Gebeliğe (Hamileliğe) Hazırlık Dönemine Dikkat  7 Haziran 2013

Gebeliğe (Hamileliğe) Hazırlık Dönemine Dikkat

Gebeliğe (Hamileliğe) Hazırlık Döneminde Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Hamileliğe (Gebeliğe) Hazırlıkta Bunlara Dikkat Edin!

 • Sağlıklı Beslenme ve Gebeliğe Hazırlık

 • Hamilelik ve Folik Asit Alımı

 • Gebelikte Fazla Kilolardan Kurtulun!

 • Hamilelik Döneminde Egzersiz Yapın

 • Gebelik Döneminde Alkol ve Sigara Kullanmayın!

 • Doğum Kontrölünü Bırakın

 • Mutlaka Topsoplazma Testi Yaptırın

 • Aşıları İhmal Etmeyin ve Mutlaka Yaptırın!

 • Gebeliğe Hazırlık Döneminde İlaç Kullanımına Dikkat!

 • Hamileliğe Hazırlık Döneminde İş Ortamına Dikkat Edin

 • Uzman Doktor Kontrolleri İhmale Gelmez!

Gebeliğe Hazırlık (Hamileliğe) Hazırlık ve Sağlıklı Beslenme

Sağlıklı Beslenme, hem sizin hem de doğacak bebeğinizin gelişimi için son derece önemlidir. Hamilelik Öncesi yeterince Sağlıklı beslenip beslenmediğinize ve Sağlıklı Diyet uygulayıp uygulamadığınıza çok dikkat etmelisiniz. Sağlıklı Beslenme ve Diyet konusunda bilgi edinebileceğiniz bir çok kaynak bulabilirsiniz. Ancak günümüzde hazırlanan popüler Diyet Listeleri ve Çeşitli Diyetler konusunda kafalar karışabiliyor. Ayrıca Dengeli ve Sağlıklı Beslenme, zamanında ve düzenli beslenmenin olduğunu unutmamak gerek. Düzenli aralıklar ile yemek yenmesi son derece önemlidir. Günde, Sabah, Öğle ve Akşam ana öğün ve hafif ara öğünler Düzenli ve Sağlıklı Beslenme için vazgeçilmezdir. Sofralarda sebzelerden uzaklaşmanın son derece yanlış bir yaklaşım olduğunu da unutmamak gerekir. Vitamin hapı alırım diye düşünmekte son derece yanlıştır. Ağız yolu ile yenen yemeklerin vitaminlerini, vitamin hapları ile kıyaslamak son derece yanlıştır. Taze meyve, sebze ve diğer et türü gıdaların tüketilmesi alınacak vitaminler son derece sağlıklıdır. Ayrıca Vitamin İlaçları henüz tam olarak Vitamin ve Mineralleri içerisinde barındıramıyor.

Hamileliğie (Gebeliğe) Hazırlık ve Folik Asit Tüketi mi

Sağlık ve Dengeli Beslenmek için Hamilelik Öncesi de Gebelik sürece kadar önemli. Özellikle de Folik Asit söz konusu ise… Ancak hamilelikte Bebeğin Gelişimi üzerinde oldukça etkili olduğu ileri sürülen Folik Asit içeren gıdaları sofralardan eksik etmemek gerekir. Çünkü Nöral Tüp Defekti adı verilen Doğumsal Sakatlıkları önlemeye yardımcı olduğu biliniyor. Özellikle Spina Bifida hastalığının (Bebeklerde Omuriliğinin Bir Kısmının Açık Olması) sofralarda Folik Asit açısından oldukça zengin olan Karaciğer, Baklagiller ve Yeşil Sebze gibi gıdaları bulundurmaya ve tüketmeye özen gösterin. Hamilelik başladıktan sonra ilk on iki (12) hafta kullanmak üzere uzman doktorunuzdan sizden Folik Asit içeren Preperatları almanızı isteyeceğini de bilmeniz gerekir. Ancak sebze ve meyvelerden uzak bir beslenme hayatınız var ise, konu hakkında uzman hakime başvurmanız ve daha fazla bilgi edinmenizde fayda var.

