Hamilelikte Demir Minerali Neden Önemli? Faydaları Nelerdir?  21 Eylül 2017

Hamilelikte Demir Minerali Neden Önemli? Faydaları Nelerdir?

Doğurganlık, yani 12 ile 49 yaş aralığındaki kadınların %10’unda demir eksikliği olduğunu biliyor muydunuz? Ayrıca özellikle hamileliğin ilk 6 aylık döneminde demir eksikliği; erken doğum ve düşük riskini arttırıyor…

Hamilelikte Demir Neden Önemli?

Hamile olmasanız bile, vücudunuz bir dizi işlev için demire ihtiyaç duyar. Hamilelik döneminde en önemli minerallerden biri olan demirin önemini şöyle sıralayabiliriz;

  • Oksijen taşıyan kırmızı kan hücrelerinde bulunan bir protein olan hemoglobin oluşumundan sorumludur.
  • Demir kaslara oksijen sağlayan bir protein olan miyoglobin ve kemik, kıkırdak ve diğer bağ dokularına yardımcı olan kollajenin önemli bir bileşenidir.
  • Birçok gerekli enzimin üretilmesi için de gereklidir ve bağışıklık sisteminizin güçlenmesine yardımcı olur.

Hamilelik döneminde aşağıda belirtilen nedenlerle demir tüketimini artırmanız gerekir:

1. Ekstra hemoglobin: Hamilelik sırasında, vücudunuz normalde olduğundan % 50 daha fazla kan üretir; bu nedenle ekstra hemoglobin ve ekstra demir gerekir.

2. Zaten var olan demir eksikliği: Birçok kadında hamile kalmadan önce de demir eksikliği vardır. Demir eksikliği, sizi yorgun hissettirir.

3. Bebeğin büyümesi için: Bebek büyüdükçe, özellikle hamileliğin 6. ayından sonra demir ihtiyacı artar.

4. Gebelik komplikasyonları ile savaşmak için: Yapılan çalışmalar, hamilelik döneminde demir eksikliğinin; erken doğum, düşük doğum ağırlığı, bebek ölümleri gibi çeşitli gebelik komplikasyonlarıyla ilişkili olduğunu gösteriyor. Bunların hepsinden, yeterli miktarda demir alarak kaçınabilirsiniz.

Hamilelikte Demir Minerali Neden Önemli? Faydaları Nelerdir? Hamilelikte Demir Minerali Neden Önemli? Faydaları Nelerdir? Hamilelikte Demir Minerali Neden Önemli? Faydaları Nelerdir?

Bu yazı yoruma kapalıdır.