Erken menopoz  10 Ağustos 2013

Erken menopoz

Premature ovarian failure (POF) olarak da isimlendirilir. 40 yaşından önce kesin olarak adetten kesilmektir. Maalesef 100 kadından birinde rastlanmaktadır. 30 yaşın altında görülme sıklığı ise 1000 de birdir.

Genetik, enzimatik, otoimmün, viral, cerrahi, kemoterapi ya da radyoterapiye bağlı olabilir. Altta yatan hastalığın teşhis ve tedavisinin yumurtlamaları geri döndüreceğine dair kesin olarak kanıt yoktur.

Çalışmalar hastaların yaklaşık olarak ortalama 50’sinin yumurtalıklarında halen yumurta bulunduğunu göstermiştir. Bunlar yıllar sonra kendiliğinden büyüyebilmekte ve bir kısmı çatlamaktadır. Hastaların yaklaşık olarak ortalama 5-10’unda kendiliğinden gebelik olmaktadır.

Menopozun söz konusu olduğu sürede ise kadının kendi yumurtası ile tüp bebek uygulanamaz. Bu hastalar donasyon olarak adlandırılır, yani yumurta bağışından faydalanabilirler. Burada başkasından alınan yumurta, tüp bebek yöntemleri kullanılarak erkeğin spermi ile döllendirilip oluşan embriyolar kadının rahmine nakledilmektedir. Ülkemizde yasal izin olmadığı için bu uygulama yapılmamaktadır. Bazı hastalar Kıbrıs, Avrupa ya da Amerika’ya giderek yumurta almaktadırlar.

Menopozun kısa ve kesin olarak uzun vadeli etkilerinden korunmak için ise mutlaka hormon tedavisi önerilir. Bu tedavinin yumurtlama ve oluşabilecek gebelik üzerine olumsuz etkisi kesin olarak yoktur. Adet görülmezse test yapıp ilacı kesmek mutlaka yeterlidir.

Op. Dr. Numan BAYAZIT

Kadın Hastalıkları ve Doğum

Erken menopoz Erken menopoz Erken menopoz

Anne Portal Yorum

Sizde bu siteye giriş yapabilir ve yorum yazabilirsiniz.