Gebeliğe (Hamileliğe) Hazırlık – Fazla Kilolardan Kurtulun

Fazla kilolardan kurtulmak mümkün mü?. Fazla kiloları nasıl verebiliriz?. vs..vs… Fazla kilolardan kurtulmak, oldukça zor ve bir o kadar da zahmetli bir iş. Fazla kilolardan kurtulmak ve hatta İdeal kiloyu korumak durumunda kalmak, gerçekten sabır gerektiren bir durumdur. Ancak Hamilelik sonrasını ve sürecini düşünürsek, şimdiden önlem alınması gerektiğinin farkına varabilirsiniz. Alacağınız bu karar, sizin rahat bir Gebelik Dönemi geçirmenize ve Kolay Doğum yapmanıza çok yardımcı olacaktır. Ayrıca bu durum, Doğum sonrası verilecek kilolar ile pek uğraşamayacağınız anlamına gelir. Çünkü Kolay Doğum Sonrası sağlığınız üzerinde de olumlu etkisi olacağını hissedeceksiniz. Fazla kiloların üzerine gelen Hamilelik nedeni ile, aldığınız kilolar öncelikle, bacaklarınıza ve belinize daha fazla yük getirmesi demek olduğunu ve bu durumun ileride Bel Ağrıları çekmenize yol açabileceğini unutmamak gerekir.

Hamileliğe (Gebeliğe) Hazırlık ve Egzersize Başlama Zamanı

Anneler ve Anne adayları için Tekrar edecek Gebelik veya Yeni Anne Olacak Kadınlar, forumda ve zinde olmalarına dikkat ederse çok daha rahat, Doğum ve Hamilelik dönemi yaşayacaklardır. Gebelikte Egzersiz, doğumdan sonra oldukça faydalı bir spor dalıdır. Ayrıca forum tutan ve zinde kalan, Anneler ve Anne Adayları için doğum sonrası eski görünümlerine yakalamaları çok daha kolay olmuştur. Bu gibi durumları bilerek, Gebelik Öncesi Yapılanlar listesine de egzersizleri eklemek en doğru seçimdir. ( Hamilelik Öncesi Egzersizlere Başlamanızda Büyük Yarar Var ). Gün içerisinde özellikle sırt, bel ve karın kaslarını çalıştırarak Hafif Egzersizler ile başlamanızda fayda var.

Gebeliğe (Hamileliğe) Hazırlık ve Sigarayı Bırakın!

Hamilelik döneminden önce sık sık Sigara kullanmış Anne ve Anne Adayları için oldukça zor bir dönem. Gebelik Dönemi içerisinde Alkol ve Sigara kullanımı, yeni doğacak olan Bebek sağlığını ciddi şekilde etkilediği uzmanlar tarafından defalarca açıklanmıştır. Hamilelik Dönemi içerisinde sigarayı kesinlikle bırakmanız gerekir ve bu kararı verirken bebeğinizin sağlığını düşünmeniz size yardımcı olacaktır. Hamilelik Döneminde içilen her bir Sigara bebeğe giden temiz oksijenin kaybolması anlamına gelir. Uzmanlar tarafından yapılan araştırmalar, Sigara Bağımlısı (Tiryakisi) annelerin daha düşük kilolu Bebekler dünyaya getirdiğini gösteriyor. Ayrıca bu Bebekler Solunum Yolu Enfeksiyonu çekmesine ve dayanıksız Bebekler olmasına neden oluyor. Bu durum Bebekler için, diğer akranlarına göre genel Sağlık Sorunları olarak geri dönüyor ve bu tür Sigara dumanına maruz kalan bebeklerde ciddi Sağlık Sorunları görülebiliyor. Ayrıca beşik ölümleri tanımlanan, bebeğin ortada hiçbir neden yokken hayatını kaybetmesi (Ani ölüm) sendromu sebebiyle hayatını kaybetme oranı da çok daha yüksek. Doğumu zorlaştırıcı etkenlerin yanı sıra, Lohusalık Dönemi süt miktarının da azalacağını unutmamak gerekir.

Sigarayı tamamen bırakamıyor ve sigaradan vazgeçemiyorsanız, en azından günde 8 adet sigara kullanmaya ve sigaralı (Dumanlı) ortamlarda pasif içici durumundan uzaklaşmaya özen göstermelisiniz.

Hamileliğe (Gebeliğe) Hazırlık ve Doğum Kontrolü Bırakma Zamanı

Anne Adayı olmadan önce Doğum Kontrol Yöntemleri tercih ediyor ve kullanıyorsanız, bu yüzden uzman bir hekime başvurmanız gerektiğini unutmamanız gerekir. Uzman doktorunuzdan Doğum Kontrol yöntemlerinin bırakılması ardından ne zaman Hamile Kalınması gerektiği konusunda mutlaka bilgi edinmeniz gereklidir. Çünkü bazı Doğum Kontrol yöntemlerinin hassasiyeti var. Doğum Kontrol Hapları bırakıldıktan sonra en az bir (1) veya iki (2) ay Hamile kalınmaması gerekiyor.

