Gebelik Testleri  3 Haziran 2013

Gebelik Testleri

Gebelik Testi ( Hamilelik Testi )

Hamilelik Testleri ( Gebelik Testleri ) hakkında bilgiler.

Gebelik erkekten gelen spermin kadının yumurtalıklarından atılan yumurta hücresinin döllendiği andan itibaren başlar. Bebek, sekiz (8) haftanın sonuna kadar olan dönemde Embriyo, 8.haftadan sonra doğuma kadar olan dönemde ise fetus olarak adlandırılır.

Embriyo, endometrium ismi verilen rahim içi tabakaya yerleştiği zaman (Döllenmeden 5 veya 6 gün sonra yerleşir) HCG (Human chorionic gonadotropin) ismi verilen Gebelik Hormonu, embriyoyu saran hücrelere salgılanmaya başlar. Gebelik testlerinde esas, bu Hamilelik hormonun saptanmasıdır.

Hamilelik ilerledikçe kanda giderek artan B – HCG, belli bir eşik düzeyini aştıktan daha sonra idrarda da çıkmaya başlar. İdrarda Gebelik testinin pozitifleşmesini sağlar. Kandan yapılan Gebelik Testi de kandaki B-HCG’nin miktarını saptar. Bunun için Kan Testi, daha Adet Gecikmesi bile olmadan gebeliğin varlığı ya da yokluğu saptanabilir. İdrar Testi kesinlikle kan testinin güvenilirliğine ulaşamaz. İdrar testinde gebeliğin varlığı görüldüğünde yanlışlık olasılığı çok düşüktür; ancak ancak yokluğu saptandığında Erken Gebelik olasılığı göz önüne alınarak testin bir süre sonra tekrarlanması gerekir. (Çok erken gebeliklerde İdrar Testi hamileliği gösteremeyebilir. Bu durum Kan Testi içinde çok çok düşük bir ihtimalle geçerli olabilir.)

Kandan bakılan BETA-HCG Hormonu, idrar testinin saptayamadığı ya da Ultrason ile görülemeyen gebeliklerin tespitinde kullanılmasının yanı sıra, Dış Gebelik, Düşük, Mol Gebeliği (Üzüm gebeliği olarak da bilinir) gibi durumların teşhisinde ve takibinde de tercih edilen oldukça değerli bir testtir.

İdrarda Gebelik Testi ilişkiden ne kadar zaman sonra sonuç verir?

İdrarda Gebelik Testi ilişkiden daha sonraki günlerde sonuç veremez. Genellikle doğru sonuç alınabilmesi için Adet Gecikmesi olana kadar sabırlı olup, o günler içinde testi yapmak gerekir.

Sebebi; İdrarda Hamilelik Testi gebeliğe bağlı oluşan HCG hormonun Anne kanında idrara geçmesi sonucu idrarda saptanması mantığına dayanmaktadır. Gebelik Yumurtlama Zamanı yakın olan günlerde yapılan ilişkiyle oluşabilir. Yumurtlama günlerine yakın olan bir ilişkiyle Gebelik oluşsa bile bu gebeliğin rahime kadar ilerlemesi ve rahime yerleşmesi 6 ila 10 gün kadar sürebilir. Rahime yerleştikten daha sonra gebelikten salgılanan HCG Hormonu Anne kanına ve oradan da annenin idrarına geçme sürecide bir kaç gün olabilir. Bütün bunlardan dolayı, kısaca yumurtlama zamanına yakın girilen bir ilişkiden sonra Hamilelik oluşursa bu gebeliğe bağlı salgılanan HCG hormonun annenin idrarına geçmesi için 15 – 20 gün kadar bir zaman geçmelidir. Bu da bir sonraki Adet dönemine denk gelir, yani Hamilelik oluşmazsa buna bağlı adet döneminin gecikeceği zamana denk gelir.

Bu yüzden gebelik oluşma şüphesi olan bir ilişkiye girilmişse idrarda Gebelik Testi Adet Gecikmesi olduğu zamanlarda yapılmalıdır. Bu testte Gebelik sonucu çıkmazsa güvenilirliği arttırma açısından bir (1) hafta sonra test tekrar edilmelidir. Bu şekilde ilk testte % 90 olan test güvenilirliği ikinci test uygulanırsa % 95’lere kadar çıkar.

Testin pozitif (Gebelik var) göstermesi negatif (Gebelik yok) göstermesine göre çok daha güvenilirdir. Karından bakılan (Abdominal) ultrasonla görülebilmesi için gebeliğin en az altı (6)haftalık olması gerekir, yani adetin iki (2) hafta gecikmesi gerekir.

Kanda Gebelik Testi (BHCG) değeri 1500’e ulaştığında Transvajinal Ultrason ile Gebelik Kesesi görülebilir. (Bu durum daha önce görülemez.)

Gebelik testinin Pozitif çıkması vücutta Gebelik varlığının kesin kanıtıdır. Ancak bu Gebelik normal bir Gebelik süreci olmayabilir. Rahim içinde veya dışında (Dış Gebelik) olabilir. Gebeliğin rahim içinde olup olmadığı sadece ve sadece Ultrason ile saptanabilir, bunu idrar veya kandaki Gebelik Testleri belirleyemez.

Gebelik Testleri Gebelik Testleri Gebelik Testleri

Anne Portal Yorum

Sizde bu siteye giriş yapabilir ve yorum yazabilirsiniz.