Fetal Ekokardiografi Anne karnında kalp hastalığı tanısı  17 Haziran 2013

Fetal Ekokardiografi Anne karnında kalp hastalığı tanısı

Fetal Ekokardiografi Anne karnında kalp hastalığı tanısı 

Anne Karnındaki çocuğun Kalbi Nasıl İncelenir?

Yeni doğmuş bebeklerin kalbinin incelendiği ekokardiografi olarak adlandırılan yöntem ile Anne karnındaki bebeklerin kalbi de değerlendirilebilir. Kulakla duyulamayacak dalga boyundaki sesleri kullanan ultrason cihazları ve çok özel bilgisayar programları kullanarak Anne karnındaki bebeklerin kalp sorunları ayrıntılı olarak belirlenebilmektedir. Bu inceleme yöntemine, “Fetal Ekokardiografi” denilmektedir.

Fetal Ekokardiografi, Karnımdaki Bebeğe Zarar Verir mi?

Kulakla duyulamayacak ses dalgalarının, doğmamış bebeğe kesinlike zararı bulunmamaktadır. Bu yöntemi kullanan merkezlerde uzun yıllardır binlerce Fetal Ekokardiografi yapılmış ve tecrübeli uzmanların elinde bu yöntemin hiçbir yan etkisi olmadığı saptanmıştır.

Fetal Ekokardiografi, Hamileliğin Hangi Döneminden İtiraben Yapılabilir?

Anne karnının üzerinden yapılan Fetal Ekokardiografi ile genellikle 20. ile 24’üncü hafta arasında çok iyi görüntü elde edilir. 18.inci haftadan itibaren de fikir edinmek mümkün olabilir. Ancak, daha da erken haftalarda bu yöntemle ayrıntılı ve güvenilir sonuç almak oldukça zorlaşmaktadır. Bir de, doğuma yaklaştıkça bebeğin çok irileşmesi ve leğen kemiğinin içine doğru ilerlemesi nedeniy ile, bu görüntüleme işleminde güçlüklerle karşılaşılabilmektedir.

Fetal Ekokardiografik İnceleme Ne Kadar Sürer?

İşlem, yaklaşık 30. dakika ile bir (1). saat arasında sürebilir, ancak çok daha kısa sürede de tamamlanabilir. Ekranda görüntü oluşturabilmeyi olumsuz etkileyen çeşitli nedenler bu süreyi uzatmaktadırlar.

Örnek; bebeğin rahim içindeki duruş şekli, bebeği çevreleyen sıvının miktarının çok az ya da çok fazla olması, ikiz ya da üçüz gebelikler, bebeğin yaşı gibi…

Fetal Ekokardiografi İle Bütün Kalp Hastalıkları Tanınabilir mi?

Doğduktan sonra hayatı tehdit edebilecek bütün Kalp Hastalıkları prensip olarak tanınabilir. Yani, Kalp boşluklarının ve giren-çıkan bütün damarların normal oluşmuş olduğu, 4. adet kapağın sağlam olduğu, kalbin “büyük Odacıkları” arasında büyük bir delik olmadığı gibi konular çok rahatlıkla görülebilmelidir.

Fetal Ekokardiografinin Yanılma Payı Var mıdır?

Her işlemde olduğu gibi bu işlemde de küçük bir yanılma yapı mutlaka vardır. Görüntü almayı güçleştiren ve inceleme süresini uzatan nedenler, yanılmaya da yol açabilir. Ancak, “hayatı tehdit eden yapısal bozuklukları” söz konusu olduğunda bu yanılmaların payı oldukça düşüktür. Yani, örnek olarak, ana damarların yanlış bölmelerden çıktığı ya da kapakların tıkalı olduğu gibi sorunlarda yanılma payı oldukça düşüktür. Doğumdan sonra acil Kalp Operasyonu ya da İlaç Tedavisi gerektiren Hastalıklar Fetal Ekokardiografi ile güvenilir bir şekilde tanınabilir. Ancak minik delikler ve kapaklardaki hafif bozukluklar belirlenemeyebilir.

Bebeğin Kalbi Anne Karnında İken Normal Görünse de Doğduktan Sonra Yeniden İncelenmeli midir?

