Doğum belirtileri  3 Temmuz 2013

Doğum belirtileri

NORMAL DOĞUM

Doğumunuz gebeliğinizin 38. haftası ile 42. haftaları arasında gerçekleşebilir. Tahmini doğum tarihi gebeliğin 40. haftasını göstermektedir. 40. haftadan sonra doktorunuz sizi, bebeğinizin sağlığını sıkça takip edecektir.

DOĞUM BELİRTİLERİ

Aşağıda doğum belirtilerini listelenmiş olarak bulabilirsiniz. Bu belirtiler 36. gebelik haftasından önce olur ise mutlaka uzman doktorunuzu hemen arayınız ve hastaneye gidiniz..

Unutulmaması gerekir ki! Her kadının doğumu oldukça özeldir. Belirtiler belli bir sırayı takip etmeden gelebilir. Bazı kadınlarda doğumun ilk belirtisi suyunun gelmesi olabileceği gibi bazı kadınlarda ise kasılmaların başlaması olabilir. Doğum belirtilerini hissettiğinizde uzman doktorunuzu arayıp, bilgilendirin. Doktorunuz nasıl davranmanız gerektiği hakkında sizi yönlendirecektir.

1- Aşağı inme-yerleşme:

Doğumdan önce bebeğinizin başı pelvis boşluğuna doğru doğuma hazır olarak inebilir. Buna “başın aşağıya yerleşmesi” denir. Bu olduğunda göğsünüzdeki baskının azaldığını, çok daha rahat nefes alıp verebildiğinizi hissedebilirsiniz. Buna duruma hafifleme/aşağıya inme denir. Bu belirti doğumunuzdan 2. ila 4. hafta öncesinde olabilir. Doğumunuzun başladığını gösteren bir belirti değil, yaklaştığı gösteren bir belirtidir.

2- Nişan gelmesi:

Gebelik sırasında bebeği dış etkilerden korumak amacıyla rahim ağzında sümük’ümsü bir tıkaç oluşur. Bu tıkaç, doğum kasılmaları ile birlikte rahim ağzının açılmaya başlaması sonucunda aşağıya düşebilir. Bunu siz iç çamaşırınız da yapışkan, pembemsi bir akıntı olarak görebilirsiniz. Bu belirti genellikler doğum sancıları başlamadan önce veya doğumun ilk evresinde görülen bir belirtidir.

Ne yapmalısınız ???

Bu akıntının içinde çok az miktarda kan olabilir. Eğer fazla miktarda kanama görülür ise kesinlikle hemen uzman doktorunuzu veya hastaneyi arayın!. Nişan gelmesi doğumdan 2. ila 3. gün önce de olabilir. Bu nedenle hastaneye gitmeden önce uzman doktorunuz arayıp, bilgilendirin, doktorunuz uygun görürse hastaneye gitmek için doğum kasılmalarının başlamasını veya suyunuzun gelmesini beklemeniz uygun olacaktır.

3- Kasılmalar:

Gebeliğin 20. haftasından sonra rahminizin kasıldığını hissedebilirsiniz. Buna Braxton Hicks kasılmaları (yalancı doğum sancıları) denmektedir. Bu kasılmalar doğumunuzun yaklaştığı zamanlarda güçlü olabilir. Bu nedenle çoğu kadın bu kasılmaları gerçek doğum kasılmaları zannedip, doğumunun başladığını düşünerek hastaneye gidebilir.

Gerçek doğum sancısı‘nı, yalancı doğum kasılmalarından ayıran farklar şunlardır:

Gerçek doğum sancıları

  • Kasılmalar düzenli aralıklarla gelir.
  • Kasılmaların sıklığı, süresi ve şiddeti giderek artar.
  • Dinlenmeyle geçmez.

Yalancı doğum sancıları

  • Aralıklar düzensizdir.
  • Kasılmaların sıklığı, süresi ve şiddeti artmaz.
  • Dinlenmeyle geçer.

Ne yapmalısınız ???

Kasılmaları takip edip, bir kağıda not etmelisiniz. Böylece kasılmaların düzenli aralıklar ile gelip gelmediğini, yani gerçek doğum kasılması olup olmadığını çok rahat anlayabilirsiniz. Doğum kasılmaları düzenli aralıklar ile gelir ve dinlenme ile geçmez. Kasılmalar (sancılar) düzenli aralıklar ile gelip, gidiyorsa kaç dakikada bir geldiklerini takip edin ve bir kağıda not edin. Bu sırada eşinizin size yardım etmesi sizin için yararlı olacaktır. Kasılmaların doğum kasılması olduğunu anladığınızda uzman doktorunuza mutlaka haber vermeniz gerekir. Doktorunuz ne yapmanız gerektiği hakkında mutlaka sizi yönlendirecektir.

4- Suyun gelmesi

Bebeğin içinde bulunduğu su kesesi doğumdan önce birdenbire yırtılıp, içerideki suyun bir kısmı boşalabilir. Bu bazen fışkırma şeklinde bazen ise sızıntı şeklinde olabilir.

Ne yapmalısınız ???

Hemen doktorunuza haber verin. Suyunuz geldiğinde sancılarınız olmasa bile (doğum kasılmaları başlamamış olsa bile) hastaneye gitmeniz gerekir. Çünkü bebeğiniz enfeksiyona karşı korunmaz hale gelir.

DOĞUM NASIL OLUR?

Doğum, rahim kaslarının güçlü kasılmaları ile rahim ağzının açılması ve bebeğinizin dünyaya gelmesidir. Rahim ağzı normalde yoğun bir kas demetiyle kapatılmıştır. Doğumda rahimdeki kaslar kasılarak, rahim ağzını yukarı doğru çeker ve yanlara doğru gererek açar. Rahim ağzı yumuşar ve açılır. Böylece bebeğiniz rahminizden kolayca çıkabilir. Bebeğinizin doğumundan sonra rahmin güçlü kasılmaları sayesinde plasenta (bebeğin eşi) rahimden ayrılır. Sağlık personeli kordondan tutarak plasentanın çıkarılmasına yardım eder. Bu sırada bebeğinizin ilk bakımı yapılır. Daha sonra doğum personeli bebeğinizi kucağınıza vererek, sizi dinlenmeniz gereken odaya alırlar.

Doğum belirtileri Doğum belirtileri Doğum belirtileri

Anne Portal Yorum

Sizde bu siteye giriş yapabilir ve yorum yazabilirsiniz.