Hamilelikte diş sağlığı ve bebeğe etkisi  13 Temmuz 2013

Hamilelikte diş sağlığı ve bebeğe etkisi

Hamilelik ve bebeğinizin ilk yılları son derece özel zamanlardır. Hem kendi sağlığınız ile ilgilenmeli hem de bebeğinizin hayatının sağlıklı başlamasını sağlamalısınız.

Ağız sağlığınız bütün vücut sağlığınızın kesinlikle çok önemli bir bölümüdür. İyi ağız bakımı alışkanlıkları hamilelik sırasında ağzınızda ortaya çıkabilecek sorunları, problemleri engelleyecek ve kesinlikle henüz doğmamış çocuğunuzun sağlığını etkileyecektir.

Beslenme

Size ve bebeğinize yararlı besinlerden doğru oranda alabilmeniz kesinlikle dengeli ve sağlıklı beslenmeniz gerekiyor. Bu bebeğinizin gelişimini ve dişlerinin oluşumunu kesinlikle etkileyecektir. Bebeğinizin dişleri hamileliğinizin 3’üncü ayında gelişmeye başlar.

Dolayısıyla yeterli oranda besin; özellikle kalsiyum, protein, fosfor, A,C ve D vitamini almanız son derece önemlidir.

Halk arasında hamilelik sırasında annenin dişlerinden kalsiyum çekildiğine dair bir söylenti vardır. Oysa bebeğiniz için kalsiyum beslenmenizden sağlanır, dişlerinizden değil. Eğer beslenmedeki kalsiyum yeterli değil ise, vücudunuz bu minerali kemiklerinizdeki depolardan kullanmaya başlayacaktır. Süt ürünlerinin yeterli alımı ya da doğum uzmanınızın önereceği ek kaynaklar hamilelik süresince ihtiyacınız olan tüm kalsiyumu almanızı mutlaka sağlayacaktır.

Gingivitis

Hamilelik sırasında hormon seviyeniz çok yükselir. Buna bağlı olarak hamileliğin 2’inci ve 8’inci ayları arasında sık görülen gingivitis; kırmızı, şiş, gevşek ve diş fırçalarken kanamaya meyilli diş etlerine sebep ve neden olur. Bu hassasiyet diş etlerinin plağa gösterdiği abartılı bir cevaptır ve sistemde artmış olan progesteron nedeni ile oluşur. Dişhekiminiz, ortaya çıkabilecek problemleri ve sorunları önlemek için 2’inci 3. ay içinde çok daha sık temizlik önerecektir. Eğer ağzınızda bir değişiklik hissederseniz kesinlikle dişhekimizi ziyaret ediniz. Hamilelik sırasında tedavi edilmemiş diş problemleri hem anne hem de bebek için problemlere sebep ve neden olabilir.

Hamilelikte dişeti problemi bebeğin düşük ağırlıklı olmasına neden olabilir!!

ADA (American Dental Association) hamilelik sırasında dişeti problemi ve sorunu olan annelerde, bebeğin zamanından erken ve düşük ağırlıklı doğma riskinin son derece artmış olduğunu bildirmiştir.

Günlük ağız bakımı

Diş çürüğünü ve periodontal hastalığı önlemek için dişlerinizi kesinlikle floridli bir diş macunu ile günde 2. kere fırçalayın. Dişlerinizin arasını her gün mutlaka diş ipi ile temizleyin. Dişhekiminize dişlerinizi nasıl doğru fırçalayacağınızı ve doğru dişipi kullanımını öğrenmek için mutlaka sorun.

Profesyonel diş bakımı

Hamileliğiniz sırasında ağız bakımınız ve profesyonel diş temizliği için düzenli olarak mutlaka dişhekiminizi görmeye devam edin. Hamile olduğunuzu ya da yakında hamile kalmayı planladığınızı kesinlikle dişhekiminize söyleyin. Sağlığınızdaki herhangi bir değişiklikten ya da almakta olduğunuz ilaçlardan dişhekiminizi bilgilendirin.

Dt. Ülkü KOLOĞLU

Diş Hekimliği

Hamilelikte diş sağlığı ve bebeğe etkisi Hamilelikte diş sağlığı ve bebeğe etkisi Hamilelikte diş sağlığı ve bebeğe etkisi

Anne Portal Yorum

Sizde bu siteye giriş yapabilir ve yorum yazabilirsiniz.