Hamilelik Günleri 16.Hafta  23 Mayıs 2013

Hamilelik Günleri 16.Hafta

Hafta Hafta

Hamilelik – Gebelik Takvimi 16.Hafta

Bu haftaların en merak edilen konusu bebeğim Kız mı ? yoksa Erkek mi ?

Bu haftadan itibaren bebeğin gözleri ve kulakları doğumdan sonra nasıl olacaksa o şeklini alır. Bebeğin göz kırpma gibi doğal refleksler bu hafta itibariyle gelişmeye başlar. Mekonyum adı verilen, bebeğin dışkı bağırsaklarda birikmeye başlamıştır. Mekonyum bebeğin yuttuğu amniyon sıvısı, dökülen hücreler ile sindirim sistemi salgılarından oluşmaktadır.

Bebeğin damar yapısı olan dolaşım sistemi oluşumunu ve fonksiyonelliğini tam olarak tamamlamıştır. Sinirsel iletiye katkıda bulunan Myelin kılıf, sinir liflerin etrafında oluşmaya başlamıştır. Ortalama 120 GR ağırlığında olan bebek, avuç içlerinize sığacak büyüklüğe ulaşmıştır. Bebeğiniz bu haftadan itibaren solumaya başlar ve Soluk Alıp verme sırasında ultrasonda bebeğinizin hıçkırdığı görülebilir. Bebeğin ışığa tepki vermesini sağlayan ışık refleksi bu haftalardan sonra ortaya çıkar. Bu haftanın merak konusu aslında Bebeğin Cinsiyeti. İyi bir Ultrason cihazı, uzman bir hekim ve bebeğin pozisyonuna bağlı olarak cinsiyet tam olarak açığa kavuşabilir. Ayrıca bu haftada Down Sendromu açısından son derece hassas olan üçlü tarama testi yapılabilir. Bu testler için ideal zaman aralığı ortlalama 16 ila 18 haftadır.

Üçlü Test

Üçlü test hemen hemen tüm anne adaylarına 16 ila 18 Gebelik haftaları arasında tavsiye edilen bir kan testidir. Anne adayından alınan kanda üç ayrı hormon ölçümü yapılmaktadır. Hormon ölçüm sonucu, anne adayının yaşı, kilosu, sigara-alkol kullanıp kullanmadığı gibi değişkenler ile Gebelik Haftası testin sonucu etkiler. Bu işlemler neticesinde Anne adayının bebeğinde Trşsomi 21 (Down Sendromu) Trisomi 18 ve Nöral Tüp Defekti – Spina Bifida (NTD) oluşma olasılığı hesağlanır. Hazırlanan bu üçlü test raporunda, üç anormal durum için ayrı ayrı risk belirlenir.

Bu testle ile bakılan üç hormon; hCG (Human Chorionic Gonadotropin) hormonu, bebeğin AFP (Alfa Fetoprotein) hormonu ve uE3 (Konjuge Olmayan Estriol) hormonudur. 

Hamilelik Günleri 16.Hafta Hamilelik Günleri 16.Hafta Hamilelik Günleri 16.Hafta

Anne Portal Yorum

Sizde bu siteye giriş yapabilir ve yorum yazabilirsiniz.