Hamilelikte tiroid  19 Haziran 2013

Hamilelikte tiroid

Hamilelikte tiroid 

Hamilelikte tiroid tembelliği bebeklerde zeka geriliğine yol açıyor:

Hipotiroidi yani tiroid bezinin yavaş çalışması doğurganlık çağındaki ortlama her 100. kadından birini etkiliyor. Tiroid bezinin tembelliği metabolizmayı yavaşlatıyor, Saç Dökülmesi, Kilo Artışı, Ödem, Cilt Kuruluğu, Kabızlık ve Cinsel isteksizliğe neden oluyor.

Amerikan Hastanesi Endokrinoloji Uzmanı Dr. Selçuk CAN hamilelikte Tiroid tembelliğinin Teşhis ve Tedavi edilmemesinin doğacak bebeklerde Zeka geriliğine yol açtığını söyledi. 3. ay önce New England Journal of Medicine dergisinde yayınlanan ve ABD‘de yapılan bir çalışmada 25216. Hamile Kadın 1987. ila 1990. yılları arasında Tiroid testine tabii tutuldu. Alınan kan örnekleri dondurulup, 9. yıl saklandı. 1997. yılında yapılan analizler sonucunda Hipotiroidisi yani Tiroid tembelliği olan 62. Kadın tespit edildi. Bu kadınların 7. ila 9. yaş arasındaki çocukları Dikkat, Zeka, Dil, Okuma Yeteneği, Okul Performansı ve Görsel-Motor performansı içeren 15. ayrı testten geçirildi.

Elde edilen sonuçlarda Hamilelik esnasında Hipotiroidisi Teşhis ve Tedavi edilemeyen 48. kadının çocuklarının IQ değerinin Tiroid Hastalığı olmayanların çocuklarına kıyasla 7. puan çok daha düşük olduğu tespit edildi. IQ skorunun normalde 100. üzerinde olması gerekir, ankcak Hiptiroidili annelerin çocuklarının yüzde 20’sinde IQ değeri yüzde 85’in altında idi. Bu değer ise çocuklarda öğrenme güçlüklerine ve okulda başarısızlıklara sebep olacak düzeydedir. Elde edilen verilerin ışığında araştırmanın sorumlusu Dr. James Haddow tüm Hamile kadınların basit bir Kan Testi olan Tiroid testinden geçirilmesini tavsiye etti.

Tiroid tembelliğinin Tedavisi Doktor Reçetesi ile satılan L-thyroxine maddesi ile yapılıyor. Bu madde hasta olan tiroid bezinin üretemediği, ancak sentetik olarak laboratuvarda geliştirilen bir ilaçtır. Hamilelere L-thyroxine maddesinin uygulanması hem Anne karnındaki bebeğin normal beyin gelişimini sağlar; hem de annenin metabolizmasını düzenler. L-thyroxine ilacının yan etkisi kesinlikle yoktur.

Hamileliğin ilk 3. ayı bebeğin beyninin ve iç organlarının gelişimi için oldukça önemlidir. Bu dönemde bebeğin sağlığı anneden geçen Tiroid hormonlarına bağlıdır. Eğer annenin Tiroid bezi yavaş çalışıyorsa o zaman bebeğin beyin gelişimi tam olmaz ve Zeka Geriliği gelişir. Bu yüzden annedeki guatrın tesbiti için daha Gebelik olmadan test yapmak gerekir. Ailesinde guatr olanlar özellikle bu konuda hassas davranıp mutlaka TSH testi yaptırmalıdır. Amerikan Hastanesi endokrinoloji Uzmanı Dr. Selçuk Can Türkiye’de guatrın çok sık görüldüğünü ve özellikle Hamilelik planlayanların Gebe kalmadan önce gerekli testleri yaptırtmaları gerektiğini söyledi.

Sıkça Sorulan Sorular

1) Hipotiroidi nedir?

Boynun ön tarafında bulunan tiroid bezinin yeterli hormon üretememesine hipotiroidi denilir. Hipotiroidinin halk arasındaki adı tiroid bezi tembelliğidir. Hipotiroidizme bağışıklık sisteminin bozulup, tiroid bezini tahrip etmesi sebep olur. Bu tecridi olarak gelişen bir rahatsızlıktır. Acı, Ağrı, Şişlik, Kızarıklık gibi belirtilere sebep olmaz. Hipotiroidinin diğer bir sebebi ise, Guatr Ameliyatı ya da Tiroid bezine Atom Tedavisi uygulanmasıdır.

2) Hipotiroidinin belirtileri nelerdir?

Hipotiroidide metabolizma yavaşladığından tüm vucüt sistemleri etkilenir. Genel Yorgunluk Hali, Ödem, Şişmanlama, Saç İncelmesi, Cilt Kuruluğu, Tırnaklarda Kırılma ve Kabızlık görülür. Konsantrasyon azalması, Cinsel İsteksizlik, Unutkanlık ve Depresyon gelişir.

3) Hipotiroidi teşhisi nasıl konulur?

Teşhis hormon testleriyle konulur. Kanda T4, T3 seviyeleri düşer, TSH seviyesi yükselir.

4) Hipotiroidinin tedavisi nasıl olur ? Yan etkileri varmıdır?

L-thyroxine adındaki bir ilaç hormon dengesizliğini düzeltmek için kullanılır. Bu tedavi bir endokrinoloji uzmanı tarafından yapılmalıdır. O zaman herhangi bir yan etkisi gelişmez. L-thyroxine sabah aç karnına boş mideye günde bir tablet olarak alınır. Bu tedavi ömür boyu sürer. Her sene bir defa hormon testiyle kontrol yapmak gerekir. Eğer tedavi ehil olmayan ellerde yapılırsa fazla alınan ilaç Çarpıntı, Aşırı Terleme ve El Titremesi belirtilerine sebep olur.

5) Hipotiroidi hastasıyım ve hamile kaldım. Tedavim değişecek mi?

Hamilelik sırasında tiroid hormonuna ihtiyaç artar, bu yüzden aldığınız ilacın dozu yüzde 25. arttırılmalıdır. Tedavinin doğru yapılması bebeğinizin zeka gelişimini etkileyeceğinden bu dönemde mutlaka bir endokrinoloji uzmanına gözükmeniz gerekmektedir.

6) Şu an hamileyim. Kadın doğum uzmanımdan beni guatr için test etmesini istemelimiyim?

Yapılan en son araştırmalar erken teşhis ve tedavinin gelişen Bebek üzerine olumlu etkilerini gösterdiği için mutlaka Tiroid Testi yaptırmalısınız. Öncelikle sizde olan boyunda Şişilik, Çarpdıntı ve İç Sıkıntısı gibi belirtileri doktorunuza söylemelisiniz. Ailenizde guatrı olan varsa mutlaka test yaptırmanız gereklidir.

7) Guatr tedavisi görüyorum. Aldığım başka ilaçlar bu tedaviyi kötü etkiler mi?

Evet… Demir Tedavisi ve antiasit denilen asit salgısını azaltan mide ilaçları tiroid haplarının barsaktan emilmesini azaltıp, onları etkisiz hale getirirler. Bu yüzden bu ilaçlarla tiroid hapları aynı anda alınmamalıdır.

Endokrinoloji Uzmanı Dr. Selçuk CAN

Hamilelikte tiroid Hamilelikte tiroid Hamilelikte tiroid

Anne Portal Yorum

Sizde bu siteye giriş yapabilir ve yorum yazabilirsiniz.