Hamileler kışın nasıl beslenmeli?  8 Aralık 2013

Hamileler kışın nasıl beslenmeli?

Bağışıklık sistemini güçlendirmek hamile kadınların mikroplarla savaşırken en önemli silahı olacaktır. Doğru bir beslenme yöntemi ile mikroplara karşı daha dirençli hale gelir, bebeğinizi ve kendi sağlığınızı korumuş olursunuz. İşte size bazı beslenme önerileri…

– Kış aylarında soğuyan havalarla birlikte metabolizma hızlanır. Vücut ısı dengesini koruyabilmek için yeme ihtiyacını artırdığından anne adayının daha fazla enerjiye ihtiyacı vardır.

– Daha fazla enerji ihtiyacı porsiyonları büyülterek daha fazla yemek anlamına gelmemektedir. Bunun yerine A vitamini, protein, kalsiyum, çinko, folik asit, demir, lif açısından zengin yiyecekleri tercih ederek beslenmenizi düzenlemenizi öneririz.

– Kışın kafeinli içecekler yerine C vitamini yüksek meyve suları ya da bitki çayları tüketmek daha faydalı olacak ve bağışıklı sisteminin güçlenmesine yararı dokunacaktır.

– Mandalina ve greyfurt C vitamini ve potasyum yönünden zenginlik göstermektedir. Her ikisi de güçlü birer antioksidan ve bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcıdır.

– Sebze ve meyve tüketiminde en çok dikkat edilmesi gereken husus market raflarında bulunan kış sebzelerini tüketmeye özen göstermektir.

– Mevsim sebzelerinden karnıbahar potasyum açısından zengindir. Kalp hastalıklarına ve tansiyon düşürmede faydalı olan karnıbahar aynı zamanda C vitamini de içermektedir.

– Pırasa sindirimi kolaylaştırıcı etkisinin yanı sıra demir, kalsiyum ve potasyum açısından zengindir.

– Kereviz kış aylarının gözde bir diğer sebzesidir. Kereviz de sindirimi kolaylaştırır ve hamilelik için çok önemli olan A ve E vitaminini içermektedir.

– Bir başka mevsim sebzesi ıspanak B ve C vitamini açısından zenginlik göstermektedir. Magnezyum ve çinko içermesiyle birlikte büyümeye ve gelişmeye destek olan ıspanak sinir sistemine, sindirime de fayda sağlamaktadır.

– Lahana folik asit, A ve E vitaminleri açısından zenginlik göstermesinin yanı sıra güçlü bir antioksidandır. Toksin atıcı özelliği ile diyetlerin en önerilen sebzelerinden biri de lahanadır.

– Elma E ve C vitamini ve folik asit açısından zengindir. Kolesterol düşürücü etkisi vardır, kan şekerini kontrol altında tutar. Vücut direncini artırmak için birebirdir.

– Yağ asitleri bakımından haftada en az iki kere balık tüketmekte fayda vardır. Baklagiller de içerdikleri fitokimyasallar nedeniyle ihmal edilmemeli haftada bir ya da iki kere tüketilmelidir.

– Kış aylarında bağışıklığın güçlendirilmesi için tüm bu meyve ve sebzeleri dengeli bir şekilde tüketmek çok önemlidir. Antioksidan özellikleri, içerdikleri posa, C ve A vitaminleri nedeniyle önemlidir.

Hamileler kışın nasıl beslenmeli? Hamileler kışın nasıl beslenmeli? Hamileler kışın nasıl beslenmeli?

Bu yazı yoruma kapalıdır.