Gebelikte Kilo Alımı  8 Temmuz 2013

Gebelikte Kilo Alımı

Gebenin ilk muayenesinde kilo ve boy ölçüsü, tansiyonu değerlendirilmektedir. Kan ve idrar tahlilleri ile böbrek ve şeker hastalığı olup olmadığı tespit edilir.

Gebelikte ideal kilo alımının yaklaşık olarak ortalama 10. ila 12 kilo olduğu kabul edilmektedir. Ancak bu oran annenin gebe kalmadan önceki kilosuyla da ilişkilidir. İlk 24. hafta ayda 1. kilo, son 16. hafta içinde yaklaşık olarak ortalama ayda 1,5 kilo alınması önerilir. Çok fazla kilo alımları hipertansiyon ve gebelik diyabetinin gelişmesine neden olabilir. Çok fazla kilo alan gebelerde normal gebelik krampları çok daha fazla görülebilir. Fazla kilodan dolayı gebelik diyabeti ve hipertansiyon görülür ise, uzman doktor özel bir diyet listesi uygulayabilir.

Gebelik öncesi ideal kilonun altında olan gebelerin çok daha fazla kilo almaya gereksinimleri olabilir. Annenin, gebelikten önceki kilosu ve gebelikte aldığı kilo bebeğin ağırlığını doğrudan etkilemektedir. Gebelikte alınan kilonun idealin altında olması bebeğin erken doğmasına, bebek ölümlerine veya düşük kilolu bebeklerin doğmasına sebep olabilmektedir. Ancak diyabetli bir annenin bebeği oldukça kilolu doğabilir. Bu gebelikte alınan kilo ile ilgisi yoktur. Bazen anne gebelikte çok kilo alıp, bebeği çok daha düşük kilolu olabilir. Bu durumda genellikle annenin bebeği besleme problemi olabilir. Annenin yüksek tansiyonu, damar hastalığı veya bebeğin bir enfeksiyon geçirmesi veya bilinmeyen bir sebep buna neden olabilir. Böyle durumlar kesinlikle uzman doktor kontrolünde olmayı gerektirir. Bununla birlikte düşük kilolu bir bebeğin sağlıklı olması, düşük kilolu olmasının bir sakıncası olmadığını ortaya koyar.

Anne gebelikte normal kilo almasına rağmen bebekte gelişim bozukluğu tespit edilir ise, bebeği önce bir perinatolog görmelidir. Bebekte problem yoksa anne tekrar ele alınmalıdır. Bebekte gelişme geriliği var ise, yaşayacak duruma geldiğinde sezaryenle çıkarılıp gelişmesine dışarıda tamamlaması sağlanabilir.

Gebelikte bedende su artışı olmaktadır. Rahim yaklaşık olarak ortalama 50. ila 60. gram büyümektedir. Plasenta yaklaşık olarak ortalama 500. gram’dır. Plasenta içinde belli bir su ağırlığında bebek yaşıyor. Anne doğum yaptığında yaklaşık olarak ortalama 5. kilo doğumda vermektedir. Loğusalık döneminde bedendeki değişikliklerin çoğunun normal düzeye dönmesi, bedendeki suyun çekilmesi gebelerin aldığı kilolarının büyük kısmını geri vermesine oldukça yardımcı olmaktadır. Eski kilolarına dönemeyen anneler de diyetlerine ve egzersizlerine biraz dikkat ederek kilo verebilmektedirler. Ancak loğusalık ve emzirme döneminde annelerin yaklaşık olarak normalden 500. kalori fazla almaya gereksinimleri vardır. Bu durumda iken annelerin diyet yapmalarından çok yağ, protein, karbonhidrat olarak dengeli beslenmeye oldukça dikkat etmeleri çok daha önemlidir. Bunların yanı sıra uzman doktor kontrolünde ekstra mineral, demir, kalsiyum, folik asit alması gerekmektedir.

Op. Dr. Meltem SERTER YÜNTEN

Kadın Hastalıkları ve Doğum

Gebelikte Kilo Alımı Gebelikte Kilo Alımı Gebelikte Kilo Alımı

Anne Portal Yorum

Sizde bu siteye giriş yapabilir ve yorum yazabilirsiniz.