Gebelik Öncesi Doktor Tavsiyeleri  26 Haziran 2013

Gebelik Öncesi Doktor Tavsiyeleri

Gebelik planlayan her anne adayının hamile kalmadan önce bir Kadın Doğum uzmanına başvurması sağlıklı bir Gebelik, Doğum Eylemi ve Doğum Sonrası dönem için çok önemlidir.

Amaç Anne adayının gebe kalmadan önce var olan tüm risk faktörlerini saptamak, gebeliği esnasında ortaya çıkabilecek bir rahatsızlığı zamanında teşhis etmek ve bu risk faktörleri kontrol altına alındıktan sonra gebeliği planlamasını sağlamaktır. Bu şekilde sorunsuz bir Gebelik ve Sağlıklı bir Doğum teminat altına alınır.

Uzman doktorunuza başvurduğunuzda yapacağınız görüşmede Mesleğiniz, Yaşınız, Çalışma Hayatınız, Uyku ve Dinlenme alışkanlıklarınız, Egzersiz alışkanlıklarınız gibi size önemsiz görünebilecek bazı sorular doktorunuza ipuçları verecektir. Ayrıca Beslenme Alışkanlıkları, Sigara, Alkol ve diğer Madde Kullanımı, gebeliğinizi olumsuz etkileyebilecek kronik hastalıkların (Kalp, Böbrek, Yüksek Tansiyon, Şeker Hastalığı, Sara Nöbetleri vb.. gibi) belirlenmesi, daha önce geçirmiş olduğunuz ameliyatların ve hastalıkların (Yumurtalık Kisti, iltihaplanmalar, Moym vb.. gibi) sorgulanması ve varsa önceki gebeliklere ait olumsuz durumların anlatılması (Ölü Doğum, Düşük, Anomalili Doğum vb.. gibi), sizin ve doğacak bebeğinizin sağlığı hakkında fikir verecektir. Bazı Jinekolojik Hastalıklar ve Enfeksiyonlar Hamile kalmada güçlüğe ya da Hamile kalındığında düşüklere sebep olabileceğinden hastanın öyküsü son derece önemlidir.

Görüşmede Baba ya da Anne adayının aile geçmişleri sorgulanır, Yaş ve Genetik faktörlere bağlı riskler belirlenir, gerekiyorsa Genetik Danışmanlık istenir. Ayrıca Baba ve Anne adayının Yaşam ve Beslenme alışkanlıklarının sorgulanması Hamilelik ve bebeğe gelebilecek zarar açısından önemlidir.

Kişinin hikayesi ve genel sağlık durumu ile ilgili bilgi alındıktan sonra sıra muayeneye gelir.

Genel muayenede Kilo, Boy, Tansiyon ve Vucut Tipi Özellikleri, Organlarda Fonsiyon Bozuklukları olup olmadığı araştırılır.

Jinekolojik muayene ile vaginal ve Pelvik Enfeksiyonlar araştırılır. Transvaginal ultrasonografi ile gebeliği olumsuz etkileyebilecek olan Rahimde Myom, Yumurtalık Kisti, Polip gibi durumlar ortaya çıkarılır.

Son bir yıl içinde alınmadıysa Pap Smear alınır.

Kilo ve Tansiyon ölçümü laboratuar incelemeleri (Tam İdrar, Tam Kan, İdrar Kültürü, Baba ve Annenin Kan Grubu, Açlık Kan Şekeri Ölçümü, Böbrek işlevlerini değerlendirmek için kanda BUN ve kreatinin seviyelerinin ölçümü, Hepatit ile ilgili testler, toksoplazma paraziti ya da rubella (kızamıkçık) virüsü ile ilgili testler, tiroid bezinin değerlendirilmesi amacıyla TSH ölçümü istenir).

Muayene ve yapılan tetkikler sonucu saptanan rahatsızlıklar için doktorunuz ilgili branştaki bir doktora sizi yönlendirebilir ya da tedaviniz düzenlenebilir.

Örnek; İdrar Yolu Enfeksiyonları, Kansızlık, Şeker Hastalığı ve Yüksek Tansiyon gibi.

Tüm incelemeler yapılıp, var olan rahatsızlıklar tedavi edilip Hamile kalmaya engel bir durum olmadığı saptandıktan sonra sıra önerilere gelir.

Rubella (kızamıkçık)’a karşı bağışık olmadığınız saptanırsa aşı olmanız gerekir, ancak bu aşı Canlı Virüslerden yapılmış olduğu için yaptırdıktan sonra üç (3). ay süreyle kesinlikle Hamile kalmamanız gerekir.

Şeker hastalığı saptanmış ise Kan Şeker seviyesinin düzenlenmesi ve normal seviyeye çekilmesi bu hastaların bebeklerinde anomali ortaya çıkmasını oldukça önemli ölçüde engeller.

Sigara erkekte de sperm sayını, kadında yumurta sayısı ve kalitesini azalttığından dolayı Gebe kalmada güçlüğe, kadınlarda düşük, Erken Doğum ya da düşük ağırlıklı bebeğe yol açabilir. Benzer şekilde Alkol de Gebe kalma şansını oldukça azaltabilir, bebeklerde Zeka Geriliği, Anomali, Davranış Bozukluğu meydana gelebilir.

Beslenme son derece önemlidir. Kilo fazlalığı varsa bunları vermek için en iyi dönem Gebelik öncesidir. Çünkü gebelikte Diyet önerilmemektedir. Kafein ve Suni tatlandırıcılar azaltılmalıdır. Hamile kalmadan önce vitamin takviyesi gerekmez, ancak bu durumun tek istisnası Folik asittir ve günde 400. mikrogram Folik Asit alınması bebekteki merkez sinir sistemi anomalilerini önlemektedir.

Op. Dr. H.Yeşim YERÇOK

Kadın Hastalıkları ve Doğum

Gebelik Öncesi Doktor Tavsiyeleri Gebelik Öncesi Doktor Tavsiyeleri Gebelik Öncesi Doktor Tavsiyeleri

Anne Portal Yorum

Sizde bu siteye giriş yapabilir ve yorum yazabilirsiniz.