Gebelikte egzersiz  27 Haziran 2013

Gebelikte egzersiz

Kadın hayatında Gebelik, alınan kilolar nedeni ile Estetik kaygıların yoğunlaştığı bir dönemdir.

Anne adayı kendini eski güzelliğinden uzaklaşmış, hantal, halsiz ve sıkıntılı hissedebilir. Bu ruh hali Gebelik ilerledikçe daha da çok belirginleşir. Anne adayının kendine öz güvenini yeniden kazanmasında Egzersiz oldukça önemli bir destektir. Egzersiz kesinlikle Gebelik sırasında günlük yaşamın ayrılmaz bir parçası olmalıdır. Gebelik Döneminde düzenli ve kontrollü yapılan Egzersiz hem Bebek hemde Anne sağlığını oldukça olumlu yönde etkiler. Egzersiz gebelik ve Doğum sürecinin getirdiği sıkıntıların aşılmasında Zihinsel olduğu kadar Bedensel ve Psikolojik rahatlamaya oldukça büyük katkı sağlar.

Gebelik süresince hafif ve düzenli yapılacak egzersizler doğumda sağladığı kolaylığın yanı sıra Doğum sonrasında planlanacak egzersizlerinde katkısı ile tekrar normal kilonuza dönmenizde önemli ölçüde kolaylık sağlar. Gerilmiş ve sarkmış sırt, boyun, göbek kaslarının yeniden elastikiyet kazanması konusunda oldukça yarar sağlar. Diz, kalça, pelvis, ve omuz eklemlerindeki gerginliği önemli derecede azaltır. Duruş şeklini düzeltir, akciğer kapasitesini yükseltir Tek bir solumada vücudunuza çok daha fazla hava girmiş olur ve bu da sağlığınız açısından oldukça önemlidir. Gebelikte egzersizlerin başlangıcı beş (5). veya altı (6). ay olmalıdır. Ancak uzman doktorunuz uygun görürse dört (4). aydan itibaren de uygun egzersizlere başlayabilirsiniz.

Gevşeme egzersizlerinin Doğum ve Gebelik sırasında yararları vardır: Gebelik esnasında plasentaya giden kan akımını önemli ölçüde artırır, doğumda stresi ortadan kaldır ve ağrılarla başa çıkabilmeniz için size kolaylık sağlar. Gebelikte egzersizlerin amacı çoğu kez yanlış yorumlandığı gibi “ağrısız doğum” değil, “korkusuz doğum” sağlamaktır. Gebelikte Egzersiz, Gebe Kadınların doğumunu etkileyen, rahat ve derin soluk almasını sağlayan kalça, karın ve bacaklarını sarmış kas gruplarını yönetebilmesini hedef edinmiştir.

Op. Dr. Ahmetözgür YENİEL

Kadın Hastalıkları ve Doğum

Gebelikte egzersiz Gebelikte egzersiz Gebelikte egzersiz

Anne Portal Yorum

Sizde bu siteye giriş yapabilir ve yorum yazabilirsiniz.