Emziren anneler mamografi çektirebilir mi ?  11 Temmuz 2013

Emziren anneler mamografi çektirebilir mi ?

Emziren annelerin mamografi çekimi ile ilgili endişeleri genellikle şudur:

“Radyasyon sütümü etkiler mi? ve bu yolla bebeğime zarar verir mi?”

Bir diğer olası soru, emzirme döneminde yapılan mamografinin tanısal yararı olup olmayacağı ile ilgilidir.

1. X ışınları, yani radyasyon, annenin sütünü kesinlikle etkilemez. Mamografi çekiminden hemen sonra süt vermenizde kesinlikle bir sakınca yoktur. Aynı şey meme ultrasonografisi ve Magnetik Rezonans (MR) için de bu durum geçerlidir.

2. Mamografide emzirme dönemindeki memenin görüntüsü emzirme dönemi dışındaki görüntüsünden oldukça farklıdır. Farkı oluşturan, emzirme döneminde meme dokusunun artan yoğunluğudur. Yoğunluk artışının nedeni süt bezlerinde yapılmakta olan ve süt kanallarını da dolduran süt salgısıdır. Sık emziren annelerde çok daha fazla süt üretimi olduğu için meme yoğunluğu çok daha fazladır. Memenin yoğun görüntüsü mamografinin duyarlılığını (hassasiyetini) bir miktar azaltır ancak bütünüyle yararsız hale getirmez. Bütün mesele tanı yöntemlerini en yararlı ve faydalı olacakları şekilde seçmek ve sıralamaktır. Kullanılacak tanı yöntemlerini en uygun şekilde seçmek ve sıralamak kesinlikle radyoloğun sorumluluğudur. Dolayısıyla, radyoloğunuz sizin durumunuzda tanı için mamografiden yararlanabileceğini söylüyorsa kesinlikle dikkate almalısınız. Bebeğinizin yanınızda olması ve mamografi çekiminden hemen önce emzirmeniz halinde meme yoğunluğu çok az azalacaktır.

Yöntem belirleme sorumluluğunu radyoloğunuza veriniz; mamografi ve diğer meme görüntüleme yöntemleri ile ilgili bütün sorularınızı kesinlikle radyoloğunuza yöneltiniz. Farklı branşlardan doktorların radyolojik yöntem seçiminde isabetsiz olabileceklerini ve radyolojik tanı koymada da yetkisiz olduklarını kesinlikle unutmayınız…!

Prof. Dr. Ayşegül ÖZDEMİR

Meme Radyolojisi

Emziren anneler mamografi çektirebilir mi ? Emziren anneler mamografi çektirebilir mi ? Emziren anneler mamografi çektirebilir mi ?

Anne Portal Yorum

Sizde bu siteye giriş yapabilir ve yorum yazabilirsiniz.