Gebelikte Folik Asitin Önemi Nedir ?  8 Temmuz 2013

Gebelikte Folik Asitin Önemi Nedir ?

Gebelikte Folik Asitin Önemi Nedir ?, Gebelik öncesi ve gebeliğin ilk 3 ayında 0,4 mg/gün folik asit desteği yapılmalıdır.

Folik desteğinin öncelikli olarak amacı spina bifida (omurganın açık kalması), ensefalosel (beynin kafatası kemiğinin dışına çıkması) ve anencephali (beynin gelişmemesi) gibi bebeğin merkezi sinir sistemi anormalliklerini en aza indirmektir.

Gebelik öncesi şeker hastalığı olan ve epilepsi tedavisi nedeniyle ilaç (valproik asit ve karbamazepin) kullanan gebelerde nöral tüp defekti riski çok daha yüksek olduğu için bu kadınlar kesinlikle günde en az 1. mg folik asit almaları gereklidir.

Daha önceki gebeliğinde nöral tüp defekti gibi problemleri olan kadınlara günde 4. mg folik asit önerilir. Gebelikten yaklaşık olarak ortalama 1. ila 3. ay önce desteğe başlanır, gebeliğin ilk 12. haftası boyunca devam edilir. Uzmanlar tarafından yapılan araştırmalar bu miktarda kullanımın nöral tüp defekti tekrarlama riskini yaklaşık olarak ortalama yüzde 70. oranında azalttığını göstermektedir.

Doğal folik asit kaynakları brokoli, semizotu, ıspanak gibi yeşil yapraklı sebzeler, turuçgiller, kuru fasulye, nohut gibi baklagiller, yumurta sarıdır. Ekmek, pirinç, makarna da folik asitçe oldukça zengindir ancak bu besinler tüketilse bile gebelik öncesi ve gebelikte kesinlikle folik asit desteği verilmelidir.

Op. Dr. Hakan PEKER

Kadın Hastalıkları ve Doğum

Gebelikte Folik Asitin Önemi Nedir ? Gebelikte Folik Asitin Önemi Nedir ? Gebelikte Folik Asitin Önemi Nedir ?

Anne Portal Yorum

Sizde bu siteye giriş yapabilir ve yorum yazabilirsiniz.