Hamile kalma şansınızı artırmak için öneriler  6 Eylül 2013

Hamile kalma şansınızı artırmak için öneriler

Hayatımızda okuyup, kariyer sahibi olup, evlenip belli bir statüye ulaştığımızda çocuk sahibi olmak isteriz. İster ev hanımı olsun ister çalışan kadın olsun tüm kadınlarda annelik içgüdüsü vardır. Çok yüksek yerlerde kariyer yapan kadınlar bile anne olmak isterler. Günümüzde kadının iş hayatında yer alması ile anne olma yaşı ilerledi. İlerleyen yaşlarda bir kadın için hamile kalmak sıkıntı olabiliyor. Bu yazıda hamile kalma ihtimalinizi artıracak bazı önerilerden bahsediyor olacağız.

 

 

Beslenmenize dikkat edin

Beslenme genel sağlığımız açısından ne kadar önemli olsa da doğurganlık açısından da bir o kadar önemlidir. Uzman bir diyetisyende yardım almalı ve hangi besinlerden ne kadar tüketmeniz gerektiği konusunda diyet programı hazırlamalısınız. Kaliteli beslenme sürecine girdikten sonra 4 ay gibi kısa bir sürede değişiklikleri fark edeceksiniz.

 

Ek vitamin ve mineral desteği alın

Tükettiğimiz besinlerdeki vitamin ve mineraller besleyici özellik içermektedir. Pratik bir çözüm olarak acıktığımızda koştuğumuz hazır gıdalar ise içerdikleri katkı maddeleri nedeniyle besleyici özelliklerini yitirmişlerdir. Mümkün olduğunca mevsiminde sebze ve meyve tüketin. Ayrıca bazı doğal yollarla ek vitamin alabilirsiniz. Örneğin günlük tüketeceğiniz 1000 mg keten tohumu ile vücudunuza 1000 mg çinko ve c vitamini alırsınız. Ayrıca eczanelerden bazı vitaminler için tabletler alabilirsiniz.

 

Zararlı yağları tüketmekten kaçının

Vücudumuzun sağlığı için yağlar önemlidir. Örneğin Omega 3 içeren ceviz ve balık yağı tüketmek sinir hücrelerinin gelişimi için önemlidir. Fakat margarin, et, süt ürünleri gibi besinlerde bulunan doymuş yağ asitleri vücut için çok gerekli değildir. Bunlardan uzak durmak gerekir.

 

Kilonuza özen gösterin

Kadınların kiloları doğurganlık için önemlidir. Aşırı zayıf kadınlar ve aşırı kilolu kadınlarda yumurtlama sağlıklı olmayabilir. Bu yüzden boyunuza göre hesaplayıp ideal kilonuzda olmaya çalışın.

 

Sigarayı bırakın

Sigara hem akciğer sağlığınız için hem doğurganlığınız için tehlike arz eder. Sigara içen kadınların daha erken menopoz oldukları gözlenmiştir. Sigara sadece içerdiği nikotin açısından değil tamamiyla zararlıdır. Light adı verilen sigaralarda dahil olmak üzere hepsi doğurganlık oranını azaltmaktadır.

 

Alkol ve kafein tüketimine dikkat edin

Uzmanlar sosyal olarak tüketilen alkol ve kafein miktarının doğurganlık için bir tehlike teşkil etmediğini söylüyor. Fakat bağımlılık seviyesinde tüketim hamile kalma şansınızı düşürecektir.

Hamile kalma şansınızı artırmak için öneriler Hamile kalma şansınızı artırmak için öneriler Hamile kalma şansınızı artırmak için öneriler

Bu yazı yoruma kapalıdır.