Çocuklarda İshal: Nedenleri ve Tedavisi  31 Temmuz 2017

Çocuklarda İshal: Nedenleri ve Tedavisi

Mevsimsel soğuk ve öksürükten sindirim şikayetlerine kadar, küçük çocuklar genellikle hastalıklara karşı daha savunmasızdır. İshal, yetişkinlerde de görülen yaygın bir sağlık durumudur ve genellikle kısa sürer. Ancak tedavi edilmezse daha uzun sürebilir, bazen de daha da kötüleşebilir. Çocuklarda ishal hakkında daha fazla bilgi için yazımızı okumaya devam edebilirsiniz…

Temel olarak bir birey, mide ve bağırsak sistemi için zararlı olacabilecek bakteri ve virüsler ile temas ettiğinde ishal meydana gelir. Genellikle şunların neden olduğu düşünülmektedir;

  • Tuvalette kullanılan kirli bezler ile doğrudan temas,
  • Bazı hayvanların dışkısına maruz kalmak,
  • Kirlenmiş gıda ve su tüketimi,
  • Bazı ilaçların, özellikle de antibiyotiklerin kullanılması.
  • Gıda zehirlenmesi.
  • İrritabl bağırsak hastalığı,
  • Crohn hastalığı,
  • çölyak hastalığı gibi bazı sağlık sorunları.

Çocuklarda İshal Nasıl Geçer?

İshal, derhal doktora gitmeniz gereken büyük bir sağlık sorunu olmasa da, dikkatli olunmalı ve fark ettikten sonra hemen tedavi etmek için harekete geçilmeli. İshali kendi haline bırakmak ve ilerlemesine izin vermek, bazı durumlarda hayati tehlike oluşturabilir.

1. Doğrudan vücutta sıvı kaybı ile ilişkilidir. İshal olunca, mutlaka bol su tüketilmelidir. Çocuğunuz ishal olduysa, su tüketimine teşvik ettiğinizden emin olmalısınız.

2. Genellikle doktorlar, çocuklarda ishal için antibiyotik ilaçları vermez ve vücudun bakterilere karşı savaşmasına izin verir; Bununla birlikte, çocuğunuz bağışıklığı zayıfsa, antibiyotik gerekebilir.

3. Ayrıca, bu noktada çocuğunuza katı yiyecekler vermekten kaçının. Bağırsak hareketleri yeniden düzenli hale geldiğinde ve varsa kusması durduğunda, sindirimi kolay sıvı ve püre gibi hafif yiyeceklerle başlayabilirsiniz.

4. Çocuğunuz ishal görüldüğünde; işlenmiş gıdalar ve şekerli içeceklerden uzak tutmalısınız. Bu, işlerin daha zor bir duruma gelmesine neden olabilir.

Çocuklarda İshal: Nedenleri ve Tedavisi Çocuklarda İshal: Nedenleri ve Tedavisi Çocuklarda İshal: Nedenleri ve Tedavisi

Bu yazı yoruma kapalıdır.