Gebelik ve Grıp Aşısı  8 Temmuz 2013

Gebelik ve Grıp Aşısı

Gebe iken grip aşısı yapılır mı? Evet, yapılır. Hatta Amerikan Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi (CDC) grip mevsiminde gebe olan ya da gebe kalacak tüm kadınlara mevsimsel grip aşısının yapılmasını önermektedir.

Aşının yapılması sakıncalı olanlar yumurtaya ciddi bir şekilde alerjisi olanlar ve daha önceki grip aşısında ciddi reaksiyon gösterenlerdir. Gebelik süreci kalp ve akciğerler üzerine ilave yüklerin bindiği bir dönemdir ve ilave olarak gebelik sırasında bağışıklık sistemi de ciddi derecede zayıflamaktadır. Tüm bunlar gebe iken grip geçirme ve grip enfeksiyonuna bağlı oldukça ciddi komplikasyonlar geliştirme riskinizi oldukça artırmaktadır. Bu tip komplikasyonlar anne hayatını dahi son derece ciddi olarak tehdit edebilir, ayrıca düşük ve erken doğum gibi gebelik komplikasyonlarına neden olabilir. Grip aşısı canlı aşı olmadığı için gebeliğin her döneminde son derece emniyetle yapılabilir.

Bir de ülkemizde bulunmayan ve burundan sprey şeklinde uygulanan canlı grip aşısı mevcuttur, bu aşının gebelik sırasında uygulanması kesinlikle doğru değildir. Fakat hem enjeksiyon şeklinde uygulanan grip aşısı hem de burun spreyi şeklindeki grip aşısı gebelik öncesi dönemde emniyetli şekilde uygulanabilir. Ancak canlı aşı uygulandığında mutlaka gebelik 4. hafta ertelenmelidir. Son dönemin güncel grip virüsü olan H1N1 ya da diğer adı ile domuz gribine ait virüs 2009 ve 2010 sezonu için üretilmiş mevsimsel aşının içinde bulunmamaktadır. Bu virüs için ayrı bir aşı üretilmiştir ve bu günlerde uygulanmaya başlanacaktır. Bu aşının uygulanması gereken gruplar arasında gebelerin önceliği bulunmaktadır. Eğer daha önce grip aşınızı yaptırmadıysanız mevsimsel grip aşısı ile birlikte Domuz gribi aşısı ile birlikte aynı anda yaptırabilirsiniz. Eğer daha önce mevsimsel grip aşınız yapıldı ise o halde tek başına bu aşıyı yaptırmanız oldukça yeterli olacaktır.

Basında domuz gribi aşısı ile ilgili olarak çıkan olumsuz haberlerin hiç birinin bilimsel geçerliliği bulunmamaktadır. Aşının denenmemiş olduğu iddiaları oldukça gülünçtür, zira grip aşısı her yıl sıfırdan üretilmektedir. 1952 yılında Dünya Sağlık Örgütünün kurduğu WHO Global Influenza Surveillance Network 83. ülkede 128. merkezden aldığı veriler doğrultusunda, bir sonraki yıl salgın yapması ihtimali çok yüksek olan 3. virüsü belirler ve bunları aşı üreticilerine bildirir. Aşı üretimi yaklaşık 200. gün süren bir süreçtir ve bu sürecin sonunda aşılar sonbahara doğru piyasaya sürülmüş olur. Bu süreç her yıl tekrarlanır. Domuz gribinin şansızlığı, tehlikenin algılandığı dönemde 2009 ve 2010 mevsimsel grip aşısı üretim sürecinin başlamış olmasıdır.

Eğer daha erken dönemde risk belirlenmiş olsa idi domuz gribi mevsimsel aşının içine dahil edilecekti. Bu olmadığı için domuz gribi için ayrı bir aşı üretmek gerekli olmuştur. Domuz gribi için üretilen aşının, mevsimsel grip aşısından üretim tekniği ve olası komplikasyonlar açısından kesinlikle hiçbir farkı bulunmamaktadır. Riskler açısından domuz gribi aşısının, mevsimsel grip aşısından kesinlikle hiç bir farkı yoktur, çünkü mevsimsel grip aşısının üretildiği teknikle üretilmektedir. Risk gruplarında iseniz hiç çekinmeden yaptırabilirsiniz. Kimlere grip aşısı yapılmalı?

Gebeler, 65. yaş üzerinde olanlar, Kronik akciğer hastaları, Kronik kalp hastalığı olanlar, (kalp yetmezliği, iskemik kalp hastalığı, doğuştan kalp hastalığı) Kronik karaciğer hastaları, (siroz dahil) Kronik Böbrek hastaları, Bağışıklık sistemi baskılanmış olanlar, (kemoterapi alanlar, kortizon kullananlar, AIDS hastaları) İnsanların yoğun olarak bir arada yaşadıkları yerlerde olanlar. (Hapishane, yaşlı bakım evleri, kreşler, okullar ve öğrenci yurtlarında yaşayanlar) Sağlık çalışanları, 6. ay ve 2. yaş arasındaki çocuklar.

Kimlere grip aşısı yapılmamalı?

Şiddetli yumurta allerjisi olanlar Guillain-Barre sendromu öyküsü olanlar.

Op. Dr. Hüseyin ŞENYURT

Kadın Hastalıkları ve Doğum

 

Gebelik ve Grıp Aşısı Gebelik ve Grıp Aşısı Gebelik ve Grıp Aşısı

Anne Portal Yorum

Sizde bu siteye giriş yapabilir ve yorum yazabilirsiniz.