Hamilelikte Evcil Hayvan Beslemek  10 Temmuz 2013

Hamilelikte Evcil Hayvan Beslemek

Hamilelikte evcil hayvan beslemenin ne gibi sakıncaları vardır?

Hamilelik esnasında köpek beslemenin size sağlık açısından bir yan etkisi olmayacaktır. Hamilelik döneminizde evinizdeki iri köpeklerin siz uzanırken ya da otururken üzerinize zıplamasını engellemek için eğitmek son derece önemlidir. Diğer başka bir konu ise bebeğiniz eve gelince ortaya çıkacaktır. Bebekler doğal olarak köpeklerin kulaklarını ve tüylerini çekebilir, onların canını yakabilecek şekilde köpeklere vurabilirler. Bu da köpeklerde ani tepkiye, pati darbeleri ve ısırmalara yol açabilir. Ayrıca canı yanınca çıkaracağı sesten dolayı bebeğiniz aşırı derecede korkabilir.

Bunu engellemek için yeni bebek eve gelmeden önce köpeğin sorun olabilecek davranışlarını belirleyin ve yeniden eğitmeye başlayın.

Köpeğinizi, bir oyuncak bebek kullanarak evin yeni üyesi ile doğum sonrası yapacağınız rutinlere alıştırın. Yemek masasına oturtun, besleyin, kucağınızda taşıyın.

Köpeği eğiterek bebeğin oyuncakları ve kendi oyuncakları arasındaki farkı gösterin.

Köpeğiniz tüm ilginin yeni gelen bebeğe çevrilmesini kıskanabilir. Köpeğin de içinde olacağı oyunlar yaratın.

  • Bebeğinizi köpeğinizin çevresinde iken muhakkak izleyin.
  • Veterinerinizden bu konudaki tecrübeleri hakkında bilgi alın.

Kediler toxoplasmosis olarak adlandırılan enfeksiyonun yayılımında oldukça büyük rol oynarlar. Kedi dışkısına direkt veya adindirekt temas ile kesinlikle bu mikrop yayılır. Eğer gebelik öncesi bağışıklık mevcutsa kesinlikle mikrobun gebeye geçişi söz konusu olmaz. Sokak kedilerinin toxoplasmosis mikrobunu taşıması evcil kedilere göre çok daha muhtemeldir. Gebeliğin 10. ila 24. haftaları arası gebe enfekte olursa (hastalığı geçirirse) yenidoğanda ağır sorunlar, problemler oluşma riski yaklaşık olarak ortalama yüzde 5. ile yüzde 6’ır.

Olası problemler;erken doğum, düşük doğum tartısı, ateş, sarılık, retina (göz ) problemleri, mental retardasyon (zeka geriliği ), anormal baş çapı, konvülziyonlar(istem dışı kasılmalar) ve beyin içi kalsifikasyon (kireçlenme ) odaklarıdır.

Hamileliğin son 3. ayında toxoplasmosisle karşılaşan gebenin enfekte olma olasılığı oldukça artar, ancak fetüsün zarar görme olasılığı sistemlerin gelişimi büyük ölçüde tamamlandığı için azalır.

Evcil hayvanların bakımında nelere dikkat etmeli?

Kedinin dışkısına temas, bahçe veya park gibi açık alanlarda ve kedinin tuvaletinin bulunduğu kabın temizliği esnasında olmaktadır. Bu görevi bir başkasının yapması kesinlikle çok daha uygundur, çünkü toz dahi bulaşmaya neden olabilir.

Bunun dışında oldukça önemli noktalar, eğer gebe kalmayı planlayan bir kedi sahibi iseniz, toxoplasmosise karşı bağışıklığınızı basit bir kan testi tespit ettirmeniz kesinlikle yerinde olacaktır. Eğer önceden toxoplasmosis geçirmişseniz tekrar bulaşma ihtimali kesinlikle olmayacaktır.

