Emziren Anneler Diyet Yapabilir mi ?  12 Haziran 2013

Emziren Anneler Diyet Yapabilir mi ?

Emziren Anneler Diyet Yapabilir mi  ?

Günümüzde bütün Anneler emzirmek istiyor. Artık Bebek için en sağlıklı besinin Anne Sütü olduğu herkes tarafından kabul görmüş bir gerçek. Emziren bir Anne nasıl beslenmeli? Diyet yapabilir mi? Emziren Anne kilo almak zorunda mı, kilo vermek sağlıklı ve normal kiloda olmak anne için ilk dönemde hayal mi?.. gibi birçok sorunun cevabı ise hala tartışılıyor…

Birçok Anne kendisini ve bedenini tamamen arka plana itip Emzirmeye ve bebeğe odaklanır. Bu durumda birçok beslenme hatasını beraberinde getirir. Sütün artması ümidiyle Yağ ve Şeker zengini yüksek enerjili yiyeceklerden oluşan beslenme uygulamaları ve süt kesilir endişesi ile sürekli bir şeyler yeme davranışları devam eder. Böylece Emziren Anne, Doğum kilolarından ve Doğum şişliğinden bir türlü kurtulamaz. Doğum Sonrası kiloları üzerine yapışmış ve yeni kilolarda sürekli gelmeye devam etmektedir. Sonuç ta her şeye rağmen süt üretimi de azalabilmektedir.

Emzirme Dönemi içinde bulunulan Psikolojik ve Fizyolojik durum açısından özel bir dönemdir. Emziren Annenin Sağlıklı, yeterli ve Dengeli Beslenmesi oldukça önemlidir. Bu durumda konunun uzmanı bir diyetisyenden yardım almak en yerinde karar olur. Yeterli Süt verimi için Sağlıklı bir Beslenme Programı şarttır.

Laktasyon Dönemi adı verilen bu dönem beslenmede amaç; sütün verimliliğini, içeriğini arttırmak ve annenin mineral, vitamin ve besin elementleri depolarına zarar vermeden Sağlıklı beslenmesini sağlamaktır. Böylece annenin mümkün olduğunca çabuk ve Sağlıklı bir şekilde Sağlıklı kilosuna ulaşması sağlanırken, bebeğinde mümkün olabilecek en Sağlıklı Beslenme şekli olan Anne Sütü ile beslenme maksimum verimlilikte sağlanabilmektedir.

Bebeklerini emzirmeye devam eden anneler; her yiyecekten yerim mantığından, hızlı kilo verdirdiğini iddia eden standart ve düşük kalorili Zayıflama diyetlerinden uzak durmalıdırlar. Emziren bir annenin eski formuna kavuşmasının en kolay ve sağlıklı yolu bebeğini emzirmeye devam etmesidir. Anne bebeğini emzirmeye devam ettikçe, süt üretimi artar ve buna bağlı olarak harcadığı enerji miktarında da artış olur. Emziren anne emzirdiği dönem boyunca daha hızlı incelir. Bu dönemde tüketilen protein miktarı da önem taşır. Yeterli miktarda protein tüketilmemesi ya da proteinin yanlış kaynaklardan karşılanması süt verimliliğini azaltabilir.

Bebeklerini emzirmeye devam eden Kadınlar beslenmesinde Vitamin ve minerallerin de yeterli miktarda yer alması gereklidir. Çünkü bu dönemde iyot, kalsiyum, demir yetersizliği oluşabilir. Bu sorunlar gelecek dönemde Anne sağlığını olumsuz etkiler.

Anne sütünün bileşimi, kokusu ve tadı annenin beslenmesinden etkilenir. Yeterli dengeli ve çeşitli beslenen annelerin sütü diğer annelere göre daha kaliteli ve bebeğe daha uygun olur. Bu nedenle, emziren annelerin bir diyetisyene danışarak kendilerine ve durumlarına özel bir Beslenme Programı takip etmeleri ve başka herhangi bir zayıflama metodundan kaçınmaları gerekir.

Süt verimliliğinin artmasında en önemli etkenlerden biri de günlük sıvı tüketimidir. Anne yeterli miktarda sıvıyı doğru içeceklerden karşılamalıdır. Bazı içeceklerin süt miktarını arttırmak yerine vücuttan su kaybını arttıracağı çok iyi bilinmelidir.

Anneler unutmayın… Siz bu dönemde ne kadar sağlıklı beslenirseniz, bebeğiniz de o kadar sağlıklı olacaktır. Sağlıklı Beslenme, Sağlıklı yaşamın en önemli garantisidir. Bebeğiniz ve sizin için son derece hassas olan bu dönemde mutlaka bir diyetisyenden yardım almalısınız.

Dyt. Nilşahin GÜRHAN

Diyetisyen

Emziren Anneler Diyet Yapabilir mi ? Emziren Anneler Diyet Yapabilir mi ? Emziren Anneler Diyet Yapabilir mi ?

Anne Portal Yorum

Sizde bu siteye giriş yapabilir ve yorum yazabilirsiniz.