Gebelikte beslenme  17 Haziran 2013

Gebelikte beslenme

Gebelikte beslenme 

Ülkemizde beslenme sorunlarının yaşandığı grupların başında Gebelik dönemi yer almaktadır. Annenin ve dölün ihtiyaçlarının karşılanmaması her ikisi içinde risk oluşturmaktadır.

Gebelik boyunca ortalama kilo artışı 10. ila 14. kilo olmalıdır. Günlük enerji ihtiyacındaki artış ise sadece 150. ila 300. kal. dır. Gebelik döneminde alınan Fazla Kilolar ve gebeliğe aşırı kiloyla başlamak doğumu güçleştirmekte ve Sağlık sorunları yaratmaktadır.

Gebe kadının ihtiyaçlarına ve Şişman olan gebelerin nasıl bir beslenme programı uygulamaları gerektiğine kısaca değinelim;

Gebelikte Enerji, Kalsiyum, Demir, Protein, D Vitamini, Fosfor gereksinimlerinin karşılanması büyük önem taşımaktadır. Anemi sık görülen tablolardandır. Dördüncü aydan sonra Anne anemi riski ile karşı karşıya kalır. Gebe olmayan kadınların günlük kalori ihtiyacı ortalama 2000. ila 2200. kal/gün iken bu ihtiyaç 2300. ila 2500. kal/güne çıkmaktadır. Protein ihtiyacı ortalama 20gr. ekle sağlanır. Protein kalitesi yüksek besinler seçilmelidir. Hayvansal kaynaklı proteinler bunun için en uygundur. Süt, Et ve Süt ürünleri, kümes hayvanları, Yumurta ve balık gibi.

Sosyo-ekonomik düzeyi düşük gebelere mutlaka dikkat edilmelidir. Bu kişiler Protein ihtiyaçlarını özellikle Süt Ürünleri, Kuru Baklagil grubundan ve yumurtadan sağlayabilirler. Soya Ürünleri ve Soya Fasulyesi protein içeriğinin yüksek olması ve kaliteli protein içermesi nedeniyle oldukça büyük önem taşımaktadır.

Demir ihtiyacı günlük ortalama 30gr. dır. Dördüncü aydan sonra demir eklemesi yapılmalıdır.

Gebelerin kalsiyum ihtiyacı gebe olmayan kadınların ihtiyacının iki katı kadardır.

Bu ihtiyaç 1200mg/gündür. En iyi kalsiyum ihtiyacı Süt ve Süt ürünlerinden karşılanabilir.

Vitamin ihtiyacı yeteri kadar Meyve ve Sebze tüketimiyle sağlanabilir. En önemli eksikliği görülebilecek Vitamin B1-2 ve Folik asittir. Hayvansal kaynaklı besinlerin ya da alternatiflerinin tüketimi ile bu ihtiyacımız da giderilebilir.

Dördüncü aydan sonra çok gerekli görüldüğü taktirde kontrollü biçimde dışardan vitamin desteği yapılabilir.

Gebelik süresince annenin her ay 1-1.5 kg ağarlık kazanacağı düşünülerek diyetin hazırlanacağını belirtmiştik. Eğer Anne şişmansa ilk üç (3). ay Günlük Kalori ihtiyacına hiç ekleme yapılmamalıdır. 4’üncü aydan sonra yine ihtiyacı olan Enerji gereksinimine belirttiğimiz 300. kalori eklenmesi yapılır. Enerji kısıtlanmasına gidilmez.

Enerji, Protein ve diğer besin öğelerini kısıtlamadan düzenlenmiş bir beslenme programıyla birlikte Metabolizma hızını arttırarak haftada 300. gr. verdirilebilir.

Bu noktada dikkat edilmesi gereken, Gebe kadının bütün Enerji, Vitamin, Protein, Mineral ihtiyaçlarının eksiksiz karşılanması ile sadece metabolizmayı hızlandırarak 300. gr. gibi kilo veriminin sağlanmasıdır.

Metabolizmayı hızlandırmanın en faydalı yöntemlerinden biri 8. ila 9. öğünden oluşan bir beslenme programı uygulamaktır. Bunun yanında jimnastiğin oldukça büyük faydası vardır. Hamilelik döneminin rahat geçmesi, doğumun kolay olması ve metabolik hızın arttırılası açısından gebelere önerdiğim Yüzme, Jimnastik ve yürüyüştür.

  • Dyt. Banu KAZANÇ
  • Diyetisyen
Gebelikte beslenme Gebelikte beslenme Gebelikte beslenme

Anne Portal Yorum

Sizde bu siteye giriş yapabilir ve yorum yazabilirsiniz.