Hamilelikte Stres Bebeği Etkiler Mi?  26 Eylül 2017

Hamilelikte Stres Bebeği Etkiler Mi?

Hamilelik, bir kadının hayatında en güzel aşamalardan biridir. Bundan sonrasında yeni bir yaşam sizi bekliyor. Fakat bu güzel aşama, aynı zamanda en kırılgan dönemlerin de başında gelir. Stres, çoğu zaman kaçınılmazdır. Dolayısıyla zaman zaman panik olmanız, sinirlerinizin bozulması ve hatta depresyonda hissetmeye hakkınız vardır. Ancak her şeyin fazlasının zarar olduğunu unutmayın; aynı şey hamilelikte stres için de geçerlidir.

Stres Anne Karnındaki Bebeği Nasıl Etkiler?

Hamilelikte stres bebeğe zarar verir mi? Stresli bir durumla karşılaştığınızda, vücudunuz savaş moduna geçer. Bu tür değişiklikler, diğer stres hormonlarıyla birlikte kortizol hormonunun da yükselmesine neden olur.

Normal durumlarda, bu hormonlar stres azaldığında herhangi bir zarara ve zayıflamaya neden olmaz. Ancak stres devam ederse, bu hormonlar sisteminizde tahribat yapabilir ve bebeğinizi de etkileyebilir. Peki stres bebeği nasıl etkiler?

hamilelikte stres

1. Erken Doğum

Bazı hamile kadınlarda stres, erken doğuma neden olur.

2. Düşük Doğum Ağırlığı

Gebelik sırasında stresin diğer bir etkisi de düşük doğum ağırlığıdır. Gerekli başa çıkma mekanizmasından yoksun olan anneler, doğuma düşük bir kiloyla girebilir ve bu, doğmamış bebeğin ağırlığını da etkiler.

3. Uyku Bozuklukları

Araştırmalar, gebelik sırasında kronik stres yaşayan kadınların uyku bozukluğu olan bebekler doğurma riskinin daha yüksek olduğunu gösteriyor.

4. Beyin Gelişimi

Hamilelikte stres, doğmamış bebeğin beyin kimyasını değiştirebilir ve hayatın ilerleyen dönemlerinde komplikasyonlara neden olabilir.

5. Davranış Problemleri

Hamilelik sırasında aşırı stres yaşayan kadınların bebeklerinde davranışsal sorunlar gözlemlenebilir.

Hamilelikte Stres Bebeği Etkiler Mi? Hamilelikte Stres Bebeği Etkiler Mi? Hamilelikte Stres Bebeği Etkiler Mi?

Bu yazı yoruma kapalıdır.