Hamilelik Günleri 18.Hafta  25 Mayıs 2013

Hamilelik Günleri 18.Hafta

Hafta Hafta

Hamilelik – Gebelik Takvimi 18.Hafta

Her bebek için kendine özgü bir uyku pozisyonu gelişir…

Bu haftalardan sonra Anne adaylarında tansiyon problemleri oluşabilir. Düz kas gevşemelerine bağlı olarak ani tansiyon düşmeleri yaşanır. Yatar pozisyondayken ayağa kalkmak için ani hareketlerden kaçının, yatar bir pozisyonda ayağa kalkma işini yavaş yapmaya özen gösterin. Minicik bebeğinizin kemiklerinin büyük bir kısmı hala elastik sertliğindedir ve zamanla giderek sertleşecektir.

Annenin almış olduğu yeterli kalsium bebeğin kemik oluşması açısından çok önemlidir. Anne karnındaki bebek, bizler kadar uyanık ve uyuma periyodları bulunur. Her bebek kendine özgü bir uyku pozisyonuna sahiptir. Bebeğin kaşları bu haftadan sonra belirginleşir. Kız bebeklerin yumurtalıklarında ilkel yumurta hücreleri belirir, erkek bebeklerde prostat gelişimi bu haftalarda başlar ve tamamlanır. Kız bebeklerin ilkel yumurta hücreleri daha sonra hayatı boyunca sahip olacağı ve menopoza kadar her adet döneminde tüketecekleri yumurta hücrelerine dönüşecektir. Kız bebeklerde uterus tamamı ile oluşmuştur.

Cilt altında kahverengi yağ içeren doku tabakası meydana gelir. Verniks Caseosa olarak adlandırılan beyaz, krem şeklindeki madde deriyi kaplamış olarak görülür. Plasenta artık gelişimini tamamlamıştır ve bu haftalardan sonra kalınlığı artmaz, çap olarak büyümeye devam eder. Artık bir annenin Gebe olduğu dışarıdan rahatlıkla görülebilir. İlk gebeliği olmayan Anneler Bebek hareketlerini çok rahat hissedebilirler. İlk gebeliği olan Anne Adayları Bebek hareketlerini 22.Haftaya kadar hissedemeyebilirler. Bebek bu haftalarda el ve parmaklarını sürekli açıp kapatır.

35 yaş üstü Anne adaylarında veya üçlü testte şüpheli durum saptananlarda Amniyosentez bu haftalarda yapılır.

Bu haftalardan sonra bebeğin boyu ortalama 20 cm. Ve 210 gr. Kadardır. 

Hamilelik Günleri 18.Hafta Hamilelik Günleri 18.Hafta Hamilelik Günleri 18.Hafta

Anne Portal Yorum

Sizde bu siteye giriş yapabilir ve yorum yazabilirsiniz.