Gebelik Öncesi Yapılanlar  6 Haziran 2013

Gebelik Öncesi Yapılanlar

Gebelik Öncesi Yapılması Gerekenler Nelerdir ?

Gebeliğin en doğru yolu ve ilk adımı, hamileliği doğru bir şekilde planlamaktır. İdeal Gebe kalmak istediğiniz zamandan üç (3) ay öncesinden, uzman doktorunuz ile ön görüşme yapmanızda önemli fayda vardır. Uzman doktorunuz, sizin sosyal ve sağlık bakımından öz geçmişinizi ele alacak, muayenenizi yapacak, çeşitli tetkikler uygulayacak ve bu şekilde Gebelik sırasında oluşabilecek anormal durumlar karşısında hem sizi, hemde hazırlayacaktır. Ayrıca, Hamilelik öncesi vitamin (Folik Asit) desteği ile bebekte ortaya çıkabilecek sakatlıklara karşı önlem alacaktır.

Gebelik Öncesi Yapılanlar

Uzman doktorunuz tarafından yapılan tetkikler ve muayeneler, önereceği tedaviler yanında sizin de yaşam tarzınızda değişiklik yapmanıza sebep olacaktır.

Gebelikte öncelikli olarak dengeli ve sağlıklı beslenmelisiniz. Dengeli ve sağlıklı beslenme ile kastedilen ana besin maddelerin, Hamilelik döneminde dengeli oranlarda tüketilmesidir. Gebelik döneminde Şeker ve Yağ tüketimini azaltmanız gerekir. Zengin bir beslenme şekli olan Protein miktarı yüksel olan gıdalar tercih etmelisiniz. Yağsız süt ve süt ürünleri, Beyaz et ve Balık, Hamilelik dönemindeki Diyet Listesi arasında mutlaka yer almalıdır. Gebelik Öncesi mutlaka bol bol, taze sebze ve meyve alınmalı, bunun yanında pirinç, makarna ve baklagiller gibi farklı besin grupları da tüketilmeli.

Hamilelik Öncesi uzman doktorunuza başvurduğunuzda Destek Tedavisi için Folil Asit kullanmanızı tavsiye edecektir. Bebeğin merkezi sinir sisteminin gelişmesi için, özellikle de Gebeliğin ilk haftalarından itibaren ”B9 Vitamini” yani Folik Asit alınması çok önemlidir. Vücut tarafından depolanmadığı, Gebelik süresince normalden çok fazlasına gerek duyulduğu ve temiz ve doğal gıdalar ile yeterince karşılanamadığı için her gün gün alınmalı ve diğer günlerde tekrar edilmelidir. Günlük taze yeşil sebzeler zengin Folik Asit kaynağıdır. Ancak uzun süreli pişirmeler ve uzun süre bekleyen gıdalardaki miktarı azaltır. En çok Yer Fıstığı, Ispanak, Karnıbahar ve Kepekli Ekmek mevcuttur. Folik Asit eksikliğinde ”Nöral Tüp Defekti” adı verilen sinir sisteminde Omurilik kanalının tam olarak kapanmasına bağlı anomaliler olur. Özellikle, daha önde Folik Asit eksikliği saptanmış ya da Nöral Tüp Defekt Anomalili Bebek doğurmuş Kadınlar, Gebe kalmaya düşündükleri tarihin en az üç (3) ay öncesinden itibaren mutlaka Folik Asit alınmasına başlamalıdırlar.

Gebeliğe Hazırlık (Hamileliğe Hazırlık) öncesi Sigara kullanıyorsanız, mutlaka bırakmalısınız. Sigara içmek Gebe kalma şansınızı azaltır ve gebelikte esnasında kullanıldığında Çocuk gelişim geriliğine ve düşük nedenlerine sebep olur. Hamilelik Öncesi Alkol kullanıyorsanız, bırakmalısınız.

Endişe ve Stres gibi unsurlardan, Gebelik Öncesi uzak durmalısınız. Gebeliğe karar verdikten sonra Gebelik oluşumu (Hamilelik Oluşumu) ilk aylarda olmaması sizi strese sokmamalıdır. Her şey normal olsa, uygun zamanlarda ilişki olsa bile, her ay için Gebelik şansı ortalama % 25 civarındadır. Normal ve düzenli bir ilişkiye rağmen bir kadının Gebe kalması durumunda Kısırlık incilemelerini başlatmak için genellikle bir anormallik yoksa, bir (1) yıl beklenir. Bir yılın sonunda herhangi bir Patolojisi olmayan çiftlerin bile Gebe kalma şansı ortalama % 98 ‘dir. Yani, % 2 olguda her şeyin normal olmasına rağmen Gebelik bir (1) yıl gecikebilir. Hamile kalma şansı düzenli adet gören kadınlarda, adetin 13 – 15 gönlerin de çok daha fazladır. Gebe Kalmak İçin Düzenli Cinsel Yaşam ve haftada üç (3) ya da daha fazla düzenli ilişki Gebe kalma şansını oldukça arttırır. 

Gebelik Öncesi Yapılanlar Gebelik Öncesi Yapılanlar Gebelik Öncesi Yapılanlar

Anne Portal Yorum

Sizde bu siteye giriş yapabilir ve yorum yazabilirsiniz.