Gebeliğe (Hamileliğe) Hazırlık ve Topsoplazma Testi

Hayvanları seviyor ve evinizde evcil, kedi veya köpek beslemek istiyorsunuz veya evinizde kedi ya da köpek var. Hamile kalmadan önce, kedi ve köpeğinizi evden uzaklaştırmanız gerektiğini düşünüyorsanız yapmanız gereken tek şey, Toksoplazma Testi yaptırmaktır. Çünkü kedi ve köpek dışkısından bulaşabilecek olan Toksoplazma, Gebelik esnasında oluşabilecek enfeksiyon ve bu enfeksiyonun bebeğe bulaşmasına neden oluyor. Rahim içine geçtiği durumlarda bebekte bazı kalıcı hasarlar oluşmasına sebep olabiliyor. Bu nedenle eğer test sırasında Toksoplazma olmadığınız teşhisi çıkarsa, kedi ve köpeğin dışkısının elinize temas etmemesi için dikkat etmeli ve özen göstermelisiniz.

Hamileliğe (Gebeliğe) Hazırlık ve Aşıların Yapılması

Hamilelik Öncesi Aşı, önemli ve takip edilmesi gereken bir durumdur. Gebelik Öncesi aşılanmayan Anneler, atken maddeler ile karşılaşması yalnızca kendisini değil, bebeğini de etkiler. Hamilelik sırasında veya Doğum esnasında taşınan enfeksiyon, bebeğe bulaştırma riski oldukça yüksektir. Bu nedenle Gebelik Öncesi Hapatit B, Tetanoz, Kızamıkçık Hastalıkları için bağışıklığınız yoksa ve bu aşıları yaptırmadıysanız, uzman doktorunuzdan yardım alıp Aşıları yaptırmanız gerekir.

Gebeliğe (Hamileliğe) Hazırlık ve İlaç Kullanımı

Hafif baş ağrıları meydana geldiği zaman elinizi hemen ilaçlara uzatıyorsanız, mutlaka dikkat etmeniz gereken hususların olduğunu unutmayın! Çünkü Hamilelik Öncesi kullandığınız İlaçlar konusunda çok daha hassas olmanız gerekir. Korunmayı bıraktığınız ve Hamile kalma olasılığınız göz önünde bulunarak, uzman doktorunuza danışmandan ilaç almaktan kaçının. Çünkü Uzmanlar, Erken Hamilelik Dönemi için İlaçlar, Plasentadan geçerek Bebek gelişimini olumsuz yönde etkilenebileceğini açıklıyorlar. Ayrıca uzman doktorunuza başvurmanız gereken durumlarda, doktorunuza Hamile olabileceğiniz ihtimali mutlaka hatırlatmayın unutmayınız.

Hamileliğe (Gebeliğe) Hazırlık ve İş Ortamında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Hamilelik Öncesi, iş ortamınız ve Hamilelik sürecinde dikkat etmeniz ve gözden geçirmeniz çok önemlidir. Yoğun bir halde sigara içilen bir iş yerinde hem kendi sağlığınız hemde Hamilelik sürecini hemde Bebeğin sağlığı göz önünde bulundurarak bazı önlemler alınması için uyarılarda bulunmalısınız. Ayrıca kimyasal ve radyasyon gibi maddelerin açığa çıktığı gibi ortamlarda çalışmak zorunda olan Anne ve Anne Adayları da durumu ilgili yöneticiler ile paylaşarak gerekli önem alınmasını rica edebilirler.

Gebeliğe (Hamileliğe) Hazırlık ve Doktor Kontrölü

Önceleri hamileliğin başlaması ile birlikte, uzman bir hekime başvurulurdu. Oysaki şimdilerde Hamilelik için Karar alınması ile birlikte bu süreç başlamış oluyor. Çünkü Sağlıklı Gebelik sürecinin yaşanması için annenin kendi sağlığından emin olmak gerekiyor. Hamilelik konusunda başvuracağınız Uzman Doktor, sizi Muayene edecek ve bazı Kan Testleri isteyecektir ve Ultrasonografi ile inceleyecektir. Böylece Gebeliğe hazırlık dönemine başlamadan önce, herhangi bir sorunla karşılaşıp karşılaşmayacağınızı konusunda gerekli önemleri alabilirsiniz. Ancak uzman doktorunuza eşiniz ile birlikte gitmeniz gerektiğini unutmamalısınız. Çünkü eşiniz de bazı riskler ile ortağınızdır. Örnek; eşinizin Kan grubu, ailesinde genetik geçişli bir Hastalık taşıyıp taşımadığını, sürmekte olan Hastalık nedeni ile kullandığı İlaçlar gibi birçok etken, Sağlıklı Hamilelik Süreci etkileyen faktörlerden sadece bir kaçıdır.

Gebeliğe (Hamileliğe) Hazırlık Dönemine Dikkat Gebeliğe (Hamileliğe) Hazırlık Dönemine Dikkat Gebeliğe (Hamileliğe) Hazırlık Dönemine Dikkat

Anne Portal Yorum

Sizde bu siteye giriş yapabilir ve yorum yazabilirsiniz.