yaklaşım yerine sadece 5. günlük hap tedavisi ile 1. ila 2. yumurta sayısını 3. ila 4. yumurtaya çıkarmaktadır. (modifiye doğal siklus IVF) Biz merkezimizde hap ile uyarılmış yumurta gelişimi takiben 2. adet çatlama engelleyici iğne ve bir çatlatma iğnesi sonucunda işlemi bitiyoruz. Sonra vaginal yoldan hasta uyutulmasına bile gerek kalmadan tekbir iğne girişi ile mevcut yumurta toplanıp tüp bebek için kullanılıyor.

Bugün Japonya gibi bazı gelişmiş ülkelerde neredeyse uygun her hastaya ilaçsız veya modifiye ilaçsız tüp bebek uygulaması yapılıyor. Alınan neticeler de oldukça olumlu ve yüz güldürcü. Ülkemizde de verimli ve ekonomik bu yaklaşım yaygınlaşma eğilimindedir.

Op. Dr. Sertaç ŞEN

Kadın Hastalıkları ve Doğum

İlaçsız Tüp Bebek İlaçsız Tüp Bebek İlaçsız Tüp Bebek

Anne Portal Yorum

Sizde bu siteye giriş yapabilir ve yorum yazabilirsiniz.