Gebelik depresyonu  8 Aralık 2013

Gebelik depresyonu

Hamilelik testini yaptınız ve herkesle mutlu haberi paylaşıp bunu kutladınız. Bulutlarda uçuyor olsanız da iç dünyanızda çok farklı hissediyor olabilirsiniz. Hatta mutsuz olabilir bu mutsuzluktan suçluluk bile duyabilirsiniz. Eğer bu hislerinizde yalnız olduğunuzu düşünüyorsanız yanılıyorsunuz.

Depresyonda olduğumu nasıl anlarım?

Çok keskin semptomları olmayan depresyon kişiden kişiye de değişiyor. Kimileri sürekli isteksiz ve mutsuzken kimileri huzursuz ve ağlamaklı kimileri ise hayattan nefret ediyor olabilir. Ruhsal olduğu kadar fiziksel de etkileri olan depresyondavranışlarınızı da etkiler. Hissettiklerinizi doktorunuzla bile konuşmakta zorlanabilirsiniz.

Eğer depresyondaysanız:

– Konsantrasyonda zorlanma
– Her zaman endişe hali
– Huzursuz ve çabuk sinirlenme
– Uyku problemi
– Aşırı ve sürekli yorgunluk
– Sürekli olumsuz düşünme
– Sürekli yeme ya da hiç yemek yememe isteği
– Hiçbir şeyden zevk alamama
– Düşük ruh hali
– Çaresiz hissetme ve ağlama hali

Neden depresyondayım?
Önceden hamilelik hormonunun depresyonun etkilerine karşı koruyucu olduğu düşünülürken artıkhamilelikteki hormon değişiminin depresyona neden olabileceği düşünülüyor. Hamilelik sırasındaki stres ve gerginlik, endişeler, eşlerle yaşanan sıkıntı ya da varsa evdeki küçük çocukların bakımı depresyona sizi daha yatkın hale getiriyor.

Depresyonun diğer belli başlı sebepler

– Stres yaratan olaylar: taşınma, iş kaybı, boşanma gibi temel yaşam değişiklikleri.

– Düşük Gelir: İşsizlik, iş bulmada yetersizlik, düşük gelir ve evde bakmaya zorunlu olduğunuz diğer çocuklar depresyonda etkili sebepler.

– Hamilelikte yaşanan sorunlar: Sabah bulantıları, aşırı kilo problemi gibi sorunlar ile plansız bir hamileliğin verdiği sıkıntı da depresyonda etkili.

– Önceki hamileliklerde yaşanan sorunlar: Öncekihamilelik ve doğumda sıkıntı yaşamak şimdikihamilelikteki endişeleri de artırır.

– Kısırlık ve düşük: Daha önce düşük sorunu yaşamış ya da hamile kalmakta zorlanmışsanız hamileliğinizin gelişimi ile ilgili endişelerinizin olması çok normaldir.

– Fiziksel ve duygusal şiddet: Maalesef hamilelik aile içi şiddeti başlatabilir ya da artırabilir. Eğer aile içi şiddet görüyorsanız hamilelik sürecinde depresyon yaşama ihtimaliniz çok daha yüksek.

– Depresyon geçmişi: Geçmişte depresyon ya da psikolojik başka rahatsızlıklar geçirmişseniz hamilelikdöneminde depresyon yaşama ihtimaliniz yükselir. Bebeğiniz doğduktan sonra da depresyonda olabilirsiniz.

Ne yapmalısınız?
İçinde bulunduğunuz depresyonla yalnız mücadele etmek zorunda değilsiniz. Doktor ya da ebenizle içinde bulunduğunuz kötü ruh hali ile ilgili konuşun. Bu ruh haliniz hamileliğinizin ilerleyen aylarında da devam ediyorsa bunu da mutlaka onlarla paylaşın.

Kendinize zaman ayırın
Bebek doğmadan önce kendinizi işlerle boğmayın. Kitap okuyun, yatakta kahvaltı edin, sevdiğiniz insanlarla görüşün. Kendinizle ilgilenmek bebeğinizle de ilgilenmek demektir.

Spor yapın
Yoga, yürüyüş, yüzme gibi egzersizler ruh halinize iyi gelecektir. Eşiniz, aileniz ve arkadaşlarınızla içinde bulunduğunuz ruh halini paylaşın. Korku ve endişelerinizi paylaşmak üzerinizdeki yükü hafifletecektir. Her şeyi denemenize rağmen bu ruh halinden kurtulamıyorsanız, grup desteğine başvurabilirsiniz. Size depresyonla başetmek ve olumsuz düşünceden kurtulmak için stratejiler sunabilirler. Sizinle aynı ruh durumunda olan kişilerle duygu ve deneyimlerinizi paylaşmak daha az izole edilmiş hissetmenize yardım edecektir.

hamilelik_depresyon_tms_tedaviBu tarz gruplara katılmak size faydalı olmadıysa terapist ya da danışmana da gidebilirsiniz. Terapiye gitmek zayıflık göstergesi değil, iyi bir anne olma yolunda gerekli adımı atarak hem kendinizi hem de bebeğinizi korumak anlamına gelir.

İlaçlar yardım eder mi?
İlaçların size yardımı olup olmayacağı depresyonunuzun derecesine göre değişir. Bitkisel ilaçlar dahil hiçbir ilacı doktor kontrolü dışında kullanmayın. Birçok ilacın hamilelikte kullanılması uygun değildir. Günlük hayata ayak uyduramıyor, panik atak yaşıyor ve intiharı düşünüyorsanız hiç vakit kaybetmeden doktorunuzla konuşun.

Bebek doğduktan sonra ne olacak?
Hamilelik depresyonu ile loğusalık depresyonu arasında bir bağ olduğu düşünülmekte. Ancak hamilelik döneminde depresyon yaşamışsanız, loğusalıkta da yaşayacaksınız anlamına gelmez. Etrafınızda eş, aile, arkadaş, doktorunuzdan oluşan bir destek grubu kurduğunuzda bebeğiniz doğduğunda yardım hazır olacaktır.

Gebelik depresyonu Gebelik depresyonu Gebelik depresyonu

Bu yazı yoruma kapalıdır.