Erken Alzheimer hastalarında yaygın  15 Temmuz 2013

Erken Alzheimer hastalarında yaygın

Uzmanlar tanı konulmamış gizli şeker ve şeker hastalıklarının erken Alzheimer hastalarında yaygın olduğunu belirtti. Georgetown Üniversitesi’nden nörolog Dr. R. Scott Turner orta hafif Alzheimer hastaları üzerinde yaptığı bir yıllık bir araştırmada bu bulgulara rastladı. Çalışmanın hedefi eğer kırmızı üzüm ve kırmızı şarapta bulunan bileşen resveratrol orta hafif Alzheimer hastalarının kanındaki şeker seviyesini değiştirebiliyorsa saptayabilmekti.

Turner bu grup hastadan buldukları karşısında şok olduğunu çünkü halihazırda doktor kontrolünde olduklarını ve bilinen diyabet hastalıklarının çalışma dışında tutulduğunu söyledi. Turner “Gizli şekeri olan hasta sayısı beklenenden fazlaydı. Gizli şeker olduğunu bilmeyen çok sayıdaki insan karşısında şaşırdım. Çünkü bu insanlar iyi bir tıbbi bakım görüyorlardı” dedi.

İnsanlar ilkin açken glükoz tolerans testine tabii tutuldu sonra yemek yedikten iki saat sonra tekrardan test yapıldı. Sindirim boyunca kandaki şeker seviyesi artıyor pankrasın ürettiği insülin onu düşürüyor. İki saatten sonra yüksek şeker seviyesi gizli şeker ve diyabeti ortaya koyuyor, eğer seviye yüksek olursa.

128 hastanın beşinde (yüzde 4) bozuk aç glükoz seviyesi vardı. Bu arada yüzde 2’sinde tip-2 diyabet bulundu. 125 hastada iki saatlik test yapıldıktan sonra, yüzde 30’unda glükoz intorelansı varken yüzde 13’ünde sürekli diyabet çıktı. Uzmanlar bulguların, hastaların yüzde 43’ünde iki saatte bozulmuş glükoz törelansı veya diyabet olduğunu gösterdi.

Turner “Gizli şeker ve diyabet Alzhemer’ı nasıl etkiliyor?, İnflamasyon ile bağlantılı Alzheimer gizli şekeri tetikliyor mu? Veya tersine bir ilişki mi var? gibi soruların sorulabileceğini söylüyor. Turner “Çalışma, soruları yanıtlamak tasarlanmasa da önemli ipuçları veriyor. Gizli şeker testi nörologlar tarafından önerilmese de bu sonuçlar belki erken Alzheinmer hastaları için uygulanabilir” dedi.

gazeteport.com.tr

Erken Alzheimer hastalarında yaygın Erken Alzheimer hastalarında yaygın Erken Alzheimer hastalarında yaygın

Anne Portal Yorum

Sizde bu siteye giriş yapabilir ve yorum yazabilirsiniz.