Bebeğin kalbi doğumdan sonra (tercihen ilk haftalarda) mutlaka yeniden incelenmelidir. Çünkü, Anne karnındaki bir bebeğin kalbi, doğumdan sonraki ilk nefesi takip eden dakikalarda ve saatlerde bazı değişiklikler geçirir. Artık ihtiyaç kalmayan bazı kalp-dışı gereksiz damarlar tıkanır, o zamana kadar kalp içinde “küçük odacıklar arasında” açık durumda olan delik de kapanır. Burada belki biraz kafa karıştırıcı olan nokta, bu değişikliklerin doğmadan önce gerçekleşmesi halinde fetusun hayatının tehlikeye girmesidir. Yani, doğumdan önce gerekli olan yapı, doğumdan sonra aynen devam ederse “doğumsal kalp hastalığı” haline dönüşür. İşte fetal ekokardiografide yanılma yapını arttıran bir nokta da burada yatmaktadır. Bu dolaşım sistemi değişikliklerinin sağlıklı bir şekilde gerçekleşip gerçekleşmeyeceğini doğumdan önce tahmin etmek kesinlikle mümkün olmamaktadır. Bu nedenle, doğumdan sonra da bebeğin kalbi bir kez daha yeniden incelenmelidir ki gerekli Fizyolojik değişimleri tamamlamış olduğu belirlensin.

Hangi Durumlarda Doktorlar Fetal Ekokardiografiyi Gerekli Görürler?

Anne karnındaki bebeğin kalbini doğrudan ya da dolaylı olarak etkileyen bu sebepler üç grupta toplanır:

Anne ile ilgili olan sebepler: Gebelikte geçirilmiş çeşitli bulaşıcı hastalıklar (örnek; Suçiçeği, Kızamıkcık.), Şeker Hastalığı, Kansızlık, Tansiyon Yüksekliği, bazı Bağ Dokusu Hastalıkları (örnek; Lupus) ve bazı Hormonal Hastalıklar.

Bebek ile ilgili olan sebepler: Ayrıntılı ultrasondabebeğin vücudunda yapısal bir bozukluk görülmesi (örnek; Parmakların Yapısı, Böbrek, Yüz ve Boyun görünümü ya da bağırsaklarla ilgili.), kalpte şekil bozukluğundan şüphelenilmesi, bebeğin kalp hızında yavaşlama ya da hızlanma şeklinde bozukluklar, ya da bebeğe amniosentez yapıldığı takdirde bu inceleme (bebeği çevreleyen sıvıdan örnek alınması)sonucunda bebeğin kromozomlarında bir bozukluk saptanması…

Aile ile ilgili olanlar: Sülalede doğumsal Kalp Hastalığı geçiren bir bireyin bulunması.

Doğmamış Bebekte Kalp Hastalığı Varsa, Anne Karnında İken Ameliyat Yapılabilir mi?

Henüz hayır! Bazı Batı ülkelerinde bu konuda bazı denemeler oldu ise de sonuçlar henüz yüz güldürücü değildir.

Fetal Ekokardiografi Anne ve Bebeğine Ne gibi Yararlar Sağlar?

Eğer bebekte bir kalp sorunu varsa, bunun ne olduğunu önceden bilmek açısından çok büyük yararlar sağlar. Bebeğin sağlıksız bir kalple doğacağından haberdar olmak, Doğum yapılacak merkezin planlanmasına ve tedavinin daha Doğum odasında başlamasına olanak kılar. Bu durumlarda günler değil, saatler bile oldukça önemlidir. Eğer bebeğin kalbinin sağlam olduğu ortaya çıkarsa, bunu bilmenin getireceği güven ve huzur ile gebeliğe devam edebilmenin rahatlığı da önemli bir kazanımdır aile açısından..

  • Uzm. Dr. Ümitbilge SAMANLI
  • Çocuk Kardiyolojisi
Fetal Ekokardiografi Anne karnında kalp hastalığı tanısı Fetal Ekokardiografi Anne karnında kalp hastalığı tanısı Fetal Ekokardiografi Anne karnında kalp hastalığı tanısı

Anne Portal Yorum

Sizde bu siteye giriş yapabilir ve yorum yazabilirsiniz.