Çocuklarınızı bitlerden koruyun  8 Aralık 2013

Çocuklarınızı bitlerden koruyun

Bitin iğrendirici öğeler arasında en başta geldiği kesin ancak ciddi hastalıklara sebep olmuyor. İşte bitlerle ilgili ebeveynlerin bilmesi gerekenler…

Bit nedir?

Bit, insanın kafa derisine ya da boynuna tutunarak kanı ile beslenen altı bacaklı haşerelerdir. Her bit yaklaşık bir susam tohumu büyüklüğündedir ve gözle görülmesi güçtür. Sirke adı verilen bit yumurtaları saça kafatasına yakın bir yerden yapışmış biçimdedir ve görülmesi daha da güçtür.

Kimler bitlenir?

Bit özellikle okul öncesi eğitim ya da ilköğretim çağındaki küçük çocuklar arasında yaygındır. Bu yaştaki çocuklar birbirlerine daha yakın oyun oynarlar, saçları birbirlerininkine temas eder, taraklarını, şapkalarını, saç tokalarını vb. birlikte kullanabilirler. Çocuklarla yaşayan yetişkinler de bite maruz kalma bakımından yüksek risk altındadır.

Bit Nasıl Yayılır?

Bit genellikle iki kişinin başının birbirine temas etmesi sırasında birinin saçından diğerine yuvarlanarak yayılır. Bit aynı zamanda kıyafet ve başka kişisel eşyalar üzerinde de bir süre yaşayabilir. Bu nedenle ortak kullanılan bir tarak, bitin kendine yeni bir yuva edinmesine yardımcı olabilir. Bit bir kişiden diğerine zıplayamaz ya da uçamaz.

Bit Nasıl Tespit Edilir?

Bit ve sirke küçük olsa da çıplak gözle görülebilir. Bit beyaz, kahverengi ya da koyu gri olabilir. Genellikle başın boyna yakın kısımlarında ya da kulak arkasında bulunur. Sirke daire ya da oval biçimdedir ve saç üzerinde başa yakın kısımlarda güçlü biçimde yapışmış olarak bulunur. Sirkeleri sıyırarak almak isterseniz kımıldamaz. Son araştırmalar ıslak saçı taramanın bitlenmeyi tespit etmenin en iyi yolu olduğunu gösteriyor.

Bitin Semptomları

Bir bit bulmak genelde bitlenmenin yegane göstergesidir. Yalnızca sirkelerin bulunması bitlenmeyi kanıtlamaz. Pek çok çocukta bit hiçbir rahatsızlığa neden olmaz. Semptomlar ortaya çıktığında ne yaygın sorun bitler yerleştikten haftalar ya da aylar sonra ortaya çıkan kaşıntıdır.

Bit Alerjileri

Bit ile özdeşleşen kaşıntı böceğin ısırmasına karşı gelişen alerjik tepkidir. Sıklıkla kaşıma kafa derisinde yaralanmalara neden olabilir. Her ne kadar yaygın olmasa da kaşınmadan kaynaklı yaralar deri üzerinde bulunan bakterilerle enfekte olabilir. Deri kızarır, şişer ya da acı verirse veya boyundaki lenf bezleri yumuşarsa zaman kaybetmeden bir hekime başvurun. Bunlar bir deri enfeksiyonunun göstergeleri olabilir.

Eğer Bitten Şüpheleniyorsanız

Bitler kendi kendilerine uzaklaşmaz. Eğer çocuğunuzun bitlendiğinden şüphe ediyorsanız hemen atmanız gereken bazı adımlar var. Tanıyı doğrulamak için bir sağlık görevlisine danışın. Çocuğunuzun bakımını üstlenen kişiyi ya da öğretmenini bilgilendirin ki diğer çocuklara da kontrol yapılabilsin. Evdeki tüm bireyleri bit taramasından geçirin. Son olarak, bit bulaşan herkesi aynı anda tedavi edin.

