Embriyo Transferi Nedir? Nasıl Yapılır?  12 Temmuz 2017

Embriyo Transferi Nedir? Nasıl Yapılır?

Embriyo transferi, tüp içinde yapılan döllenme işlemi (IVF) sonrası gelen basit bir prosedürdür ve genellikle döllenme işleminin en basit ve son adımı olarak düşünülür. Embriyo transferinin amacı, döllenme prosedürünün kolaylaşmasını sağlamaktır.

Ne Zaman Yapılır?

Embriyolar, anne rahmine genellikle 2 ile 8 hücre aşamasında transfer edilir. Transfer işlemi, yumurtaların alınmasından sonraki 1.günden 6.güne kadar herhangi bir zamanda, ancak genellikle 2 ile 4.günler arasında yapılır. Daha sonra hasta, embriyonun nakli için kliniğe geri döner. Bu süreçte embriyolar rahme yerleştirilir. Bu işlemi takiben, anne adayı genellikle 4 ile 6 saat sonra taburcu edilir. Bundan sonra artık erken gebelik belirtileri gözlemlenmeye başlanır.

Embriyo Transferi Riskli Mi?

Bu işlem ile ilgili riskler, asgari düzeydedir. Bazen, embriyo transferi sırasında embriyonun kaybedilmesi ya da fallop tüpü gibi yanlış yerlere yerleştirilmesi gibi durumlar görülebilmektedir. Ancak bunlar nadir görülür. Bazı kadınlarda işlem sırasında hafif kramplar görülebilir, ancak bu işlem genellikle ağrısızdır.

Embriyo transferi yapıldıktan sonra hastanın, döngüsünün sonucunu etkilemek için yapabileceği hiçbir şey yoktur. Transfer sonrasında yatak istirahatinin ya da normal aktivitelerin devam etmesinin sonucu etkilediğine dair bir kanıt bulunmamaktadır.

Bazı doktorlar, embriyo transferi sonrasında 24 saat dinlenme önerebilir. Ancak genel olarak en kısa sürede günlük yaşantıya dönülmesi tavsiye edilir. Bazı hastalar istirahat etmeyi tercih ederler; çünkü bunu yaparak gebelik şanslarını arttırabileceklerini düşünürler. Ancak yukarıda da söylediğimiz gibi, bunun sonucu etkilediği ile ilgili bilimsel olarak kanıtlanmış bir veri bulunmamaktadır.

Embriyo Transferi Nedir? Nasıl Yapılır? Embriyo Transferi Nedir? Nasıl Yapılır? Embriyo Transferi Nedir? Nasıl Yapılır?

Bu yazı yoruma kapalıdır.