Çocuklar İçin Oyuncak Seçimi ve Önemi  1 Haziran 2013

Çocuklar İçin Oyuncak Seçimi ve Önemi

Çocuklar için Cinsiyet ve yaş her ne olursa olsun mutlaka Çocuk, oyun ve oyuncakla büyümeli.

Çocuk gelişimi için doğru Oyuncak Seçimi çok ciddi bir önem taşır. Konu hakkında İstanbul Kadıköy, Kadıköy Şifa Hastanesi Uzman Psikolojik Danışman ve Psikolog Yaprak Veziroğlu bizleri aydınlatıyor.

Çocuk gelişiminde oyuncağın önemi

Oyun ve Oyuncaklar, Çocukların hayatı tanımasında ilk deneyim kazandıkları alanlardan biridir. Çocuk Oyuncaklar ve Oyun aracığılıyla gerçek hayata hazırlanır. Çocuklar için doğru Oyuncak Seçimi ancak, çocukların kişiliği, zeka, fiziksel özelliklerini ve ilgi alanlarını doğru ölçüde saptamakla mümkündür. Oyun oynamak çocuğun hayatı tanıması için, hiç kimseden öğrenemeyeceği konuları kendi deneyimiyle öğrenmesinde çok önemli bir yere sahiptir. Oyun oynamak ve Oyuncaklar, çocukların gelişiminde çok büyük bir yere sahiptir. Oyuncak ve Oyun oynamak, Çocuklar için bir iletişim kurma, öğrenme, düşüncelerini, duygularını, kendilerini ve çevrelerini iafe edebilme yöntemidir. Çocuklar kendileriyle baş başa kaldıkları, en doğal hallerinin başında, Oyun oynadıkları anlar gelir.

Psiko – Sosyal, Bedensel ve Zihinsel açıdan Çocuk gelişimini etkileyen, yaratıcılığını ve hayal gücünü geliştiren, yeteneklerinin ortaya çıkmasına fırsat veren her tür Oyun Malzemesi Oyuncaklar dır. Ayrıca oyuncakların sadece hazır yapılmış bir ürün olması da gerekmez. Çocuğun, oynarken öğrenmesine ve yaratıcı yönlerine etkili olacak Oyuncaklar olmasına çok dikkat edilmelidir. Oyuncakların malzemeleri son derecede önemlidir. Küçük parçalar olarak üretilen Oyuncaklar boğulma ya da yutma riski açısından çok tehlikelidir. Keskin uçlu ya da sivri köşeleri bulunan Oyuncaklar yaralanma riski taşır. Oyuncak malzemelerinin zarar vermeyecek türde boya ve maddelerden olmamasına çok dikkat edilmelidir. 

Çocuklar İçin Oyuncak Seçimi ve Önemi Çocuklar İçin Oyuncak Seçimi ve Önemi Çocuklar İçin Oyuncak Seçimi ve Önemi

Anne Portal Yorum

Sizde bu siteye giriş yapabilir ve yorum yazabilirsiniz.