Doğum Sonrası Depresyon (PND)  30 Haziran 2013

Doğum Sonrası Depresyon (PND)

İntiharlara kadar götürebilen, “Doğum Sonrası Depresyon” her 10. anneden birinde görülmektedir. Doğum Sonrası Depresyonun belirtileri şiddetine bağlıdır. Bu durumdaki Anneler korku ve umutsuzluk hissedebilirler. Anne, çok ağır durumlarda kendisine, bebeğine veya başkalarına zarar verme düşüncelerine sahip olabilir. “Doğum Sonrası Depresyon” (PND) ile başa çıkabilmek için en etkili ilaç, aile desteğidir.

Doğum sonrası depresyonun şiddetinin hafif ve kısa süreliden çok ağır ve uzun süreliye kadar değişiklik gösterebilmektedir. Her 10. anneden birinin doğum sonrası depresyona girmektedir. PND’nin belirtileri de şiddetine bağlıdır. Bu durumdaki kişi günlük yaşamın getirileriyle başa çıkmakta her geçen gün biraz daha zorlanabilir. Bu anneler, umutsuzluk ve korku hissedebilirler. Bazı anneler ise panik atak geçirebilir ya da çok gergin ve alıngan olabilirler. Ayrıca annelerin iştahlarında ve uyku düzenlerinde de değişiklikler meydana gelebilir ve çok ağır durumlarda psikotik bozukluklar tespit edilebilir. Böyle bir durumdaki anne günlük yaşantısını sürdürmekte oldukça zorlanır, davranışlarında ve düşüncelerinde bazı anormallikler yaşana bilir. Çok ağır durumlarda bebeğine, kendisine ve başkalarına zarar verme düşüncelerine sahip olabilir.

Doğum Sonrası Depresyonun İlaci `Aile Desteği`

Aileden ve arkadaşlardan gelecek olan her türlü destek, yardım annenin bu durumu çok daha kolay atlatmasına destek olacaktır. Özellikle de eşin anlayışlı ve paylaşımcı olması durumun çok daha hafif geçmesini sağlayacaktır. Ancak depresyonun ağır olduğu durumlarda ise kesinlikle uzman hekim kontrolünde tedavi edilmesi gerekir.

  • Op. Dr. Tolga ECEMİŞ
  • Kadın Hastalıkları ve Doğum
Doğum Sonrası Depresyon (PND) Doğum Sonrası Depresyon (PND) Doğum Sonrası Depresyon (PND)

Anne Portal Yorum

Sizde bu siteye giriş yapabilir ve yorum yazabilirsiniz.