Hamilelik düşünenlere öneriler  27 Haziran 2013

Hamilelik düşünenlere öneriler

Hamilelik için verilen karar anneliğin ilk adımıdır” Bazı gebelikler oldukça iyi şekilde planlanmış ve başından sonuna kadar iyi bir şekilde kontrollü olarak bir hekim tarafından izlenme şansına sahipken; maalesef pek çoğunda bu mümkün olmamaktadır.

Anne adayının Gebelik Öncesi bilinçli olması ve kendi iradesi ile gebeliğe karar verilmiş olması, gebelikte ortaya çıkabilecek birçok rahatsızlığı engelleyecektir. Bazen ise, tamamen beklenmeyen (tesadüfi oluşan) bir Gebelik sonrası özellikle gebeliğin ilk üç (3). ayı zorlu bir adaptasyon problemi ile geçebilir. Ancak gebeliği Psikolojik olarak kabullendikten daha sonra, bir rahatlama hissedilir ve problemleri bir çoğu hallolmuş olur. Burada yapılan en sık hata ise, acele karar verip gebeliğin kürtajla sonlandırılmasıdır.

Eğer bir hamilelik düşünüyorsanız;

Uzman hekiminize gebe kalmadan önce başvurup muayene olmanızda kesinlikle fayda var. Muayene sonrası genital bölgenizle ilgili pek çok problem giderilecektir. Sebebi pek çok tedavi yöntemi ve ilaç gebeliğinizde bebeğiniz üzerinde olumsuz etkilerinden dolayı Gebelik süresince uygulanamaz. Hamilelik öncesi bazı tahlilleri yaptırmanız Hamile iken izlemlerinizde pek çok kolaylıklar sağlayacaktır.

Bu testler:

  • Kan grubu.
  • Pelvik ultrasonografi.
  • Tam idrar tahlili.
  • Tam kan sayımı .
  • Rutin biyokimya (Açlık kan şekeri, üre, kreatinin, SGOT, SGPT),
  • Kanama profili (Kanama ve pıhtılaşma zamanları, APTT, PTT, fibrinojen)
  • TORCH testleri (Toxoplasma, Kızamıkçık, Sitomegalovirüs, Herpes)

(gerekirse) serum B12 ve folik asit düzeyleri olarak özetlenebilir. Fakat önceki gebeliklerinizde bir takım sorunlar ortaya çıkmış ise ya da Baba – Anne adaylarının önceden sistemik bir rahatsızlıkları var ise, çok daha özel testler de uzman hekiminiz tarafından istenebilir. Bu durumda gebeliğiniz “riskli gebelikler” grubuna girecektir.

Hamilelik öncesi diş sorunlarınız var ise, bunları önceden halletmenizde mutlaka fayda vardır. Çünkü gebeliğiniz ile birlikte bu problemleriniz de artabilir. Hamilelik öncesi hemoroid, anal fissür gibi makadla ilgili sorunlar var ise, bunların önceden giderilmesi gebeliğiniz süresince size ferahlık ve rahatlık sağlayacaktır.

Hamile kalmadan yaklaşık üç (3) ay önce başlayıp gebeliğin en az ilk dört (4). ayı boyunca kullanılan folik asit haplarınöral tüp defektleri” olarak adlandırılan bir grup rahatsızlıktan bebeğinizi oldukça koruyacaktır. Bu yüzden gebelik öncesi folik asit içeren hapları kullanmanızda kesinlikle fayda var. Kullanım şekli ve dozları konusunda kesinlikle uzman hekiminize başvurun.

Hamile kalmadan önce Psikolojik durumunuzun da oldukça iyi olmasına kesinlikle dikkat ediniz.

Gebelik yalnızca bir rahim ve içinde büyüyen bir bebekten ibaret olamaz. Vücudunuzdaki tüm sistemler ile birlikte sizin ruhsal durumunuzu da etkileyecek olan çok ciddi bir süreçtir. Gebelikte salgılanan hormonlar sizi çok daha gergin, alıngan ve sıkıntılı hale getirebilir. Bunun için gebeliğe hazır olmanız ve kendinizi Psikolojik açıdan yeterli hissetmeniz kesinlikle önemlidir.

En az bir (1). yıl süresince düzenli ilişkiye rağmen gebe kalamıyorsanız uzman hekiminize başvurun. İnfertilite (kısırlık) sorunu olabilir. “Hekiminizi seçerken ilk koşulunuz ona güvenmektir“.

Gebelik izlemleriniz için en ideali, güvenebildiğiniz ve konusunda uzman ve tecrübeli tek bir hekiminizin olmasıdır. Çok sayıda hekim değiştirmek üzerinizde oldukça olumsuz bir etki yaratacaktır.

Hekiminizi seçerken bilgisine güvenmeniz ve tecrübeli şekilde doğumunuzu yaptıracağına inandığınız birisinin olmasına kesinlikle dikkat ediniz.

Gebeliğinizi başından sonuna kadar takip eden bir hekimle aranızda zaman içinde kuvvetli bir güven bağı oluşacaktır, bu şekilde özellikle son aylarınızdaki doğumunuzla ilgili endişelerinizi oldukça azaltacaktır.

Doktorunuzu seçerken onun tıptaki son yenilikleri ve gelişmeleri takip edip etmediği, sorularınıza tatminkar ve yeterli cevaplar verip veremediği, size yeterli zaman ayırıp ayırmadığı, istediğiniz anda ona rahat bir şekilde ulaşıp ulaşamamanız, iş yerinin hijyenik ve teknolojik olarak yeterli donanım ve ekipmana sahip olup olmadığı gibi soruları mutlaka içinizden değerlendirin.

Op. Dr. Süleyman ESERDAĞ

Kadın Hastalıkları ve Doğum

Hamilelik düşünenlere öneriler Hamilelik düşünenlere öneriler Hamilelik düşünenlere öneriler

Anne Portal Yorum

Sizde bu siteye giriş yapabilir ve yorum yazabilirsiniz.