Diş çürüklerinin de astımın da sebebi olabilir  27 Temmuz 2013

Diş çürüklerinin de astımın da sebebi olabilir

Genellikle ağıza acı su gelmesi şikayetiyle kendini gösteren reflü hastalığı, astım, bronşit ve diş çürüklerine zemin hazırlıyor. Dent Suadiye Protez ve İmplantoloji Uzmanı Dr. Dt. İlker Arslan konu ile ilgili önemli noktaların altını çiziyor.

Normalde sindirim sistemimizde hareket ağızdan, yutma borusuna; yutma borusundan mideye ve mideden de on iki parmak bağırsağına doğrudur. Bunun tersine bir durum, yani on iki parmak bağırsağından mideye ya da mideden yutma borusuna doğru bir içerik kaçması “reflü” olarak tanımlanabilir.
En önemli belirtisi ağıza acı su gelmesidir. Bununla beraber göğüste yanma ve rahatsızlık hissi ve ağız kokusu görülebilir. Bununla beraber yemek borusunda ve midede yaralar oluşabilir.

AĞIZ VE DİŞ SAĞLIĞINA ETKİ

En önemli belirtisi ağızda acı su yanma hissidir. Özellikle sabahları uyandı ğında ağızda kötü koku ve kötü tat oluşur. İlerleyen dönemde ağızdaki asit miktarının fazla olması dişlerde aşınmalara neden olamaktadır. Bu aşınmaların uzun süre olması diş dokularında ciddi madde kayıplarına yol acabilmektedir.Aynı zamanda cerrahi işlemler sonrasında iyileşme süresi uzamakta ve enfeksiyon riski artmaktadır. Diş etlerininde uzun süre asit ortama maruz kalması yine diş etlerinde kanama yanma ve uzun süre geçmeyen yaralara neden olmaktadır. Özellikle implant yapımı sırasında tek asamları cerrahi yerine iki aşamlı cerrahi yöntem seçilmelidir. Bu hem implantın hemde diş etinin prognozunun daha iyi olmasını sağlayacaktır.Reflü rahatsızlığı olan bireylerin mutlaka tedavilerinin yapılmasını öneriyoruz. Ağız ortamında oluşabilecek problemlerin yanı sıra sindirim sisteminde de uzun süren travmalar kanser oluşumunu da sebep olabilmektedir.

Diş çürüklerinin de astımın da sebebi olabilir Diş çürüklerinin de astımın da sebebi olabilir Diş çürüklerinin de astımın da sebebi olabilir

Anne Portal Yorum

Sizde bu siteye giriş yapabilir ve yorum yazabilirsiniz.