Hangi Gün Hamile Kalınır ?  8 Haziran 2013

Hangi Gün Hamile Kalınır ?

Planlı hamilelik özellikle kariyer yapma çabasındaki çalışan çiftler, Anne ve Anne Adayları için çok büyük önem taşıyor. Ancak, Artık Bebek Sahibi olmanın artık zamanı geldi diyorsanız çok daha fazla vakit kaybetmeden Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Murat Taşdemir’in önerilerine kulak verin.

Hangi Günler Hamile Kalınır?

Hangi Gün Hamile Kalınır, sorusu, günümüz koşulları hemen hemen her alanda olduğu gibi Bebek sahibi olma konusunda da plan yapmayı gerektiriyor. Ancak, kararı verdikten sonra bebek de çabucak olmuyor. Aylarca çaba! Gösterildiği ve sarf edildiği halde ve üstelik tıbbi olarak hiçbir sorun bulunmamasına rağmen, bazen istenilen Hamilelik bir türlü gerçekleştirilemiyor. Sebebi ya yumurtlama zamanı denk getirilemiyor veya farkında olmadan hamileliği engelleyici hatalar yapılıyor. Oysa manevi ve maddi açıdan hazır olunan bir dönemde Bebek Sahibi Olmak istendiğinde çiftlerin beklemeye pek de fazla tahammülü kalmıyor. Peki, doğru olduğu düşünülen zamanda, vakit kaybetmeden hamileliğin gerçekleşmesi için nelere dikkat etmeli ve neler yapmalı? Uzmanlara göre hiçbir doğurganlık problemine sahip olmayan ve korunmayan çiftlerin ortalama Hamile Kalma Şansı, her adet döneminde ortalama % 25 civarında. Çiftin yaşı, regl döneminin zamanı ve ilişkinin sıklığı ise, başarıyı etkileyen en önemli faktörler arasında yer alıyor. Hamileliği sağlayan ve destekleyen koşullara dikkat ederek arzu ettiğiniz bebeğe bir an önce kavuşabilmek için uzmanımızın önerilerini dikkatlice uygulayın.

Gebelik İçin İdeal Yaş

Tıbbi araştırmalar, Çocuk Sahibi olabilecek çağdaki yetişkinlerin % 10 ila % 15′inin Kısırlık Problemi ile karşılaştığını sonucu ortaya çıkıyor. Aktif bir Cinsel yaşamı olan çiftlerin % 57′si 3’üncü ayda, % 72′si 6’tıncı ayda, % 85′i ise 1’inci yılın sonunda Gebe kalıyor. Hamilelik kalabilmek için gereken süre, çiftlerin yaşları yükseldikçe artıyor. Yaşla beraber kadının üretkenliğinin azaldığının altını çizen uzmanlar, yaşın Çocuk Sahibi olunmasında bu kadar çok önemli olmasını başlıca iki nedene bağlıyorlar.

1’inci neden yaşlanma sonucunda yumurtaların kalitesinin bozuluyor olması 2’inci neden, ilerleyen yaş ile birlikte Erken Gebelik kaybı olasılığı çok daha fazla artıyor. Bir kadın üreme çağı boyunca ortalama 400 ila 500 kez yumurtluyor, yaş ilerledikçe kaliteli yumurta sayısı da oldukça azalıyor.

Hamilelik öncesi hazırlık çok önemli

Prekonsepsiyon dönemi olarak adlandırılan döllenme öncesi hazırlık döneminin son derece önemli olduğunu belirten Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Murat Taşdemir, bu dönemin çok daha sağlıklı şekilde geçirilebilmesi için Anne adayının gebeliğin 2 ila 3 ay öncesinden başlayarak bu dokuz (9) aylık döneme hazırlanması gerektiğinin altını çiziyor ve ekliyor: “Döllenme ve döllenen yumurtanın rahmin iç tabakasına tutunması ile başlayan Gebelik sürecinde bebeğin organlarını oluşturan hücreler büyük bir hızla parçalanarak çoğalır ve oluşturacakları organ sistemlerine göre değişir. Dolayısıyla gebeliğin organların oluştuğu bu ilk dönemi çok önemli.”

Yumurtlama döneminizi tespit edin

Kadınların en çok doğurgan oldukları döneme ait şöyle minik formüller söz konusu: Adetin başladığı gün “1. Gün” olarak kabul ediliyor ve 28 günde bir adet gören kadında yumurtlama 13.- 15. gün arasında tamamlanıyor, işte bu dönem en çok doğurgan olunan zamandır. Ancak kadınların bir çoğu bu dönemde yumurtlamıyor. Baz Kadınlar biraz daha önce ya da sonra yumurtlayabiliyor. Bazı Kadınlar ise hiç yumurtlamıyor.

