Ertesi gün hapları  11 Temmuz 2013

Ertesi gün hapları

Ertesi gün hapları Bir doğum kontrol yöntemi değildir.

Korunmasız cinsel ilişkide bulunulduktan sonra ya da kullanılan doğum kontrolunun başarısız olma ihtimaline karşı (prezervatifin yırtılma, delinme, yerinden çıkması gibi) oluşabilecek kesin olmayan ancak muhtemel gebeliğin önlenmesinde uygulanır. Bir başka kullanım alanı da tecavüz vakalarında kadının gebe kalmasının engellenmesidir.

Korunmasız cinsel ilişkiden sonra ilk 72. saat içinde yüksek doz östrojen ve progesteron hormonu olarak adlandırılan hap ağız yoluyla alınır. Bu haplar rahim iç zarının özelliğini bozarak döllenmiş yumurtanın rahim içerisine yerleşimini kesin olarak engeller. 12. saat içinde doz tekrarlanır, eğer adet gecikmesi olur ise kesinlikle gebelik araştırılmalıdır.

Eczaneler başta olmaz üzere, Ertesi Gün Hapları değişik isimlerde reçetesiz olarak satılmaktadır. Koruyuculuk oranı ilk 24. saat içinde alınır ise yaklaşık olarak ortalama yüzde 95, ikinci gün yaklaşık olarak ortalama yüzde 85, üçüncü gün yaklaşık olarak ortalama yüzde %58 dir, 72. saat sonunda koruyuculuğu kesinlikle son derece düşüktür.

Ertesi gün hapları ancak çok özel durumlarda uygulanması gereken bir yöntemdir ve kesinlikle alışkanlık haline getirilmemelidir.

Yüksek doz östrojen içerdiği için doğum kontrol hapı kullanması sağlık açısından sakıncalı olan kişilerde son derece tehlikeli olabilir. Ayrıca kesinlikle koruyuculuğunun %100 olmadığını bilmek ve unutmamak gerekir. Oluşmuş bir hamilelik üzerine etkisi kesinlikle yoktur, yani düşüğe kesinlikle sebep olmaz.

Mide bulantısı, kusma, meme hassasiyeti, baş ağrısı, karın ağrısı ve lekelenme tarzında kanama gibi yan etkiler görülebilir.

Op. Dr. H.Yeşim YERÇOK

Kadın Hastalıkları ve Doğum

Ertesi gün hapları Ertesi gün hapları Ertesi gün hapları

Anne Portal Yorum

Sizde bu siteye giriş yapabilir ve yorum yazabilirsiniz.