Gebelikte Kabızlık  15 Haziran 2013

Gebelikte Kabızlık

Gebelikte Kabızlık 

Gebelikte Kabızlık oldukça sık rastlanan bir durumdur. Dışkılama sıklığının azalmasına, hatta rahatsızlık verecek derce de dışkı çıkaramamaya Kabızlık denir. Dışkınız sert, katı küçük hacimli olur ve beraberinde Gerginlik, Şişkinlik, Rektal dolgunluk veya dışkıyı tam boşaltamadığınızı hissedersiniz. Sebeplerinden biri gebelikte hormon düzeylerindeki artışa bağlı olarak bağırsaklarda yaşanan kas dokusu gevşemesi, diğer bir sebebi ise, büyümekte olan uterusun baskı yapmasıdır. Ama bu çözülemeyecek bir durum değildir. Tuvalet alışkanlıklarınız, büyük bir olasılıkla hamilelikte değişecek. Kadınların çoğunda Kabızlık olur, genellikle bunu düzensiz dışkı çıkarma takip eder. Basur daha sık oluşur . Aşağıda yazanlara dikkat ederek kabızlığın üstesinden gelmeniz mümkün.

Neler yenilmelidir?

Bol sıvı yanında Posalı (lifli) gıdaların da tüketilmesi Gebelikte Kabızlık şikayetini oldukça azaltır.

Lifli Gıdalar; Yulaf Ezmesi, Kepekli Ekmek, Barbunya, Kepekli Makarnalar, Kuru Üzüm, Kayısı, Bezelye, Pırasa, Esmer Pirinç, Ahududu ve kuruyemişte bol miktarda vardır.

Ayrıca bolca Erik, Kayısı, İncir kompostoları ve doğal meyve suları içilebilir. Eğer normalde çok az Lifli Besin alıyorsanız, öğünlerinize Lifli besinleri az az ekleyin, aksi takdirde midenizde sıkıntı yaşarsınız. Bütün günkü öğünlerinizi altı (6). eşit parçaya bölerseniz çok daha iyi olacaktır; çünkü üç (3). büyük öğünde kendinizi çok rahatsız hissedebilirisiniz.

Kola, Kahve gibi içecekler ve Muz gibi Nişastalı Gıdalar Kabızlık yapar. Bu tür gıdalardan mutlaka uzak durun.

Öğün atlamak sindirim sisteminin çalışma sistemini sekteye uğratır. Bu nedenle özellikle kahvaltı ve öğle yemeklerinizi atlamamaya mutlaka özen gösterin.

Yoğurt, bağırsak hareketlerinizi ve sindirim sistemini düzenler ve kabızlığı önler.

Sıvı tüketimi ne kadar önemli?

Sağlığımızın temel taşlarından Su, Sebze ve Meyve Suları dışkıyı yumuşatıp besinlerin sindirim sisteminde çok rahat ilerlemelerini sağladığı için Kabızlık şikayetlerinin kurtarıcısıdır. Sabah kahvaltısından önce aç karnına bir bardak ılık su içilmesi gereklidir ve tavsiye edilir. Günde 1,5-2 litre su veya sıvı tüketin. Sıvı ihtiyacınızı Su, Ayran, Çorba, Komposto, Meyve/Bitki Çayları, Doğal Meyve Suyu ile karşılayabilirsiniz.

Egzersizin faydası olur mu?

Yaptığınız egzersizi artırmanız da kabızlığın azalmasına oldukça yardımcı olmaktadır. Özellikle açık havada yapılacak bir saatlik yürüyüşler, sağlığınız açısından oldukça faydalı olacaktır. Dolayısıyla her gün mutlaka yaklaşık yarım saat ya da birer saatlik yürüyüşler yapmaya çalışın.

Doktora ne zaman gitmeli?

Diyet, Sıvı Tüketimi ve egzersizin faydalı olmadığı Kabızlık durumlarında uzman hekiminiz tarafından önerilecek olan Kabızlık Önleyici Tozlar kullanmalısınız. Aksi halde tedbir alınmaz ise, basura neden olabilir.

Op. Dr. Tolga ECEMİŞ

Kadın Hastalıkları ve Doğum

MEDICANA INTERNATIONAL ANKARA TÜP BEBEK MERKEZİ

Söğütözü Caddesi, 2165 Sokak

No:6 Söğütözü 06520 ANKARA (ATO YANI) -ANKARA

0312 292 92 92

Gebelikte Kabızlık Gebelikte Kabızlık Gebelikte Kabızlık

Anne Portal Yorum

Sizde bu siteye giriş yapabilir ve yorum yazabilirsiniz.