Saçı Bitten Arındırmak

Bit öldürme yöntemlerini elinizin altında bulabilirsiniz. Kasımpatı özünden ya da bunun yapay versiyonundan üretilirler. Zararsız kabul edilirler ama küçük çocuklar için önerilmeyebilir. Bu ürünler canlı bitleri öldürür ancak sirkeleri değil. Etiketin üzerinde bulunan ilacın ne kadar tutulması ve nasıl yıkanması gerektiğine dair talimatları izleyin. 9-10 gün sonra ikinci bir tedavi uygulamak gerekebilir. Eğer bu iki uygulama işe yaramazsa daha güçlü ilaçlar için bir hekime başvurun.

Evinizi Bitten Arındırma

Her ne kadar bit nevresim üzerinde uzun süre hayatta kalamasa da bit tedavisi gören herkesin yatak takımını yıkayın. Son 48 saat içerisinde giyilen kıyafetler de sıcak suyla yıkanmalı. Ebeveynlere bazen çocuklarının tüm doldurulmuş hayvanlarını yıkayıp karantinaya almaları söylenir ancak uzmanlar bunun gerekli olmadığını söylüyor. Eğer çocuğunuzun uyurken yanına aldığı bir oyuncak varsa kurulama makinesini sıcak ayarına getirip 20 dk. bekletin. Bunun tüm ufak yaratıkları öldürmesi gerekir.

Bit için Evdeki Malzemelerle Üretilebilecek Çözümler

Bazı ebeveynler mayonez, üzüm sirkesi ya da çay ağacı yağının bite karşı kullanılabilecek doğal ürünler olduğunu iddia ediyor. Kalın biçimde uygulanır ve bir bone ile gece boyunca başta tutulursa mayonezin bitleri boğduğu söyleniyor. Üzüm sirkesinin saçtaki sirkeleri tutan yapışkan maddeyi çözdüğü söylentisi dolaşıyor. Evdeki malzemelerle üretilen bu çözümlerle ilgili bir bilimsel kanıt olmasa da pediatri uzmanları bunları kullanmaktan zarar gelmeyeceğini ama birincil tedavi yöntemi olarak kullanılmaması gerektiğini söylüyor.

Sık Dişli Tarak

Topikal bit tedavilerinin yanında kullanılabilecek bir başka araç da ince uçlu tarak. Bu tarağın dişleri biti ve sirkeyi sıyırabilecek kadar ince ve sık. Bu yöntem Eski Mısırlılar tarafından kullanılıyordu- sirke tarakları mezarlarında bulundu. Olumsuz yanı her bir sirke tanesini çocuğun saçından ayıklamak için zaman ve sabır gerekmesi. Tümünü ayıklamak için medikal bir şampuan kullandıktan sonra tarağı kullanmak daha etkili olabilir.

Bit ile İlgili Asılsız İnanışlar

Bit, alt sınıfların baş belası ya da temiz olmamanın göstergesi değildir. Her sosyal sınıftan, gelirden ve temizlik düzeyinden çocuğa bulaşabilir. Bitler sualtında altı saate kadar canlı kalabilir. Bu nedenle sık yıkanan çocuklar da aynı derecede risk altındadır. İyi haber, bitlerin bulaşıcı hastalık taşımaması.

Okulda Bit

Amerikan Pediatri Akademisi’nin son raporuna göre sağlıklı bir çocuk bit yüzünden okuldan uzaklaştırılmamalı. Önerilen, çocuğun okula devam etmesi ancak diğerleriyle baş temasının engellenmesi. Tedaviden sonra ölü yumurtalar saçtan uzaklaştırılana dek başta kalabilir.

Bitten Koruma

Eğer küçücük çocuğunuz varsa maalesef bitten korumak için yapabileceğiniz çok az şey var. Çocuk çocuktur. Baş başa verecek ya da bir tur bisiklete binmek karşılığında taçlarını değiş tokuş edecekler. En iyi savunmanız çocuğunuzun saçını ve kafa derisiniz sıklıkla kontrol ederek bitlenmeyi erken bir aşamada yakalamak. Erken tedavi bitlerin diğer aile bireylerine bulaşmasını engelleyecektir.

Çocuklarınızı bitlerden koruyun Çocuklarınızı bitlerden koruyun Çocuklarınızı bitlerden koruyun

Bu yazı yoruma kapalıdır.