Hamilelikte Sivilce Neden Olur? Nasıl Geçer?  17 Ağustos 2017

Hamilelikte Sivilce Neden Olur? Nasıl Geçer?

Hormon düzeylerindeki değişimler ile birlikte hamilelik döneminde vücudunuzda meydana gelen değişimler, hamilelikte sivilce oluşumunu tetikleyen faktörlerin başında gelir. Özellikle, hamile olmadan önce, gençlik ve yetişkin bir kadın olduğunuz dönemlerde de sivilce problemi yaşadıysanız, gebelik döneminde akne problemi yaşama riskiniz de daha fazla olur. Özellikle hamileliğin ilk 3 aylık döneminde, hormon seviyelerinde dalgalanmalar en üst seviyededir. Hormon düzeyleri arttıkça, sivilce oluşumu riski de artış göstermektedir.

Hamilelikte Sivilce Neden Olur?

Vücuttaki Değişimler

Gebelikte akne oluşumunun en büyük nedeni, hormonal düzeylerdeki dalgalanmalardır. Hamileliğin ilk üç ayında, hormonlarınız hiç olmadığı kadar değişir. Sivilce oluşumuna neden olan progesteron hormonu, cildin sebum üretimini arttırmaktadır. Bu da, ciltteki gözeneklerin tıkanmasına ve bu gözeneklerde bakterilerin birikmesine ve enfeksiyona neden olur. Bunun sonucu da hamilelik sivilceleridir.

Ödem Oluşumu

Hamilelik döneminde vücudunuz, sıvı tutmaya başlar. Vücudunuzda tutacağınız tüm ek sıvılar, toksinler içerir ve bu da sivilcelerin artmasına neden olabilir.

Sivilce Oluşumuna Yatkınlık 

Akneye eğilimli bir cilt tipiniz varsa, gebelik döneminde akne problemi ile uğraşma ihtimaliniz daha fazladır. Ayrıca adet döneminin başlangıcından önce sivilcelenme problemi yaşayan biriyseniz, hamilelikte sivilce sorunu yaşama ihtimaliniz de daha yüksektir.

Hamilelikte sivilce problemi, hem his hem de görüntü açısından acı vericidir. Diğer hamilelik sorunlarına ek olarak akne, daha üzgün hissetmenize neden olabilir.

Hamilelikte Sivilce Nasıl Tedavi Edilir?

Gebelikte sivilce oluşumunu engellemek ve var olan sivilcelerinizden kurtulmak için yapabileceğiniz en iyi şey, cildinizi temiz tutmaktır. Peki, hamilelikte sivilce problemi tedavisi nasıl yapılır? Alabileceğiniz önlemler nelerdir? 9 maddeyle sıraladık…

  • Yüzünüzü yıkamak için günde iki kez hafif ve sabun içermeyen bir temizleyici kullanın.
  • Yüzünüzü uyandıktan sonra bir kez ve daha sonra yatmadan önce bir kez yıkamalısınız.
  • Yüzünüzü temizleyici ile düzgün bir şekilde temizleyin ve daha sonra durulayın.
  • Hafifçe kurulayın, cildinize baskı uygulamayın.
  • Ayrıca gözeneklerin en fazla tıkandığı alan saç çizgisi olduğu için, bu alanı yıkayıp temizlemeye de dikkat edin.
  • Yağlı saçlar da sivilce oluşumuna neden olabilir. Bu nedenle, saçlarınızı yıkamak için iyi bir şampuan kullanın.
  • Yağların cildinize temas etmesini engellemek için düzenli olarak kullandığınız yastık kılıflarını, havluları ve şapkaları değiştirin ve yıkayın.
  • Sivilcenizle oynamayın. Ondan kurtulmak için sıkmak isteyebilirsiniz ancak bunu yapmak, durum daha da kötüye gitmesine neden olur.
  • Cilt yapınızın oldukça hassas olduğu bir dönem olan hamilelik döneminde, cildinize uygulayacağınız en ufak bir baskı ya da sivilcelerle oynama gibi bir alışkanlık, hamilelikte sivilce izlerine neden olabilir.
Hamilelikte Sivilce Neden Olur? Nasıl Geçer? Hamilelikte Sivilce Neden Olur? Nasıl Geçer? Hamilelikte Sivilce Neden Olur? Nasıl Geçer?

Bu yazı yoruma kapalıdır.