  • Bahçe işleri ile uğraşırken mutlaka eldiven kullanın.
  • Kedinizi ve bebeğinizi aynı alanada tek başlarına bırakmayın.

Eğer gebelik esnasında enfekte olursanız, kadın doğum uzmanınız uygun antibiotiklerle fetuse geçişi azaltacaktır.

Kuş beslemenin bir sakıncası varmı?

Bakımları yapılıp kurallara uyulduktan sonra hiçbir hayvanın beslenmesinde kesinlikle sakınca yoktur.

Kuşlar içinde dikkat edilmesi gereken hususlar mevcuttur. Kuşlar kampilobakter, salmonella, klamidya ve bazı protozoal infeksiyonların insana geçişine neden olabilir. Veterinerin kuşun sağlık durumunu belirlemek için yapacağı muayene son derece önemlidir.

Özellikle papağan, muhabbet türevi kuşlar oldukça tozludur. Evde bir hava filtresi çalıştırmak siz ve yenidoğan bebeğiniz için çok daha sağlıklı bir ortam yaratacaktır. Kuşu ya da kafesini her ellediğinizde ellerinizi yıkamak, kuş kafesinin bakımını bir başkasının yapması yerinde olacaktır. Diğer bir konu da bebeğin eşyalarının kuştan korunmasıdır ki bebeğe ait talk pudrası, bebek losyonu, bebek maması, kirli bebek bezlerini de zarar görmemesi için kesinlikle kuştan uzak tutmak gerekir.

Egzotik hayvanlarda durum nedir? Bu hayvanlar daha tehlikelimidir?

Kaplumbağa, iguana, yılan, fare, hamster ve benzeri sürüngenler son derece ilgi çekici hayvanlardır. Bu tip hayvanların dışkılarına direkt ya da indirekt bir temas salmonella bakterisinin size bulaşmasına kesinlikle neden olabilir.

Bağışıklık sistemi hala gelişmekte olan 5. yaşından küçüklere salmonella bulaşması da ayrıca oldukça risklidir.

Ne yazık ki, bu amfibik ve sürüngenlerin çocuğunuz 5. yaşına gelene kadar evden uzaklaştırılması kesinlikle en güvenli yoldur. Ancak yine de bu evcil hayvanınızı evde tutmak istiyorsanız, onları ya da kafeslerini elledikten sonra ellerinizi yıkamanız, onları mutfak, yemek masası gibi yiyeceklerin bulunduğu alanlardan uzakta tutmanız kesinlikle yerinde olacaktır. Mutfak lavabosunu bu hayvanlara duş aldırmak için asla ve kesinlile kullanmayın. Bunun için en iyi yer kesinlikle evin dışıdır. Ufak çocukların bu hayvanları ellemesine asla ve kesinlikle izin vermeyin. Son olarak da bu hayvanların evin çevresinde dolaşmasına kesinlikle izin vermeyin.

Çiftlik hayvanlarında neye dikkat edilmesi gerekir?

Çiftlik hayvanlarının listerya, kampilobakter, salmonella ve cryptosporidium taşıdıkları bilinmektedir.

Bu bakteriler size ve gelişen bebeğinize zarar verebilir. Çiftliklerde hayvan yemleme işine karışmamak, ölü doğan hayvanları ellememek, sadece pastorize edilmiş sütleri tüketmek kesinlikle faydalı olacaktır. Eğer çeşme ya da kuyu suyu kullanıyorsanız nitrat ve koliform bakteriler için düzenli aralıklarla su testlerinizi yaptırın. Ellerinizi sıcak su ve sabunla her hayvan ve barınakları ile temastan sonra kesinlikle yıkayın.

Op. Dr. Fatma GENÇTÜRK ÖZER

Kadın Hastalıkları ve Doğum

Hamilelikte Evcil Hayvan Beslemek Hamilelikte Evcil Hayvan Beslemek Hamilelikte Evcil Hayvan Beslemek

Anne Portal Yorum

Sizde bu siteye giriş yapabilir ve yorum yazabilirsiniz.