Hamilelikte Neler Zararlı ? Neler Zararsız ?  24 Haziran 2013

Hamilelikte Neler Zararlı ? Neler Zararsız ?

Gebeliğin başladığı andan itibaren Anne Adayı için oldukça yeni bir dönem başlamaktadır. Artık karnında kendisinden başka bir de Bebek taşımaktadır ve her hareketinde onu da düşünmek zorundadır. Bu nedenle Anne adaylarının ve bebeklerinin sağlığı için nelerin zararlı, nelerin zararsız olduğunu öğrene bilmesi için bu yazıyı hazırladık.

Gebelik süresince değişen sadece annenin kilosu ya da vücut şekli değildir, yeme-içme alışkanlıkları, hayat tarzı, hareketleri yani hemen hemen bütün hayatı değişir. Bu sebeple Anne Adayı bu değişikliklere mutlaka uyum sağlamalı, bilgili ve dikkatli olmalıdır. Yediği içtiği ve Yaptığı her hareketin gebeliğine ne tür etkileri olabileceğini mutlaka öğrenmelidir. Bunlara dikkat ederek çok daha huzurlu ve problemsiz bir Gebelik Dönemi geçirecektir.

Gebelikte sadece kadınların üreme sistemi değil diğer organ sistemleri de bu yeni döneme uyum sağlarlar.

Genel olarak gebelikte süresinde dikkat edilmesi gereken yasaklar ve serbestlikleri aşağıda sıralıyoruz.

Gebelikte neler serbesttir, zararsızdır?

Araba Kullanmak

Gebelerde beyin kimyası değişir, hafif uykuya meyil olabilir. Alınganlıklar, aşırı duygusal reaksiyonlar da meydana gelebilir. Genel olarak dikkat edilmesi gereken uğraşlar da bunun bilincinde olmak oldukça önemlidir.

Otomobil yolculuğu

Kısa mesafelerde bir problem yaratmamakla beraber, özellikle ileri hafta gebeliklerinde bacak damarlarında varis ve daha da önemlisi gebelikte pıhtılaşma hücreleri arttığı için derin damarlarda pıhtılaşma yapabilir. Uzun mesafeli yolculuklar bu durumda önerilmez.

Uçak yolculuğu

Uzun seyirlerde otomobil yolculuğuna göre daha kısa seyahat imkanı sunması gebelikte bir avantajdır. Yine de çok daha uzun uçuşlarda gebelere olabiliyorsa 1. veya 2. kere ayağa kalkmaları hiç değilse lavaboya kadar yürüyüp gelmeleri derin damarlarda pıhtılaşma olmaması için oldukça önerilir.

Gebeliğin ilk 28. haftasında uçak şirketleri gebelerden herhangi bir Doktor Raporu istemez, hasta beyanıyla gebe uçakla uçabilir. 28. ila 36. haftalar arasında ki gebelikler de (ikizlerde 28-32) 7. günden eski olmayan bir Kadın Hastalıkları ve Doğum Doktoru, raporu talep edilecektir.

Yürüyüş

Aşırı yormayan dengeli bir yürüyüş hamilelikteki bazı şikayetlerin azalmasını sağlar, riskli Gebelik durumları olmayan durumlarda hastalarımızın hareket etmelerini istemekteyiz.

Koşma

(Aşırı ve uzun olmamalı): Yine riskli olmayan hamileliklerde aşırı yorgunluğa mahal vermeyecek Egzersizler yapılabilir.

Yüzme

Hamilelikte vücudun ağırlık noktası değiştiği için ve Gebelik hormonları eklemlerdeki bağları gevşettikleri için ergonomik şikayetler olabilmektedir. Yüzmek bu şikayetlerin oluşmasını engelleyecek oldukça güzel bir spordur.

Cinsel İlişki

Kanama ve Erken Doğum tehdidi yoksa, bebeğin plasentası rahimin girişinde konuşlanmamışsa (plasenta previa), başka gebelikle ilgili Doktor tarafından ortaya konulmuş riskler yoksa, cinsel ilişki yasak değildir.

Saç boyatma

İlk 12. hafta bebeklerin organları oluştuğu için özellikle önermemekteyiz.

