Hamilelikte Suçiçeğinden Nasıl Korunurum ?  14 Haziran 2013

Hamilelikte Suçiçeğinden Nasıl Korunurum ?

Hamilelikte Suçiçeğinden Nasıl Korunurum ?

HAMİLELİK VE SUÇİÇEĞİ

Suçiçeği enfeksiyon hastalıkları arasında hava yolu ile en kolay bulaşan döküntülü hastalıktır.

Çocukluk döneminde Su Çiçeği Aşısı mecburi aşılar arasında bulunmasına rağmen ergelik dönemindeki bireylerin bir kısmı halen ve malesef su çiçeğine karşı bağışık değildirler.

Üstelik çocukluk döneminde Su Çiçeği hastalığı geçirmek kolay sayılabilirken ergenlikte malesef istenmeyen ciddi sonuçlara neden olmaktadır. Bazen ölümcül bile olabilir. Bu nedenle sizde Erkek veya Kadın olmanız farketmeden Suçiçeği Ig G baktırarak daha önce aşılı ya da Su Çiçeği hastalığı geçirip geçirmediğinizi kesin olarak öğrenip önleminizi mutlaka alabilirsiniz.

Test sonucunuz pozitif çıkar ise, içiniz rahat bir şekilde ömür boyu hiçbir şey yaptırmadan yaşamınıza devam edebilirsiniz.

Test sonucunuzun negatif olması durumunda da mutlaka 2. doz canlı virus aşısını yaptırmalısınız.

Aşıdan sonra Hamilelik düşünüyorsanız eğer Su Çiçeği canlı aşı olduğundan en az 1. ay beklemeniz gerekir.

Hamilelik döneminizde Su Çiçeği olan biriyle temasınız olursa ne yapılmalısınız?

Bu durumda da yine daha önce Su çiçeğine karşı her hangi bir test yaptırmadıysanız en kısa sürede bir Sağlık merkezine başvurup Su Çiçeği Ig G baktırmalısınız. Su çiçeği IgG’nin negatif olduğundan emin olduktan sonra, size temastan sonraki ilk 96. saat içinde mutlaka Suçiçeği immün globulin yapılması gerekir. Bu şekilde hem kendinizi hemde bebeğinizi korumuş olursunuz.

Eger testin sonucunda Su Çiçeği Ig G Pozitif (su çiçeği Ig G’nin pozitif olması sizin bu virüse karşı korunduğunuzun kesin göstergesidir. Ya geçirmişsinizdir veya aşılısınızdır.) çıkarsa şanslı sayılırsınız çünkü ne size nede bebeğinize kesinlikle hiçbir şey olmaz.

Burda yapmanız gereken en önemli şey zaman kaybetmeden mutlaka ve hemen bir Sağlık merkezine başvurmaktır çünkü Su çiçeği immün globulinin etkili olması için mutlaka 3. gün içinde yapılması gerekir.

Bir başka durumda sizin doğumdan beş (5). gün önce ya da iki (2). gün sonra Su Çiçeği geçirmenizdir. Bu durumda size bulaş olduğundan yapılacak şey bebeği korumaktır ve bebeğe hemen SuÇiçeği immün globulin yapılır. Bu durumda da bebeği korumuş oluruz. Sizin yapıcağınız şey ise, antiviral tedavi için Enfeksiyon Hastalıkları uzmanına başvurmaktır.

Doğum yaptıktan sonra henüz eve gitmediniz ve evde suçiçeği geçiren birinin (belki diğer çocuğunuz?) olduğu öğrendiniz. Ne yapmalısınız?

Yapacağınız şey yine eve gitmeden önce Su çiçeği IgG baktırmaktır. Testin sonucu negatif ise, bu durumda hem anneye hem bebeğe Suçiçeği immün globulin yapılır. Bu şekilde hem siz hemde bebeğiniz mutlaka korunmuş olur.

Eğer testin sonucu pozitif ise, sizde bulunan antikorlar bebeğinizi de koruyacağından bebeğe virüs bulaşmaz. Bebeğinize hiç bir şey yaptırmadan içiniz rahat bir şekilde eve gidebilirsiniz.

  • Uzm. Dr. Rezan HARMAN
  • Enfeksiyon Hastalıkları
  • Gaziantep Özel Sanko Hastanesi İncilipınar Mah.
  • Ali Fuat Cebesoy Bulvarı No:45
  • 27090 Şehitkamil/GAZİANTEP şehit kamil-GAZIANTEP
  • 0.342.211 50 00
  • drrezzanharman@blogcu.com
Hamilelikte Suçiçeğinden Nasıl Korunurum ? Hamilelikte Suçiçeğinden Nasıl Korunurum ? Hamilelikte Suçiçeğinden Nasıl Korunurum ?

Anne Portal Yorum

Sizde bu siteye giriş yapabilir ve yorum yazabilirsiniz.