Gebe kalmadan önce yapılması gerekenler  25 Haziran 2013

Gebe kalmadan önce yapılması gerekenler

Op. Dr. Numan Bayazıt, Gebe Kalmadan Önce Yapılması Gerekenleri anne ve anne adayları için anlattı…

Katıldığım bir panelde söz alan dinleyicilerden biri “”Dört (4). çocuk doğurdum, hiç de doktora gitmedim, hepsi sapasağlam”” diyerek Gebelik takibi ile ilgili kendi düşüncesini söylemişti. Ondan sonra söz alanların başına gelenler ise sanki O’na ”cevap” gibi idi. Bunlardan bir tanesi uzun yıllar süren Kısırlık döneminden sonra kendiliğinden Gebe kalmış ancak ilk üç (3). aydan sonra bebeğin sakat olduğu anlaşılarak Kürtaj yapılmıştı. Birkaç soru ile kadının Polikistik Over Sendromu” olduğu anlaşılıverdi. Annesinde Şeker Hastalığı vardı ve büyük olasılıkla kendinde de olduğundan Bebek sakat kalmıştı. Polikistik over sendromu ve tip2. şeker sıklıkla birlikte bulunur ve ailesel geçiş gösterir. Yüksek şeker ise bebekteki sakatlıkların en iyi bilinen sebeplerindendir. Bir başka kadının yanındaki 15. yaşlarındaki oğlu ise Spastikti. Doğumdan sonra Sarılık çıkmış. Bu sık rastlanan ve Fototerapi ile oldukça kolayca iyileşen bir durumdur. Ailenin ihmalinin sonucu gerçekten çok ağırdı. Bunun gibi başka örnekler de vardı. Bunlar, basit gibi görünen öneri ve önlemlerin aslında ne kadar çok önemli olduğunun kanıtıdır.

Çok sık rastladığımız sevimsiz bir durum kadının Gebe olduğunun farkında olmadan röntgen çektirmesi, bir takım ilaçlar kullanması veya buna benzer bir şey olmasıdır. “”Bu bebeği istiyoruz ancak ya bir şey olmuşsa?””. Ne yazık ki hala, kadınların yarısı Gebe kaldıklarını sonradan fark etmektedir. Yukarıdaki durumlar da bunun doğal sonucudur. Demek ki sağlıklı bir gebeliğin iyi Doğum Kontrolü ile başladığını söyleyebiliriz. Doğum kontrolü bırakılmadan üç (3). ay önce uzman doktora başvurulmalıdır.

Önce Anne adayının genel Sağlık Kontrolü yapılır. Aşırı kilolu olanların kilo vermesi, aşırı zayıf olanların kilo alması tevsiye edilir. Varsa Alkol ve Sigara bırakılır. Ailede genetik bir sorun varsa uzman Danışmanlık Hizmeti alınmalıdır.

Gebelikte karşılaşıldığında bebeğe zarar verebilen infeksiyonlara karşı bağışıklık durumu kontrol edilip gerektiğinde aşı yapılır. Kızamıkçık, eğer daha önce geçirilmedi ise, Suçiçeği ve Anne Adayı riskli grupta ise, (hemşireler gibi) hepatit B bunlardandır. Artık grip aşısını da tavsiye ediyoruz. Gebelikten önce ya da ilk üç (3). aydan sonra yapılabilir.

Hipertansif anne adayları bir kısım ilaçlarını gebelikte devam edebilirler bazıları ise kesilmelidir (örnek; coversyl, inhibace).

Yüksek şeker ilk üç (3). ayda bebekte anomali riskini arttırır. Şeker hastaları gebe kalmadan önce kesinlikle kontrol altına alınmalıdır.

Tiroid hastaları ilaçlarına gebelikte de devam edebilirler. İlaç kullananlar, daha önce Tiroid Hastalığı geçirenler ya da yüksek risk altında olanlar ilk üç (3). ayda hipotiroidi açısından taranmalıdır. Gebelikte sıklıkla ilaç dozunun arttırılması gerekmektedir. Aksi halde hipotiroidi bebekte kalıcı etkilere neden olmaktadır. Tiroid testinin bütün gebelerde yapılması ise, gereksiz görülmektedir.

Gebe kalmayı planlayanların üç (3). ay önceden günde 400. mikrogram folik asit almaya başlaması gerekir. Bu “nöral tüp defekti” adı verilen baş ve omurgada açılmalarla kendini gösteren (ensefalosel, spina bifida gibi..) anomalilerin azalmasını sağlar. Daha önce böyle doğum yapanlarda doz 4. miligrama çıkılır. Yüksek dozdan fayda görebilecek diğer kişiler şeker hastaları, ilaç kullanan epilepsi, yakın akrabada nöral tüp defektli doğumu olanlar hastalarıdır.

Op. Dr. Numan BAYAZIT

Kadın Hastalıkları ve Doğum

Gebe kalmadan önce yapılması gerekenler Gebe kalmadan önce yapılması gerekenler Gebe kalmadan önce yapılması gerekenler

Anne Portal Yorum

Sizde bu siteye giriş yapabilir ve yorum yazabilirsiniz.