Çocuklarda Kabızlık  1 Ağustos 2013

Çocuklarda Kabızlık

Kabızlık çocuklarda gittikçe çok daha sık görülmeye başlayan bir problem. Yanlış beslenme alışkanlıklarının etkisi yadsınamaz. Çocuklarda kabızlığın nasıl oluştuğuna ve sebeplerine şöyle bir bakalım.

Kabızlık çocuklarda karın ağrısının en sık sebebi. Kabızlığın ise en sık görülen iki nedeni var. Birisi “dışkısını tutma” diğeri de beslenme ilgili nedenler ve sebebler. Çocuklar tuvalet eğitimi sırasında yaşadıkları korku ve stresten dolayı büyük tuvaletlerini tutmaya başlayabiliryorlar. Bu da zamanla hem bir alışkanlığa dönüşüyor hem de bir kısır döngünün oluşmasına sebeb oluyor. Tuttukça, dışarı çıkmaları çok daha da zorlaşıyor ve çok daha fazla tutmaya başlıyorlar. Bazı çocuklarda ev dışındaki tuvaletlere gitmek istemediklerinden dolayı veya ev dışı ortamlarda da tutma başlıyor ve çok daha sonra alışkanlık haline gelebiliyor. Dışkısını tutma çocuklarda oldukça sık görülüyor. Bunu engellemek için de tuvalet eğitimi sürecine özellikle dikkat etmek ve ne zaman olduğu değil nasıl olduğunun kesinlikle çok daha önemli olduğunu unutmamak gerek.Tutmaya bağlı kabızlığın kesinlikle en iyi tedavisi düzenli tuvalet alışkanlıkları yerleştirmek ve zeytinyağı! Evet 4. yaşından büyük çocuklarda günde bir kaç kaşık zeytinyağı kesinlikle oldukça etkili oluyor. Bir de tabii tuvalete gitmekle ilgili endişeyi azaltmak, bu konuda mutlaka konuşmak da etkili .

İkinci en önemli sebep beslenme alışkanlıkları. Normal bağırsak hareketleri için alınan nişasta lif dengesinin yerinde olması ve yeterli sıvı alınması kesinlikle gerekiyor. Çocukların makarna, pilava düşkünlükleri, sebze ve salata yememeleri kabızlıklarının kesinlikle en önemli sebebi. Nişasta çok lif az olduğu zaman dışkı çok katı bir hale geliyor. Çocuklar kiloları başına bir gram lif almalılar. Fazlası demir emilimini engelleyebiliyor. Birinci yıldan sonra yedikleri ekmeğin yarısı beyaz yarısı esmer olabilir.

Bir de kabızlığın oldukça nadir görülen nedenleri ve sebepleri var. Örnek olarak; rectal bölgedeki sinir ağlarının tam gelişmemiş olmasından kaynaklanan hirschprung hastalığı. Bu hastalığın kesinlikle en önemli belirtilerinden biri doğumdan sonra bebeğin 48. saatten çok daha fazla kaka yapmaması ve rectal bölgeden ateş ölçümü sırasında kaka yapabilmesi. Bu hastalıkta ameliyatla çözüm gerekiyor. Yine sinir sistemi ile ilgili bazı hastalıklar da kabızlık yapabiliyor ve çok nadir de olsa celiac hastalığı bile kabızla seyredebiliyor.

Fakat tüm bunlar çok nadir. Kabızlığın en sık görülen sebebi ve nedeni, çok daha önce de belirttiğim gibi dışkı tutma ve çocuğun beslenme problemleri. Çocuklarda çoğu kabızlıkta ilaca başvurmadan çözüm bulmak kesinlikle mümkün. Zamanında ve duyarlı bir tuvalet eğitimi kesinlikle çok önemli. Çocuklar yeterince sıvı tüketmeli, nişasta lif oranına mutlaka dikkat edilmeli. Yeşil sebze ve salatalara alıştırılmaya çalışılıp makarna, pilavda aşırıya kaçmamalı. Tahılların yarısı beyaz yarısı esmer tüketilmeli. Bir de çocuklar mutlaka günün belli saatinde tuvalet rutinine alıştırılmalı.

Bunlara yanıt vermeyen çocuklarda ise kesinlikle ilaç niyetine zeytinyağı (4 yaşından sonra), kayısı erik kompostosu veya püresi ile kuru meyveler kullanılabilir.

Sevgiyle büyüsünler…

Dr. Beril BAYRAK-BULUCU

Çocuk Hastalıkları

Çocuklarda Kabızlık Çocuklarda Kabızlık Çocuklarda Kabızlık

Anne Portal Yorum

Sizde bu siteye giriş yapabilir ve yorum yazabilirsiniz.