Çay, kahve, kola, bitkisel çaylar

Hamilelik vücudun ritminin korunması gereken, bu ritmi bozabilecek besinlerden de uzaklaşılması gereken bir süreçtir. Yine de az miktarlarda bu içecekler tüketile bilinir.

Akupunktur

Gebelikte Akupunktur un bir yan etkisi bildirilmemiştir, bazı Gebelik şikayetlerinin tedavisinde kullanıla bilinir.

Cep telefonu

İnsan vücuduna zararlı olabileceğini gösteren bilimsel veriler vardır, aşırı kullanılması tavsiye edilmez.

Omega 3

(Balık yağı) İlk 12. hafta kullanılması veya besinsel içeriklerle alınması bebeklerin gelişiminde olumlu etkileri mevcuttur.

MR çektirmek

Radyasyon içermediği için hamilelerde tercih edilen bir görüntüleme yöntemidir.

Vajinal muayene ve ultrason

Kadın Doğum hekimlerine sık yöneltilen bir sorudur. Vajinal Muayene ve Ultrason gerekli durumlarda hekim tarafından uygulanmalıdır, hamilelikte zararlı etkileri yoktur.

Gebelikte neler yasaktır, zararlı olabilir?

Sigara

Bebeklerin sinirsel gelişimini bozabilir, bebeğe giden kan akımını azaltarak büyüme geriliği yapabilir. Hamilelik döneminde kesinlikle kullanılmamalıdır.

Alkol

Alkol Gebelik sırasında plasentayı kolaylıkla geçebilecek ve fetusa zarar verebilecek teratojen bir maddedir bu yüzden Gebelik sırasında katiyen kullanılmaması gerekir. Alkol bebekte çeşitli anomalilere sebep olabilir, Düşük ve Erken Doğum, Düşük Doğum ağırlığına sebep olabilir. Anne karnında bebeğin alkole maruz kalmasına bağlı oluşan sendroma fetal Alkol Sendromu (FAS) denir. Hafif öğrenme problemlerinden çeşitli doğumsal anomalilere kadar değişen spektrumda görülebilen bir hastalıktır.

Uyuşturucu maddeler kullanılmamalıdır.

Röntgen

Radyasyon bebeğe zararlıdır ama belli bir dozdan sonra bu zarar görülür. Eğer Doktor tarafından çok gerekli görülürse bu eşik dozu geçmeden ve fetüs kurşun levhalarla korunarak röntgen çekile bilinir.

Tomografi

(CT) Yüksek doz radyasyon içerir, gebelerde kullanılmamalıdır.

Tatlandırıcılar

Suni tatlandırıcıların insanda zararlı olmadığı tartışmalıdır. Gebelikte önerilmez.

Sauna

Hamam, kaplıca: Hamilelikte vücuttaki kan volümü artar ve kalp daha fazla çalışır. Aşırı sıcakta damarlar genişlediği için kalp çok fazla çalışmak zorunda kalabilir, bu ise oldukça zararlıdır.

Çiğ et

Çiğ köfte, iyi pişmemiş yumurta, pastörize edilmemiş süt, bu gibi etkenler bağırsaklarda parazit, besin zehirlenmeleri yapabilir, en sık mide barsak şikayetleri görülen gebelikte, durumu çekilmez yapabilirler.

Dikkat !!!

Buradaki bilgiler normal ve her şeyiyle problemsiz bir Gebelik için yazılmıştır, ancak gebelikte problem ya da ekstra bir durum varsa bu kriterler değişebilir.

Örnek; normal bir gebelikte otomobil yolculuğu serbesttir ve hiçbir sakıncası yoktur ancak kanama olan bir gebelikte ya da diğer bazı problemlerin varlığında otomobil yolculuğu sakıncalı olabilir.

Op. Dr. Güçlü KALEAĞASI

Kadın Hastalıkları ve Doğum

Hamilelikte Neler Zararlı ? Neler Zararsız ? Hamilelikte Neler Zararlı ? Neler Zararsız ? Hamilelikte Neler Zararlı ? Neler Zararsız ?

Anne Portal Yorum

Sizde bu siteye giriş yapabilir ve yorum yazabilirsiniz.