Unutulmaması gereken nokta asıl nokta şudur; Yumurtlama problemleri olmasına rağmen Kadınlar adet görebiliyor ve yumurtlama enerjisi aydan aya değişebiliyor. Yumurtlamanın olup olmadığı ancak Ultrason veya kan testleriyle tespit edilebiliyor.

Erkek spermi cinsel ilişkiden sonra yaklaşık 48 ila 72 saat Kadın vücudunda canlı olarak kalıyor, işte kadının en fazla doğurgan olduğu bu zamanda, spermin de orada olması gerekiyor, bir de yeteri kadar sperm bulunabilmesi için her gün yerine gün aşırı cinsel ilişkiye girilmesi.

Çünkü fazla sayıda cinsel ilişkide bulunmak erkeğin menisindeki sperm sayısını oldukça azaltıyor.

Yumurtlamanın gerçekleştiği nasıl anlaşılır?

Yumurtlamanın gerçekleşeceği dönemlerde, karın bölgesi, göğüslerde hassasiyet ve rahatsızlık hissi, kasıklarda ağırı, vajinal akıntıların ve vajinada ıslaklığın aşırı artması gibi şikayetler yumurtlamanın gerçekleştiğinin belirgin işaretlerinden bir kaçıdır.

Ayrıca eczanelerde satılabilen ovülasyon belirleme testleri ile yumurtlamanın gerçekleşip gerçekleşmediği belirlenebilir.

Test yaptırabilirsiniz

Jinekologların yumurtlama zamanını izlemek için kullandıkları en önemli yöntem LH düzeyinin tespiti. LH düzeyindeki bu ani yükseliş, yumurtlamanın 1-1.5 gün içinde başlayacağını ve dolayısıyla kadının Adet Dönemi içindeki en verimli iki (2), üç (3) gününün başladığının işaretçisidir. İşte Bebek Sahibi Olmaya Karar Veren Çiftler için cinsel ilişkiye girilmesi en önemli günler, bu günlerdir. İdrardaki LH düzeyindeki ani artış artık eczanelerde satılan Testler sayesinde evinizde de kolayca ve zamanında tespit edebilirsiniz.

Siz yine de tedbirli olun!

İlişki sırasında kayganlaştırıcı olarak krem ya da diğer tükürük vb… gibi maddelerin kullanılması spermleri öldürerek Hamile Kalmayı Önleyebilir. Ayrıca yer çekiminin etkisiyle oturur ya da ayakta pozisyonda kurulan ilişkide veya ilişkiden hemen sonra ayağa kalkıldığında spermlerin rahim ağzındaki açıklıktan geçmeleri de çok daha zorlaşır, ilişki sonrası kadının bir müddet sırt üstü yatar pozisyonda kalması Hamilelik ihtimalini artırabilir. Tüm bunlara rağmen tamamen sağlıklı bir çiftin Hamilelik elde etme şansı her ay % 25′tir. Hamilelik ve öncesindeki dönemde çiftlerin yüksek sıcaklığa maruz kalmaktan kaçınmaları gerekir. Çok sıcak su ile banyo yapmaktan ve saunadan uzak durulmalıdır. Ayrıca Hamilelik ve Hamilelik öncesi dönemde çalışma ortamında kurşun, böcek öldürücü, etilen oksit gibi kimyasallardan ve Radyasyona maruz kalmaktan kaçınılmalıdır. Bu gibi dönemde Çamaşır Suyu vb… gibi temizlik maddeleri kullanırken eldiven takmaya ve bu maddeleri solumamaya aşırı özen gösterilmelidir. Günümüzde bilgisayar kullanımının yaygınlaşması ile display, video terminallerinden (bilgisayar, televizyon ekranı vb..) yayılan elektromanyetik alanın da Gebelik Döneminde zararlı, olabileceği düşünülmektedir. Bu tip enerjiye maruz kalan kadınlarda düşük oranının arttığı görülmüştür. Bu zararlı etkiden korunmak için bilgisayar ekranından en az 80 cm. uzakta oturulması tavsiye edilir. Özellikle de monitörlerin arka kısımlarından uzakta oturmak gerekir.

Doğum kontrol hapı kullandıysanız.

