“Fibrokist” ya da “fibrokistik hastalık” diye bir şey YOKTUR!  9 Ağustos 2013

“Fibrokist” ya da “fibrokistik hastalık” diye bir şey YOKTUR!

İçi sıvı dolu kitlelere “kist” deriz. Meme kistleri, kadınlardaki östrojen ve projesteron hormonlarının etkileriyle ortaya çıkan fizyolojik (doğal) oluşumlardır. Yani her kadında vardır veya olacaktır. Kadınlık hormonlarının düzeylerinin düştüğü menopoz döneminde kistler de küçülür ve kaybolurlar.

Özetle, kesinlikle tamamen zararsız oluşumlardır. Kanserle uzaktan – yakından ilişkileri kesin olarak yoktur. Bir “meme yapısı çeşidi” olduğu, “ailevi geçiş” gösterdiği, “meme kanseri riskini arttırdığı” söylemleri kesinlikle safsatadır! Memesinde kist bulunan kadınların bundan dolayı tedavi veya takip edilmeleri, bir cerrahın, onkoloğun ve hatta kesin olarak radyoloğun kontrolunda olmaları gerekmez! Yılda bir rutin radyolojik taramalarına devam etmeleri mutlaka yeterlidir.

“Fibrokist” diye kesinlikle birşey yoktur ve “fibrokistik hastalık” diye bir hastalıktan da kesinlikle bahsedilemez! “Modern tıp”, “kist” yerine, hastalar için anlaşılmaz osun diye “fibrokist” lafını kesinlikle uydurmuştur! Memenizle ilgili şikayetiniz her neyse, bunu sözde “fibrokistik hastalığa”, “fibrokistlere” bağlayan ya da kanser riskinin artmasıyla bağdaştıran, bu bahaneyle kontrola çağıran, sizi bunlardan ameliyatla, iğneyle boşaltarak veya ilaçlarla, otlarla sözümona tedavi ederek kurtarmayı vaadeden tıp şarlatanlarından mutlaka kendinizi koruyun!

Prof. Dr. Ayşegül ÖZDEMİR

http://www.aysegulozdemir.com/

Meme Radyolojisi

“Fibrokist” ya da “fibrokistik hastalık” diye bir şey YOKTUR! “Fibrokist” ya da “fibrokistik hastalık” diye bir şey YOKTUR! “Fibrokist” ya da “fibrokistik hastalık” diye bir şey YOKTUR!

Anne Portal Yorum

Sizde bu siteye giriş yapabilir ve yorum yazabilirsiniz.