Gerçek Doğum Sancısı Nasıl Anlaşılır ?  14 Haziran 2013

Gerçek Doğum Sancısı Nasıl Anlaşılır ?

Gerçek Doğum Sancısı Nasıl Anlaşılır ?

Doğum sancısı nasıl olur, hangi durumda hastaneye gidilmelidir?

Gebelik süresi bilindiği gibi 40. haftadır. Genellikle Tahmini Doğum Tarihi yaklaştıkça gebelerde rahimde kasılmalar tespit edilir. Gebeler bu kasılmaları karnında dikleşme ve sertleşme şeklinde hissederler. Özellikle normal seyreden gebelikte 37. haftadan sonra fetal baş pelvis kemiği girişine uyum sağlamağa başladığı andan itiberen Gebe Kadınlar zaman zaman rahimde kasılmalar hissetmeye başlar.

Bu kasılmalar tıpta Braxton Hicks kasılmaları adını verdiğimiz Yalancı Doğum sancıları olup gebeliğin son trimesterinde daha sık görülür ve Gerçek Doğum sancılarının hazırlık aşamasıdır. Gebe Kadınlar bu kasılmaları bazen Gerçek Doğum Ağrıları ile karıştırırlar. Oysa bu kasılmalar günde birkaç defa gelen, rahim ağzında çok fazla bir değişikliğe neden olmayan kasılmalar olup yaklaşık 1. dakika kadar devam ettikten hemen sonra geçer, Gebeler ise, bu durumu kasılma olarak hissettikleri halde ağrı duymazlar ve hatta 37. haftadan sonra muayene eden doktorları tarafından bu kasılmalar manuel olarak hissedilir ve bu durum hastaya muayene sırasında anlatılır.

Eğer bu kasılmaların aralığı giderek kısalırsa, önceleri 1. saatte ve daha sonra yarım saatte bir gelen ve yaklaşık 1. dakika süren kasılmaların aralığı giderek sıklaşır ve sonunda 10. akikada 2’i kez gelmeye başlarsa bu ağrılar Doğum Sancıları olarak kabul edilir. Kasılmalar giderek regüler (düzenli) bir hal alır ve 3. dakikada bir gelir. Her kasılma Doğum kanalı olan ve Serviks olarak adlandırılan rahim ağzının giderek kasılmasına, olgunlaşmasına ve açılmasına neden olur. Servikal kanalda kısalma ve açıklık oluşmaya başladıktan sonra ve baş Pelvis girimini geçmeye başlayınca Gebeler giderek bu kasılmalarla birlikte ağrı da hissetmeye başlarlar. Kasılmaların şiddeti ve sıklığı artıkça Baş Pelvis giriminde çıkıma doğru yaklaştıkça ağrıların şiddeti ve sıklığı daha fazla artar. Eğer fetüs Doğum kanalına girdiğinde, fetüse veya gebenin Doğum kanalına ait nedenlerle Baş Pelvis uyumsuzluğu, pelvis girimde darlık veya pelvis girimi normal olsa da orta pelvis düzleminde ya da çıkım düzleminde darlıklar gibi fetüsün Doğum kanalında ilerlemesine engel teşkil edebilecek. Durumlar mevcutsa, Doğum Sancıları giderek daha fazla artar ve dayanılmaz olabilir.

Problem olmadan sancılarla birlikte doğum kanalında fetal baş seviyesi uygun bir iniş gösteren gebelerde ise doğum travayında hiçbir zaman çok aşırı bir sancı hissedilmez, ancak doğuma yakın dakikalarda sancı biraz daha yoğun hissedilir.

Doğum Sancıları gebe kadınların korktuğu gibi birden bire şiddetli bir şekilde başlamaz, günler içinde yavaş yavaş kasılmalar şeklinde başlar ve hatta regüler sancılar oturduktan sonra ağrı Gebeler tarafından yavaş yavaş hissedilmeğe başlar. İlk Doğum genellikte ortalama 18. saatte gerçekleştiğine göre Doğum Sancısı başladığında ve kasılmalar arttığında, kasılmalar regüler hale geldiğinde telaşlanmadan hastaneye gitmek gerekir.

Gebe kadınlarda düzenli aralıklarla gelmeyen bel ağrısı ve kasık, idrar yaparken kasılmalar, apendiste bağlı ağrılar, böbrek taşına, böbrek taşı ağrıları, mide ağrısı, safra kesesi, nadir görülen yumurtalık kisti torsiyonu ağrısı, fıtık ağrısı gibi çok çeşitli ağrı yapan hastalıklar da görülebilir. Bu tür alışılmışın dışında ağrı ortaya çıktığında da Gebe Kadınlar ağrı kesici almadan mutlaka doktoruna müracaat etmeli ve ağrı nedeni bulunarak duruma uygun gerek tibbi gerekse uzman cerrahi tedavisi planlanmalıdır.

Op. Dr. Kutlugül YÜKSEL

Kadın Hastalıkları ve Doğum

Gerçek Doğum Sancısı Nasıl Anlaşılır ? Gerçek Doğum Sancısı Nasıl Anlaşılır ? Gerçek Doğum Sancısı Nasıl Anlaşılır ?

Anne Portal Yorum

Sizde bu siteye giriş yapabilir ve yorum yazabilirsiniz.