Gebeyim, Domuz Gribi Olursam Ne Yapmalıyım ?  15 Haziran 2013

Gebeyim, Domuz Gribi Olursam Ne Yapmalıyım ?

Gebeyim, Domuz Gribi Olursam Ne Yapmalıyım?

Şu anda gebeyim, Domuz Gribi olursam ne yapmalıyım? Gebe iken grip olmak ve güncel grip salgını özelinde Domuz Gribi olmak potansiyel olarak oldukça tehlikeli bir durumdur.

Gebe iseniz ve Domuz Gribi geçirmekte olan birisi ile yakın temasta olduysanız hemen ve mutlaka uzman doktorunuzla temasa geçmelisiniz. Böyle bir durumda doktorunuz bu virüse karşı etkili olduğunu bildiğimiz Oseltamivir (Tamiflu) tedavisine başlayabilir. Bu ilacın belirtiler başladıktan sonra en geç 48. saat içinde başlanması gerekmektedir. İlaca başlamak için testlerin sonucunu beklemeye gerek yoktur. Tamiflu‘nun Gebelik kategorisi C dir. Önerilen Tedavi Süresi beş (5). gündür.

Domuz gribinin Gebe iken geçirilmesinin özel olarak ne gibi problemler yarattığı bilinmemektedir. Ancak mevsimsel gribin komplikasyonlarını geliştirme riskini taşıyan herkesin (dolayısı ile gebelerin de) Domuz gribine bağlı olarak komplikasyon geliştirme riski olduğu kabul edilmektedir. Gebelik kalp ve akciğerlere ilave yüklerin bindiği bir dönemdir, ayrıca Gebelik sırasında bağışıklık sistemi de zayıflamaktadır. Tüm bunlar Gebelik sırasında grip olma ve grip olduğunuzda komplikasyon geliştirme riskinizi oldukça artırmaktadır.

Gelişecek Zatürre gibi ciddi komplikasyonlar; Erken Doğum, Düşük gibi Gebelik problemlerinin oluşmasına neden olabilir. Domuz gribinin (H1N1 gribi) belirtileri, mevsimsel gripten farklı değildir: Öksürük, Ateş, Boğaz Ağrısı, Kas ve Eklem Ağrıları çok tipiktir. Ayrıca Nezle hali, İshal de görülebilmektedir.

Fakat Gebe olupta gribe yakalananlarda bu ilacın kullanımının getireceği potansiyel tehlikeler; grip komplikasyonlarının oluşturacağı risklerden muhtemelen çok daha azdır. Gebe iken grip olduğunuz takdirde uzman doktorunuz önerdiği takdirde bu ilacı kullanmaktan çekinmeyiniz. Ayrıca istirahat etmeyi ve bol sıvı almayı da unutmayınız.

Gebeliğin erken döneminde yüksek ateş doğumsal sakatlıkların görülme riskini oldukça artırmaktadır. Bu uzmanlar tarafından kanıtlanmış bir bilimsel gerçektir. Bu nedenle gebeliğin erken döneminde Grip gibi Ateşi yükselten bir hastalığa yakalandığınız takdirde, ateşinizin parasetamol gibi gebelikte kullanılması emniyetli bir Ateş Düşürücü ile kontrol altına alınması oldukça önemlidir. İlave olarak Folik Asit içeren multivitamin preparatları kullanılmalıdır. Doğum sırasında da Yüksek Ateş istenmeyen bir durumdur ve kesinlikle kontrol altına alınmalıdır.

Doğum eylemi sırasında yüksek ateş olması: bebekte havale geçirmeye , ensefalopati oluşmasına, serebral palsi (beyin felci) ve ölüme neden olabilmektedir. Bu yüzden de ateş kesinlikle kontrol altına alınmalıdır.

  • Op. Dr. Hüseyin ŞENYURT
  • Kadın Hastalıkları ve Doğum
Gebeyim, Domuz Gribi Olursam Ne Yapmalıyım ? Gebeyim, Domuz Gribi Olursam Ne Yapmalıyım ? Gebeyim, Domuz Gribi Olursam Ne Yapmalıyım ?

Anne Portal Yorum

Sizde bu siteye giriş yapabilir ve yorum yazabilirsiniz.