Hamilelik Günleri 23.Hafta  26 Mayıs 2013

Hamilelik Günleri 23.Hafta

Hafta Hafta

Hamilelik – Gebelik Takvimi 23.Hafta

Bebeğin ultrasonografide görülmesi farkedilebilir…

Bebek bu haftalarda minyatür bir insan görünümündedir. Kulak içinde yer alan minik kemikleri tamamen sertleşir ve orta kulak kemikleri de gelişimi gelecek haftalarda tamamlayacağı için Bebek çok iyi duyabilmektedir. Bebeğin dudakları da iyice belirginleşir ve ultrasonografide gülüşü fark edilebilir. Bebeğinizin gözleri gelişimini tamamlamış olmasına rağmen iris adı verilen renkli kısmı pigmente değildir, bu yüzden göz rengi belli değildir. Bebeğin vücudunda oransal ilişkiler giderek normale dönüyor olsa da bebeğin başı vücuda göre biraz daha büyüktür.

Anne, bu ve ilerleyen haftalarda bebeğin tekmeleme, yumruklama ve omuzlarını oynatma gibi değişik hareketleri ayırt edilebilir duruma gelir. Gebelik döneminde yavaş ama sürekli kilo artışı söz konusudur. Bu haftalardan sonra Aşerme adı verilen olay daha fazla hissedilir. Rahmin büyümesine bağlı olarak rahmi asan bağın gerilmesiyle birlikte kasık ağrıları hissedilebilir. Kalsiyum ve Magnezyum alımıyla şikayetlerin rahatladığı bacak krampları görülebilir. Bacaklarınıza kramp girdiğinde, bacaklarınızı düz uzatarak eşinizden masaj yapmasını isteyebilirsiniz. Eşinizin heyecanla beklediği an bu haftalarda daha çok belli olur: bebeğinizin hareketlerini hissetmesi.

Eşiniz ellerini karnınızın üzerine koyduğunda bebeğinizin hareketlerini çok rahat hissedebilir, hatta bebeğin hareketleri dışarıdan gözle görülebilir. Bebeğinizin özgürce taklalar atabileceği geniş bir alan vardır. Bebeğin yaptığı bu hareketler kas güçlenmesini göstermesi açısından çok önemlidir. Bu haftalardan sonra yapılan Ultrason incelemelerinde Bebek gelişken çok kısa bir süre sonra baş gelişe dönebilir. Bebeğin ters durması çok fazlaca önemlidir.

Ultrasonografide bebeğin gelişimnin net görülebileceği haftalar 19 ila 23 haftaları arasındadır.

Bu haftalarda bebeğinizin boyu ortalama 31 cm ve ağırlığı 550 gr kadardır. 

Hamilelik Günleri 23.Hafta Hamilelik Günleri 23.Hafta Hamilelik Günleri 23.Hafta

Anne Portal Yorum

Sizde bu siteye giriş yapabilir ve yorum yazabilirsiniz.