Doğum Kontrol Kapları en güvenilir Doğum Kontrol yöntemlerinden birisidir. Ancak Doğum Kontrol Hapını uzun süre tercih edip kullanan ve bırakan kadınlarda kısa bir süre daha yumurtlama problemi görülebiliyor. Bu sebeple Hamile Kalmak İçin geçen süre diğer Doğum kontrol yöntemlerine göre çok daha uzun olabiliyor. Bu uzamaya karşın, Doğum Kontrol Hapı kullanımıyla kısırlığın arttığı konusunda herhangi bir bilgi veya kanıt yok. Doğum Kontrol Hapıyla korunan Kadınlar hapları kullanmaya devam ederken de (örnek; kullanmaya yeni başladıklarında) ya da kestikten hemen sonra Hamile kalabilirler, bu durumda bebeğin sağlığı da olumsuz etkilenmez.

Şansınızı artırın!

Sağlıklı Beslenmek sperm ve yumurta kalitesini ve dolayısıyla döllenmeyi oldukça olumlu yönde etkiler. Hamilelik Öncesi dönemde Sağlıklı Beslenme alışkanlık haline getirilmeli ve bunların Hamilelik süresince devam ettirilmesi oldukça önemlidir. Düzenli beslenme alışkanlığı Anne adayına, gelişecek bebeğine ve aile sağlığına katkıda bulunur.

Vücut yapınıza ve boyunuza uygun bir kiloda olmak, Sağlıklı Hamilelik İçin ayrıca çok önemlidir. Hamile kalmadan önceki dönemde fakir yağdan, liften zengin Diyet uygulanarak ve egzersiz/jimnastik yaparak kilo verilmesi çok daha uygun olur. Ancak hızlı kilo verebileceğiniz Diyetler Hamile kalma şansını düşüre bilir ve Hamilelik Öncesi besin depolarının azalmasına sebep olabilir.

Sağlıklı Hamilelik için en önemli vitamin Folik Asit olduğu unutulmamalıdır. Döllenmeden hemen sonra Sinir Sisteminin ve Omurilik gelişmesinde oldukça önemli rol oynar. Hamilelikten önceki üç (3) aylık dönemden itibaren, günde 400 mg. Folik Asit takviyesi sinir sistemiyle ile ilgili bozuklukların oluşmasını da engeller. Folik Asit narenciyede, yeşil yapraklı sebzelerde, badem, fındık ve baklagillerde bulunur.

Günde 300 mg.’dan (3 bardak filtre kahve) fazla kafein alınması üreme sağlığını olumsuz yönde etkiler. Kafein kahvenin dışında kakao, çay, kolalı içecekler vb… gibi birçok gıdada bulunur. Uzmanlar tarafından yapılan bazı çalışmalar fazla kafein alımının düşüklere yol açtığını kanıtlamıştır. Hamilelik ve Hamilelik Öncesi dönemde kafein alımı mümkün olduğu kadar alınmamalı ve özellikle kafeinsiz içecekler tercih edilmelidir.

Hamilelik Öncesi ve Hamilelik döneminde kesinlikle alkol alınmaması en doğru karardır. Alkol erkeklerde sperm kalitesini ve sayısını oldukça azaltır.

Hamilelik ve Hamilelik öncesi dönemde kesinlikle Sigara içilmemesi ve Sigara içilen dumanlı ortamlardan uzak durulması çok önemlidir. Sigara sperm ve yumurta kalitesini bozar, yumurtanın döllenmesini ve döllenen yumurtanın rahme tutunmasını zorlaştırarak hamileliği önler. Sigara içen kadınlarda dış gebeliğin çok daha sık görüldüğünü gösteren çalışmalar uzmanlar tarafından ispatlanmıştır. Bu dönemde Sigara bırakmayı kolaylaştıran bantların ve Nikotinsiz Sakız kullanımı kesinlikle önerilmez.

Bunları içeren gıda maddeleri ve sunu tatlandırıcılar kullanımından da Hamilelik ve Hamilelik Öncesi hazırlık döneminde kaçınılması gerekir.

Hamilelik Öncesi ve Hamilelik döneminde çiftlerin mümkün olduğu kadar dinlenmesi ve stresten uzak kalması gerekir.

Egzersiz/jimnastik hareketler çok fazla ağır olmamak şartıyla önerilir. Ağır egzersiz Erkek ve kadında üreme sağlığını olumsuz yönde etkiler.

Eltern Bebek Dergisi

Hangi Gün Hamile Kalınır ? Hangi Gün Hamile Kalınır ? Hangi Gün Hamile Kalınır ?

Anne Portal Yorum

Sizde bu siteye giriş yapabilir ve yorum yazabilirsiniz.