Gebelikte Sık Ortaya Çıkan Şikayetler ve Çözüm Yolları  15 Haziran 2013

Gebelikte Sık Ortaya Çıkan Şikayetler ve Çözüm Yolları

Gebelikte Sık Ortaya Çıkan Şikayetler ve Çözüm Yolları 

Bulantı-kusma: Gebeliğin ilk üç (3). ayında hormonal etki ile özellikle sabahları görülür. Yataktan kalkmadan Kızarmış Ekmek ve Bisküvi gibi kuru yiyecekleri yemek; az ve sık yemek; Kızartma ve Soslu Yemekler yememek; Haşlanmış Patates, Maden Suyu, Pilav, Yoğurt, Tuzlu Leblebi gibi yiyecekleri tüketmek yararlı olabilir. Genellikle üç (3). aydan sonra azalarak kaybolur.

Akıntı: Normalde gebelikte hormonal etkiye bağlı Kokusuz, Şeffaf ve kaşıntı ile birliktelik göstermeyen bir akıntı görülebilir. Gebelikte günlük İç Çamaşırı değiştirmek, tuvalet temizliğinin önden arkaya doğru ve sadece suyla yapılması, vajenin içinin yıkanmaması gibi genel hijyen kurallarına uyulması oldukça önerilir.

Sık idrara çıkma: Gebeliğin ilk yarısında böbrek kan dolaşımında değişme ve hormonal etki ile ikinci yarısında ise, bebeğin idrar kesesine basısı sebebiyle sık idrara çıkma isteği görülebilir. İdrar yaparken yanma ve idrar renginde değişiklik Enfeksiyon belirtileridir.

Varis oluşumu: Büyüyen rahmin basısına bağlı bacaklarda, büyük ve küçük dudaklarda (labium majus ve minus) varisler oluşabilir. Varis oluşumunu azaltmak için uzun süre ayakta durmaktan kaçınmak, Varis Çorabı giymek, bacakları yükseğe kaldırarak dinlendirmek ve Bacak Egzersizleri yapmak tavsiye edilebilir.

Bacak krampları: Gebelikte mineral dengesinde bozulma sonucu ortaya çıkar. Bacak Masajı, sıcak uygulama ve ani germe hareketlerinden mutlaka kaçınılması önerilir.

Kabızlık ve hemoroid: Hormonal etki ile barsak ve mide hareketlerinin yavaşlaması ve büyüyen rahmin basısı sebebiyle gelişir. Bol sıvı alımı, çiğ meyve ve sebze tüketmek tuvalet ihtiyacını ertelememek, düzenli yürüyüş yapmak ve demir ilaçlarını bol su ile tok karnına almak bu sorunun şiddetini oldukça azaltabilir.

Memelerde hassasiyet: Destekli ve uygun ölçülerde Sütyen kullanımı ve soğuk uygulama önerilebilir.

Vücutta şişlik (ödem): Hormonal etkiye bağlı vücutta su tutulması sonucu oluşur. Gebeliğin geç dönemlerinde sadece bacaklarda olan Ödem Tedavisi gerektirmez. Ödem sabahları el, yüz ve bacaklarda oluyorsa uzman doktor kontrolü gereklidir. Ödem olumunu azaltmak için uzun süre ayakta durmamak, Sıkı Giysiler giymemek ve bacakları yükseğe kaldırarak dinlendirme önerilebilir.

  • Op. Dr. Tolga ECEMİŞ
  • Kadın Hastalıkları ve Doğum
  • MEDICANA INTERNATIONAL ANKARA TÜP BEBEK MERKEZİ
  • Söğütözü Caddesi, 2165 Sokak
  • No:6 Söğütözü 06520 ANKARA (ATO YANI) -ANKARA
  • 0312 292 92 92
Gebelikte Sık Ortaya Çıkan Şikayetler ve Çözüm Yolları Gebelikte Sık Ortaya Çıkan Şikayetler ve Çözüm Yolları Gebelikte Sık Ortaya Çıkan Şikayetler ve Çözüm Yolları

Anne Portal Yorum

Sizde bu siteye giriş yapabilir ve yorum yazabilirsiniz.