Gebelikte Üçlü Tarama Testi – Triple test  11 Temmuz 2013

Gebelikte Üçlü Tarama Testi – Triple test

Üçlü Tarama Testi, 15-22 haftalık gebe olan kadınların kanından yapılan son derece önemli bir testtir. Halk arasında Zeka Testi olarak bilinen bu testle gebelik hakkında ölçülebilen bazı bilgiler elde edilir.

Üçlü tarama testinde adından da anlaşıldığı üzere anne adayından alınan kan örneğinde 3. değişik maddenin incelemesi yapılır bunlar, gelişmekte olan fetusun ve plasentanın ürettiği alfa-fetoprotein (AFP), koryonik gonadotropin (HCG) ve östriol (E3) dür. Gebe bir kadının kanında bu 3. madde de normalde bulunur. Bu maddelerin anne kanındaki düzeyleri normal olmayan hamileliklerde sapmalar gösterir

Üçlü test incelemesi sayesinde down sendromu (trizomi 21), nöral tüp defekti ve trizomi 18 olarak adlandırılan genetik hastalığın bebekte olma olasılığı saptanmaktadır. 

Üçlü test kesin olarak hamileliğin 15. ile 22. haftaları arasında yapılabilir. Ancak en tatminkar sonuçlar 16. ile 18. haftalarda yapılan incelemelerde elde edilmektedir. Bu nedenle testin bu haftalar içinde yapılması son derece ve kesinlikle en idealdir. Test sonucunun sağlıklılığı belirleyen son derece önemli faktör gebelik haftasının kesinlikle doğru bilinmesidir. Bu amaçla genellikle ultrasondan yararlanılarak gerçek gebelik haftası kesin olarak belirlenir.

Üçlü test ile ilgili en önemli nokta bunun tanı koyduran bir test değil sadece yüksek risk taşıyan ve kesin tanı koyduracak ileri testlerin yapılmasına gerek olan bireyleri belirlemeye yarayan bir tarama testi olduğudur.

İleri test ile kastedilen amniyosentezdir. Amniyosentez her hamile kadında yapılması kesin olarak gerekli olan bir test değildir. Kimlerde yapılıp kimlerde yapılmayacağına karar verirken üçlü test, ikili test, ultrason bulguları, aile veya tıbbi öz geçmiş dikkate alınarak mutlaka karar verilir.

Op. Dr. Burcu KARDAŞ ARSLAN
Kadın Hastalıkları ve Doğum

Gebelikte Üçlü Tarama Testi – Triple test Gebelikte Üçlü Tarama Testi – Triple test Gebelikte Üçlü Tarama Testi – Triple test

Anne Portal Yorum

Sizde bu siteye giriş yapabilir ve yorum yazabilirsiniz.