Gebelikte ikili tarama testi – 11.-14. hafta tarama testi  11 Temmuz 2013

Gebelikte ikili tarama testi – 11.-14. hafta tarama testi

İlk trimester tarama testi (11-14 hafta testi, İkili test) kısaca PAPP-A ve serbest B -hCG olarak adlandırılan iki hormonun kanda ölçülmesi ile yapılan bir tarama testidir.

İkili test Down sendromu taramasında 3’lü teste göre çok daha yeni bir testtir. Üçlü teste göre avantajı çok daha erken yapılması ve gereken ileri tetkiklerin çok daha erken uygulanmasına ve Down sendromlu bebeğin çok daha erken gebelik haftalarında teşhis edilebilmesine olanak sağlamasıdır. Bunun dışında uzmanlar ve bilim adamları tarafından yapılan çalışmalar bu testi Down sendromu için üçlü teste göre biraz daha duyarlı olduğunu ıspatlamıştır.

İlk trimester tarama testi gebeliğin 11-14 haftalarında ultrasonografi cihazı yardımı ile bebeğin ense pilisi kalınlığının (NT) ölçülmesi ve anne kanında PAPP-A (Pregnancy associated plasma protein) ve free B-HCG ölçülmesine dayanır. İkili testte bebeğin baş-popo mesafesi (CRL), ense pilisi kalınlığı (NT), anne kanında PAPP-A ve B-HCG değerleri saptandıktan sonra oldukça özel bir programla risk analizi yapılır ve bebeğin Down Sendromu ve Trizomi 18 için bir risk oranı verilir.

İkili testte verilen sonuç kesinlikle sadece bir olasılıktır. Sonuçta riskin yüksek bulunması bebeğin Down sendromlu olduğunu kesinlikle göstermez. Sadece ileri tetkik gerekliliğini gösterir. Yine test sonucunda riskin düşük çıkması da bebeğin Down Sendromu veya trizomi 18 olmadığını kesin olarak göstermez. Yalnızca riskin düşük olduğunu ileri tetkik yapmanın gereği olmadığını gösterir..

Gebelikte ikili tarama testi – 11.-14. hafta tarama testi Gebelikte ikili tarama testi – 11.-14. hafta tarama testi Gebelikte ikili tarama testi – 11.-14. hafta tarama testi

Anne Portal Yorum

Sizde bu siteye giriş yapabilir ve yorum yazabilirsiniz.