Doğum Belirtileri  29 Mayıs 2017

Doğum Belirtileri

Doğum Belirtileri

Doğum İşaretleri

Gebelik yaşayan ve doğum yapan her kadın birbirinden farklı ve tek olarak görülür. Yine de bütün doğumların belli belirti ve işaretleri vardır ve bunların farkında olmak kadınlara avantaj sağlar..

Doğum Ağrılarının Başlaması ve Serviks’in İncelmesi

Serviks’in bir diğer ismi Rahim Ağzı’dır. Rahim Ağzı’nın yumuşama ve incelmesiyle birilikte doğum zamanının yaklaştığı anlaşılır. Bu durum kadının hissedeceği ya da farkına varacağı türden bir durum değildir. Vajinal muayene yapan Doktor Servikal değişiklik incelemelerinde bu durumu görecektir.

Rahim Ağzı’nda meydana gelen yumuşama ve incelmeler yüzde olarak belirtilmektedir. Yumuşama ve incelme durumu % 50 oranında gerçekleştiğinde Rahim Ağzı orijinal kalınlığı da aynı orandadır. Gerçekleşecek normal doğumdan evvel bu oran % 100 olmalıdır.

Rahim Ağzı’nın Açılması

Rahim Ağzı’nın açılması da doğum semptomları arasında yer alır ve bu durum Doktor tarafından 0 ile 10 Santim arasında değerlendirilmektedir.

Rahim Ağzı’nda meydana gelen değişiklikler öncesinde epey yavaştır. Bazı kadınlarda doğum meydana gelmesinin günler ya da haftalar öncesinden itibaren açılma durumu 2 ila 3 Santim olabilmektedir.

Açılma periyodu doğuma hazırlanma açısından olumlu bir işaret olarak değerlendirilir. Doğumun başlangıcın farkına varılması açısından ise iyi bir işaret olduğu söylenemez.

Rahim Ağzı’nın açılma durumu doğumun başlamasıyla birlikte daha da artmaktadır.

Mukus Tıkacının Kaybı

Kesin bir doğum belirtisi değildir ve doğumdan günler önce de gerçekleşebilmektedir.

Gebelikte kalın bir mukus tabakası Rahim Ağzı’nda meydana gelen açıklığı tıkamakta ve böylece Rahim’e bakteri girmesi engellenmektedir. İncelme ve açılma başladığında ise bu doku bir akıntıyla birlikte boşalır. Lifli, tel tel ya da yoğun bir şekilde gerçekleşen bu akıntı, kahverengi ya da kanlı şekilde görülebilir.

Zarın Çatlaması ve Suyun (Amnion Mayi) Gelmesi

İçerisi sıvıyla dolu ve Rahim içerisinde bebeği saran zara “Amniyotik kese” adı verilmektedir ve bu zar bazı durumlarda doğumdan önce sızıntı yapar ya da parçalanma gerçekleştirir. Bu durumu yaşayan kadınlarda bir akıntı meydana gelir ve bu damla ya da daha belirgin şekilde olabilir.

Söz konusu durumun evde gerçekleşmesi durumunda akıntının tam olarak ne olduğu anlaşılamadığı takdirde gebelik yaşayan kadın Doktor’dan bilgi almalı ve durumdan emin olmalıdır. Ne yapılması gerektiği konusunda Doktor’un direktifleri doğrultusunda hareket etmek gerekir.

Amniyotik Kese’nin patladığı durumlarda sorun ciddidir zira bu esnada zar çatlamakta ve geçen her dakikada enfeksiyon ihtimali yükselmektedir. Böyle durumlarda doğum kendiliğinden başlayabilir ve böyle olmazsa Doktor doğumu başlatma yönünde karar verebilir.

Gebe kadınlar böyle durumlarda Vajina içerisine bakteri girme ihtimaline karşı tedbirli olmalı ve cinsel ilişkiye girmekten kaçınmalıdır.

Kasılmalar 

Gebelik sırasında meydana gelen kasılmalarla vücut kendini doğum için hazırlamaktadır. Doğumdan önceki birkaç ay içerisinde Rahim’in gerilme ve rahatlamasıyla oluşan ağrısız kasılmalar olabilmekte ve bunlar ara sıra gerçekleşebilmektedir. Kasılmalar, doğum yakınlaştıkça daha ağrılı ve kuvvetli bir hal alabilir.

Kasılmalarda Sorulması Gereken Sorular

Kasılmalar düzenli şekilde mi gerçekleşiyor? 

Kasılma başlangıçları süre bakımından birbirine yakın ve daha kuvvetli olduğu takdirde doğumun yakın olduğu anlaşılır. Kasılmaların düzenli olmadığı durumlarda doğum henüz yakın değildir.

“Kasılma süreleri ne kadar? 

Eğer kasılmalar gerçekse ilk kasılmalar yarım dakikadan fazla sürede gerçekleşir. Daha sonra süre giderek artar ve bir buçuk dakikaya kadar yükselir. Kasılmaların uzunluk süresi değişkense doğum henüz yakın değil demektir.

Kasılmaları durdurabiliyor muyum?

Doğum yakın değilse hareket ya da pozisyon değiştirilerek kasılmaların durması sağlanabilir. Bu duruma “Yalancı kasılma” adı verilmektedir.

Gerçek olarak nitelendirilen kasılmalarda ise hareket ya da pozisyon değiştirilse de kasılmalar durdurulamaz. Yürüyüş gibi hareket artışları yapılması halinde kasılmalarda da artış meydana gelir.

Yanlış Alarm

Doğum olayı ile vücudun kendini buna hazırlaması farklı şekilde tezahür edebilmektedir. Rahim Ağzı’nda değişiklik olmadığı halde ağrılı kasılmaların görüldüğü vakalar olabildiği gibi, Rahim Ağzı açıldığı halde Sırt ağrısı ya da çok az baskı hissinin görüldüğü vakalar da mevcuttur.

Doğumun yakınlaştığını düşünen hastalar Doktor’a haber vermelidir zira erken doğum gizlice yaklaşabilme özelliğine sahiptir.

Doğum belirtilerini 36 haftadan önce yaşayan ve bununla birlikte Vajinal lekelenme fark eden kadınlar Doktor’a başvurmalıdır.

 

 

Doğum Belirtileri Doğum Belirtileri Doğum Belirtileri

Bu yazı yoruma kapalıdır.