Hamilelikte İştahsızlık Neden Olur?  31 Ağustos 2017

Hamilelikte İştahsızlık Neden Olur?

Hamilelikte kilo kaybı ile ilgili birçok yanlış anlaşılma var. Burada, düşünülmesi gereken, anne adayının kilo vermesinin nedenleri ve bunun nasıl giderileceğidir. Anne adayının kilo vermesinin nedeni, iştah kaybıdır, bu özellikle hamileliğin ilk dönemlerinde sıkça görülen bir sorundur. Yazımızın devamında, iştahınızı kaybetmenizin nedenlerini öğrenebilirsiniz…

1. Sabah Bulantıları

Sabah bulantıları bazılarını hiç rahatsız etmese de, bazı kadınlar da her sabah tuvalete koşar. Bu bulantılar bazen de yalnızca sabahları değil, günün her saati görülebilir. Ancak endişelenmeyin, mide bulantısı ve kusma, hamileliğin ilk 3 ayında, kadınların % 70 – 80’inde görülür.

2. Stres

Hormonal değişimler gibi içsel nedenler ya da bebeğinizin büyümesi strese neden olabilir. Stres de iştahı azaltan etmenlerin başında gelir. Ayrıca stres, hamilelikte baş ağrısı ya da kas ağrılarına neden olabilir ve iştah kaybına yol açabilir.

3. Kabızlık

Hamilelik ile birlikte hormonlar, vücudunuzda birçok değişikliğe neden olur. Sizi hüzünlü ya da mutlu yapabilir. Sindirim sisteminizi yavaşlatabilir. Bağırsak kasları gevşeyince kendinizi tok hisseder ve yemek yemek istemezsiniz.

Hamilelikte İştah Kaybı Nasıl Geçer?

Hamilelikte iştah kaybı

Hamilelikte iştah kaybı

Hamilelik sırasında kilo vermenize ve iştahınızın kapanmasına neden olan birkaç faktörü öğrendiğiniz. Artık bir şeyleri değiştirmeye başlayabilirsiniz. Bu dönemde şu önerileri dikkate alabilirsiniz;

  • 3 büyük öğün yerine, gün boyunca küçük öğünler yapmayı deneyin. Bu şekilde çok dolgun hissetmezsiniz ve bulantı ve kusma olasılığını azaltabilirsiniz.
  • Sevdiğiniz yiyeceklere yoğunlaşın. Burada kalori alımınız konusunda doktorunuza danışmalısınız.
  • Daha fazla için. Gün boyu tuvalete yapılan geziler, kabızlığı önlemeye yardımcı olur.
  • Rahatlayın. Stres, iştahınızı kapatır.
Hamilelikte İştahsızlık Neden Olur? Hamilelikte İştahsızlık Neden Olur? Hamilelikte İştahsızlık Neden Olur?

Bu yazı yoruma kapalıdır.